Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Lissu the cat
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Helmi 28, 2007 8:53 pm |
|
Liittynyt: Ke Helmi 21, 2007 3:13 pm Viestit: 84 Paikkakunta: Helsinki
|
MalcomX kirjoitti: Kas kummaa. Eikös tuolla lamppukeskustelun puolella todettu, että hehkulamppuja ei kannata vaihtaa es-lampuiksi, koska silloin menetetään niiden tuoma lämpöteho. Innokkaimman olivat korvaamassa niitä jopa halogeeneilla, että saadaan tarpeeksi lämpöä.
Halogeenilamppu on valotehokkuudeltaan tavallisen hehkulampun ja loisteputken välissä.
Tässä muutamia valonlähteitä valotehokkuusjärjestyksessä huonoimmasta alkaen.
Luotan muistiini, korjatkaa jos järjestyksessä virheitä
kynttilä
hiililankalamppu
tavallinen hehkulamppu
kryptonkaasulla täytetty hehkulamppu
halogeenilamppu
sekavalolamppu
elohopeahöyrylamppu
loistelamppu
suurpainenatriumlamppu
monimetallilamppu
pienpainenatriumlamppu
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Lissu the cat
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Helmi 28, 2007 8:56 pm |
|
Liittynyt: Ke Helmi 21, 2007 3:13 pm Viestit: 84 Paikkakunta: Helsinki
|
ilesoft kirjoitti: Miten kaapelimodeemin saa valmiustilaan? Onko kyseessä TV-viritin?
Siinä on nappi, joka katkaisee nettiyhteyden. Kaksi lediä neljästä jää kuitenkin päälle ja laitteen pintalämpötila pysyy jokseenkin samana.
Laite on silloin valmiustilassa, napin painallus kytkee internetyhteyden heti.
Kaapelimodeemini saattaa kuluttaa melkein saman verran sähköä valmiustilassa, kuin ollessaan päällä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ilesoft
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Helmi 28, 2007 9:06 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 06, 2005 12:56 pm Viestit: 2088 Paikkakunta: Stadi
|
Lissu the cat kirjoitti: ilesoft kirjoitti: Miten kaapelimodeemin saa valmiustilaan? Onko kyseessä TV-viritin?
Siinä on nappi, joka katkaisee nettiyhteyden. Kaksi lediä neljästä jää kuitenkin päälle ja laitteen pintalämpötila pysyy jokseenkin samana. Laite on silloin valmiustilassa, napin painallus kytkee internetyhteyden heti. Kaapelimodeemini saattaa kuluttaa melkein saman verran sähköä valmiustilassa, kuin ollessaan päällä. Kuullostaa mielenkiintoiselta.
Jos virrankulutus ei merkittävästi vähene, nappi ilmeisesti vain laittaa kaapeli-interfacen alas. Laite siis laskeskelee omiaan ihan samaan malliin, kuin "päällä ollessaan", mutta nettiyhteys on poikki.
_________________
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Snaut
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Helmi 28, 2007 9:20 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:28 am Viestit: 4411 Paikkakunta: Sutlep, Nuckö
|
Lissu the cat kirjoitti: MalcomX kirjoitti: Kas kummaa. Eikös tuolla lamppukeskustelun puolella todettu, että hehkulamppuja ei kannata vaihtaa es-lampuiksi, koska silloin menetetään niiden tuoma lämpöteho. Innokkaimman olivat korvaamassa niitä jopa halogeeneilla, että saadaan tarpeeksi lämpöä.
Halogeenilamppu on valotehokkuudeltaan tavallisen hehkulampun ja loisteputken välissä. Tässä muutamia valonlähteitä valotehokkuusjärjestyksessä huonoimmasta alkaen. Luotan muistiini, korjatkaa jos järjestyksessä virheitä kynttilä hiililankalamppu tavallinen hehkulamppu kryptonkaasulla täytetty hehkulamppu halogeenilamppu sekavalolamppu elohopeahöyrylamppu loistelamppu suurpainenatriumlamppu monimetallilamppu pienpainenatriumlamppu
Kyllä se järjestys kokolailla tuo on. Nuo suurpainenatriumit ja monimetallit menevät tosin paljon toistensa päälle. Lediä tuohon luetteloon onkin vaikea laittaa, niitä kun on valotehokkuudeltaan niin monenlaisia. Joitakin vuosia sitten Philips muuten esitteli ensimmäisenä ledin, jonka valotehokkuus oli 100 lm/W, siis sen monimetallin luokkaa. Tätä on hyvä verrata hehkulampun 10 lm/W, mutta onhan matkaa vielä pienpainenatriumin jopa 200 lm/W valotehokkuuteen.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vastaaja_s24fi
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 01, 2007 9:57 am |
|
Liittynyt: Pe Maalis 18, 2005 2:26 pm Viestit: 12574
|
ilesoft kirjoitti: Lissu the cat kirjoitti: ilesoft kirjoitti: Miten kaapelimodeemin saa valmiustilaan? Onko kyseessä TV-viritin?
Siinä on nappi, joka katkaisee nettiyhteyden. Kaksi lediä neljästä jää kuitenkin päälle ja laitteen pintalämpötila pysyy jokseenkin samana. Laite on silloin valmiustilassa, napin painallus kytkee internetyhteyden heti. Kaapelimodeemini saattaa kuluttaa melkein saman verran sähköä valmiustilassa, kuin ollessaan päällä. Kuullostaa mielenkiintoiselta. Jos virrankulutus ei merkittävästi vähene, nappi ilmeisesti vain laittaa kaapeli-interfacen alas. Laite siis laskeskelee omiaan ihan samaan malliin, kuin "päällä ollessaan", mutta nettiyhteys on poikki. Juuri niin se tekee. Ei sen mainitakkaan olevan stanby- (sähköä säästävä) nappula, ainakaan Motorolan surffimodeemissa,
Täydennän pikkuisen aiempaa listaani PC-laitteiden tehon tarpeista (mitattu kWh-mittarin lukeman muutoksena, tarkkuus 1W):
- USB-muistitikku 3W
- kaapelimodeemi 5W
- pieni äänilaite off-asennossa 2W, käytössä 3-4W
- USB-näppis 3W
Mielenkiintoinen oli optinen hiiri USB/PS2:
- PS2: 0W, USB: 3W
Eli sama hiiri PS2-väylässä ei hetkauttanut mittarin lukemaa mihinkään, mutta USB:ssä 3W. koska näppiksellä sama kulutus, selitys piileskelee varmaankin USB-väylän toiminnoissa kun se on havainnut laitteen väylällä.
_________________ Vastaajalle varoitus 22.5.2008 12:07 viewtopic.php?f=16&t=30635&p=802006#p802006 23.5.2008 12:25 Varoituksien taso: 1 Katso myös viewtopic.php?f=16&t=29857&p=801999#p801999
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: 49 ja 12 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|