
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
vihertaapero
|
Viestin otsikko: Styrge on samanlainen pelle kuin Arto Lähetetty: Ma Heinä 20, 2009 11:03 am |
|
Liittynyt: Ti Maalis 07, 2006 12:00 pm Viestit: 4267
|
Styrge kirjoitti: mutanttivoikukka 7km Olkiluodosta:  Kauheaa, nähtävästi tserno aiheutti aikapoimuvääristymäbeettamadonreikäsoihdun vuoksi vastaavia mutaatioita jo 70-80 -luvun vaihteessa itäsuomessa jossa keräsin junnuna lähes 70 senttisen voikukanlehden talteen.
_________________
konsta kirjoitti: ...joten jäähdytysvesi on varmasti erittäin korkeaktiivista.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Styrge
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Heinä 20, 2009 2:40 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 10, 2008 6:42 pm Viestit: 358
|
JaakkoFagerlund kirjoitti: Miksihän helikopterit, armeijan koneet ja ties mitä muuta ilmassa menevää ei ole tullut tonttiin? http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/07/nato-havittaja_putosi_jalleen_afganistanissa_874018.html?origin=rssNato-hävittäjä putosi jälleen AfganistanissaBrittiläinen hävittäjä on syöksynyt maahan Afganistanin eteläosassa Kandaharissa. Turma sattui pian nousun jälkeen, kun kone jostakin syystä syttyi palamaan. Konetta ei tulitettu. Maanantainen onnettomuus oli jo toinen lyhyen ajan sisällä Kandaharissa ja neljäs kolmen päivän sisällä Afganistanissa.
_________________ "Pommittamalla termisillä neutroneilla voitiin käytännöllisesti katsoen kaikki aineet muuttaa keinotekoisesti radioaktiivisiksi."
-Atomit, E.Hylleraas 1953
|
|
| Ylös |
|
 |
|
John Carter
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Heinä 20, 2009 3:00 pm |
|
Liittynyt: Pe Helmi 17, 2006 2:08 pm Viestit: 3414 Paikkakunta: Paratiisi
|
|
Arton apokalyptin mukaan maailmanloppu on jo niin lähellä, että syksyllä sorsanmetsästyskin helpottuu, kun ionisaation aiheuttamat beetasoihdut pudottavat sorsat alas valmiiksi paistettuina.
_________________ " Käsittämätöntä luonnossa on sen käsitettävyys. " Albert Einstein
|
|
| Ylös |
|
 |
|
JaakkoFagerlund
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Heinä 20, 2009 3:25 pm |
|
Liittynyt: Pe Tammi 18, 2008 4:59 am Viestit: 2376 Paikkakunta: Tampere
|
Styrge kirjoitti: JaakkoFagerlund kirjoitti: Miksihän helikopterit, armeijan koneet ja ties mitä muuta ilmassa menevää ei ole tullut tonttiin? http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/07/nato-havittaja_putosi_jalleen_afganistanissa_874018.html?origin=rssNato-hävittäjä putosi jälleen AfganistanissaBrittiläinen hävittäjä on syöksynyt maahan Afganistanin eteläosassa Kandaharissa. Turma sattui pian nousun jälkeen, kun kone jostakin syystä syttyi palamaan. Konetta ei tulitettu. Maanantainen onnettomuus oli jo toinen lyhyen ajan sisällä Kandaharissa ja neljäs kolmen päivän sisällä Afganistanissa. Niin? Yritätkö nyt todistella jotakin näillä yksittäisillä uutisilla, joista ei ilmene muuta kuin että tonttiin on tultu? Eilenkin koneita lensi sadoittain ellei tuhansittain eikä ne tippuneet taivaalta, joten syy-seuraus-suhteesi kusevat jälleen.
_________________ Haittalevy - Lukitus- ja turvallisuustekniikkaan keskittyvä blogi, joka esittelee erilaisia lukitusratkaisuja ja lukkolaitteita, niiden mekanismeja, sekä tiirikointia harrastuksena
|
|
| Ylös |
|
 |
|
konsta
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Heinä 20, 2009 6:00 pm |
|
Liittynyt: To Loka 19, 2006 8:57 pm Viestit: 3748
|
Styrge kirjoitti: Maanantainen onnettomuus oli jo toinen lyhyen ajan sisällä Kandaharissa ja neljäs kolmen päivän sisällä Afganistanissa.
Ei tämä Styrge oikein toimi. Näitä yksittäisiä onnettomuuksia ei mitenkään saada yhdistettyä ydinvoimaan tai säteilyyn. Teidän jutut Arton kanssa ovat hupaisia, mutta ei niitä kukaan ota tosissaan.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
EemeIi
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Heinä 20, 2009 8:18 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 12, 2008 8:52 pm Viestit: 172
|
kfa kirjoitti: Hmm? Varattu hiukkanen kyllä seuraa magneettikenttää, jos hiukkasen nopeus ei riitä heittämään sitä mg - kenttäalueen ulkopuolelle ennen nopeuden suunnan kääntymistä. Kyseessä on ns. Larmor - liike. Magneettikenttä kohdistaa varaukseen Lorentzin voiman, jonka suuruus on q*(v x B), jossa x tarkoittaa ristituloa ja v sekä B ovat vektoreita. ... Täytyy myöntää, että tuollaisesta en ollut koskaan kuullutkaan. Siinä kuvassa tuohan näkyy, mutta avainsanat eivät googlatessa tuottaneet hyviä tuloksia joten ajattelin kyseessä olevan jotain ihan muuta. Tullut totuttua liikaa klassisiin oletuksiin, jotka antavat unohtaa painovoiman sm-vuorovaikutuksissa. Kiitos tyhjentävästä korjauksesta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
peetu
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ti Heinä 21, 2009 12:18 am |
|
Liittynyt: Pe Kesä 27, 2008 7:06 am Viestit: 1130
|
|
tuohon sähkö/magneettikentällä ohjamiseen perustuu mm hiukkaskiihdyttimet,syklotronit ja muutamat hiukkasilmaisimet jotka mittaa hiukkasten nopeutta vakio kentässä mittaamalla niiden poikkeaman suorasta suunnasta!!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Kaljaasi
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ti Heinä 28, 2009 10:44 pm |
|
Liittynyt: Su Syys 16, 2007 7:32 pm Viestit: 27 Paikkakunta: Loviisa
|
|
| Ylös |
|
 |
|
vorrester
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ke Heinä 29, 2009 12:52 am |
|
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 5:04 pm Viestit: 475
|
|
Kyllä jotain on tekeillä selvästi. Arto on aktivoitunut mailisnuutinen nimimerkillä.
Pistäkääs katsoen googlella minne se mailisnuutinen nykyään kirjoittelee. Siinä menee Anna Abreut, PMMP ja tupakoinnin lopettajatkaan ei ole turvassa saati demi tai formula foorumit.
Ja vielä parin viime viikon aikana. Eli odotettavissa beettavälähdyksiä olkiluodossa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Styrge
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Elo 10, 2009 12:19 am |
|
Liittynyt: Ma Marras 10, 2008 6:42 pm Viestit: 358
|
|
Piti odotta kaiken turhanpäiväisen löpinän lopettavaa näyttöä, mutta pakko oli kirjoittaa kun kolmosen uutisten katsojakuvana oli "kesäinen auringonlasku". Sävähdyttävää. Huomataan siis, että kuva oli erityinen, mutta mistä tämä erityisyyden tunne syntyykään? Tavanomainen jatkuva neonvärjäytymisen kasvu se vaan!
_________________ "Pommittamalla termisillä neutroneilla voitiin käytännöllisesti katsoen kaikki aineet muuttaa keinotekoisesti radioaktiivisiksi."
-Atomit, E.Hylleraas 1953
|
|
| Ylös |
|
 |
|
NiceMan
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Elo 10, 2009 1:12 am |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 4:30 pm Viestit: 208
|
Lainaa: Piti odotta kaiken turhanpäiväisen löpinän lopettavaa näyttöä Miksi et siis lopeta? Arton sairaus on jo pitkällä että hän itse ei siihen pysty ilman apua mutta sinulla on vielä toivoa. Fysiikkan lakeja ei voi muuttaa ja normaalit luonontapahtumat eivät ole ydinvoiman saanoksia vaikka arto nöin yrittääkin ydinvoimaa mustamaalata. Tosin pitkä hiljaisuutesi kyllä tuo esiin että olet ehkä viisastumassa ja huomannut arton höpinät tai sitten et mutta et ole keksinyt uusia satuja arton kanssa... Artokin on ollut hiljaa, mitään uutta ei ole keksinyt satuilla.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Dark Shade
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ma Elo 10, 2009 4:06 pm |
|
Liittynyt: Su Joulu 14, 2008 12:22 pm Viestit: 3899 Paikkakunta: Random corner of this world of ours
|
|
Miten ne auringonlaskut ovat muka taas muuttuneet? En minä ole huomannut mitään eroa.
_________________ Hypocrites. So loudly complain about human rights and international justice -and are the first to violate both.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
MarsMan
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ti Elo 11, 2009 8:50 am |
|
Liittynyt: Ma Elo 28, 2006 5:17 pm Viestit: 1499
|
Styrge kirjoitti: Piti odotta kaiken turhanpäiväisen löpinän lopettavaa näyttöä, mutta pakko oli kirjoittaa kun kolmosen uutisten katsojakuvana oli "kesäinen auringonlasku". Sävähdyttävää. Huomataan siis, että kuva oli erityinen, mutta mistä tämä erityisyyden tunne syntyykään? Tavanomainen jatkuva neonvärjäytymisen kasvu se vaan! Näyttöä mistä? Joku "katsojakuva" jossain on täsmälleen yhtä pitävä näyttö kuin Arton omat pellekuvat. On myönnettävä että sinulla Styrge oli oikeasti yritystä kun mittasit parametrejä ydinvoimalan lähistöltä. Siitä pisteet. Tosin näyttöä mistään poikkeavasta ei löytynyt, kiitos erityisesti nimimerkkille kfa, asiantuntija alallaan. Hän kommentoi ja analysoi tuloksia tyhjentävästi ja hänen kommentteihin ei oikeastaan ole mitään lisättävää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hajonta
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ti Elo 11, 2009 9:43 am |
|
Liittynyt: Ma Elo 10, 2009 12:39 am Viestit: 81
|
|
kutiaako perse ? - todnäk lähteekö kutina voiteella pois ? - todnäk onko voiteen valmistuksessa käytetty ydinvoimaa ? - todnäk vituttaako kutiava perse ? - kyllä onko kutina itseaiheutettua ? - todnäk onko tuulivoimaa tarpeeksi että perseen kutina loppuu ? - ei kutiseeko väärät perseet ? - todnäk
en tiedä.. se on niin suhteellista kenen perse kutiaa. ja millä sen saa loppumaan. voiteella vai ruokavaliolla ? tarvitaanko me ydinvoimaa sen vuoksi kun perse kutisee ?
en tiedä. se on suhteellista eikö ole ?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
AJT
|
Viestin otsikko: Re: Ydinvoima kaatuu tähän Lähetetty: Ti Elo 11, 2009 10:48 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:37 pm Viestit: 1067 Paikkakunta: Espoo
|
Styrge kirjoitti: Piti odotta kaiken turhanpäiväisen löpinän lopettavaa näyttöä, mutta pakko oli kirjoittaa kun kolmosen uutisten katsojakuvana oli "kesäinen auringonlasku". Sävähdyttävää. Huomataan siis, että kuva oli erityinen, mutta mistä tämä erityisyyden tunne syntyykään? Tavanomainen jatkuva neonvärjäytymisen kasvu se vaan! Magic words - Sarytshev ja tulivuorirusko. Ei kaikki aina johdu beetakaroteenisuihkuista.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: fraatti ja 26 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|