Sata lehtistipendiä jaettu
Tiede-lehti on jakanut reaaliaineissa menestyneille lukion oppilaille sata lehtistipendiä. Valitut saavat lehden vuosikerran. Stipendiaattien nimet löytyvät täältä.


|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Volitans
|
Lähetetty: La Elo 18, 2012 7:06 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am Viestit: 10212 Paikkakunta: Tellus (+/-)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
salai
|
Lähetetty: La Elo 18, 2012 7:09 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 17, 2005 5:16 pm Viestit: 6391
|
|
Kokemukseni mukaan muna seisoo ikään kuin taianomaisesti sekä kevät- että syyspäiväntasausten aikaan. Noiden merkittävien vuotuisen ajankierron kohteiden huonommuutta verrattuna kesä- tai talvipäivän seisotuksiin en ole myöskään todennut.
Oikeastaan maailman kaikkien allakoitten kaikki päivät sopivat munan seisottamiseen yhtä hyvin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
-:)lauri
|
Lähetetty: La Elo 18, 2012 7:09 pm |
|
Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 8:32 pm Viestit: 18039
|
|
Volitansin kuva on todennäköisesti feikki.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Heksu
|
Lähetetty: La Elo 18, 2012 7:23 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:56 pm Viestit: 4998 Paikkakunta: Lahti
|
salai kirjoitti: Oikeastaan maailman kaikkien allakoitten kaikki päivät sopivat munan seisottamiseen yhtä hyvin. Aamuista puhumattakaan... 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
o_turunen
|
Lähetetty: La Elo 18, 2012 9:25 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:07 pm Viestit: 2931
|
|
| Ylös |
|
 |
|
DedMoroz
|
Lähetetty: La Elo 18, 2012 11:04 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:19 pm Viestit: 15709 Paikkakunta: Helsinki
|
Heksu kirjoitti: salai kirjoitti: Oikeastaan maailman kaikkien allakoitten kaikki päivät sopivat munan seisottamiseen yhtä hyvin. Aamuista puhumattakaan...  Voi jumalaut. 
_________________ Eri uskontojen luomiskertomukset elämän synnystä eivät ole tieteellisessä mielessä teorioita, eikä niitä siten voida esittää myöskään vaihtoehtoisina teorioina elämän synnystä tai kehittymisestä. - opetusministeri Jukka Gustafsson
|
|
| Ylös |
|
 |
|
DedMoroz
|
Lähetetty: La Elo 18, 2012 11:05 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 1:19 pm Viestit: 15709 Paikkakunta: Helsinki
|
-:)lauri kirjoitti: Volitansin kuva on todennäköisesti feikki. Ihan selvästi. Ei kai noin järkevä mies menis munaa tolleen käsitteleen - oikeesti.
_________________ Eri uskontojen luomiskertomukset elämän synnystä eivät ole tieteellisessä mielessä teorioita, eikä niitä siten voida esittää myöskään vaihtoehtoisina teorioina elämän synnystä tai kehittymisestä. - opetusministeri Jukka Gustafsson
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Guarani River Oil
|
Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 3:13 am |
|
Liittynyt: To Elo 19, 2010 8:32 pm Viestit: 432 Paikkakunta: Helsinki
|
Ronron kirjoitti: Pohtija kirjoitti: Ihan varmaan laitoit tahallaan tuon otsikon ! Vaikka olisi siveyden sipuli, niin ei parhaimmallakaan tahdolla tule ensimmäisenä kananmuna mieleen...  Oikeastaan jännä juttu koska rehellisesti voin sanoa ettei tullut ensimmäisenä SE mieleen, vaan nimenomaan kananmuna. Sitten vasta parin sekunnin päästä tajusin että heh, tämänhän voi muuten ymmärtää toisellakin tavalla.. no, parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Itse vasta Ronronin viestin jälkeen tajusin otsikon hassun kaksoismielisyyden  Taidan olla vähän vajaa. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Fëanor
|
Lähetetty: Ti Elo 28, 2012 4:00 am |
|
Liittynyt: Pe Tammi 26, 2007 7:05 am Viestit: 2501
|
Vatikaanissa tunnetaan keinot munan seisottamiseen. 
_________________ "With the first link the chain is forged. The first speech censored, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|