Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Su Helmi 28, 2010 10:25 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ihmebantu
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 01, 2010 12:54 am |
|
Liittynyt: La Joulu 26, 2009 1:22 pm Viestit: 11
|
Työsi ovat todella aatelistasoa. Hieno lukea tätä ketjua. J-P M. kirjoitti: Kuvassa näkyy kaksi erikoislaatuista muodostelmaa, aivan kuin siittiöitä tai nuijapäitä, englanninkielinen termi onkin "tadpoles". Koko sumua ympäröi nuorista, kuumista, tähdistä muodostunut galaktinen tähtijoukko, NGC 1893. Tähtijoukon säteily saa sumun kaasut ionisoitumaan ja hohtamaan valoa, ne eivät siis suoranaisesti valaise sumua.
Eli toimii samalla tavalla kuin revontulet? Sanotko siis, että jos itse olisi tuolla sumun keskellä, ei sitä paljaalla silmällä huomaisi millään tavoin, koska kaasu on niin harvaa? Miten pakkanen vaikuttaa kameran toimintaan, luulisi, että vähentää kohinaa?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ihmebantu
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 01, 2010 1:15 am |
|
Liittynyt: La Joulu 26, 2009 1:22 pm Viestit: 11
|
J-P M. kirjoitti: Koska itse kuvaan aivan kaupungin ytimestä, olen keskittynyt kapeakaistakuvaukseen. Valosaaste vaikuttaa siihen huomattavasti vähemmän, koska kaikki muut aallonpituudet suodatetaan pois ja läpi päästetään ainoastaan tarkalleen haluttu kaistale. Esim Vedyn alpha linjafiltteri päästää läpi vain 7nm kaistaleen 656nm kohdalta!
Miten tuo on perusteltavissa? Kyllähän valosaaste, esimerkiksi korkeapainenatriumlampuista tuleva, sisältää monia spektrin värejä, erityisesti punaista, joka lienee lähellä mainitsemaasi vedyn aallonpituutta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 01, 2010 9:53 am |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
Hei ja kiitos kommentista! Ihmebantu kirjoitti: Eli toimii samalla tavalla kuin revontulet? Sanotko siis, että jos itse olisi tuolla sumun keskellä, ei sitä paljaalla silmällä huomaisi millään tavoin, koska kaasu on niin harvaa? Juuri noin. Kaasua on keskimäärin vain muutamia atomeita kuutiometrissä, tietysti paikallista vaihtelua on paljonkin, koska esim. tähdet ovat syntyneet juuri tuosta harvasta kaasupilvestä gravitaation ansiosta. Ihmebantu kirjoitti: Miten pakkanen vaikuttaa kameran toimintaan, luulisi, että vähentää kohinaa? Kylmyys vähentää CCD:n kohinaa lineaarisesti. Astrokamerat ovat yleensä jäähdytettyjä, kuten QHY9 kameranikin. Vaikka ulkona olisi pakkasta, CCD kennon jäähdytys on päällä. Kennon lämpötila pyritään pitämään alhaisena ja ennenkaikkea vakiona, muuten kalibrointikuvat, mm. pimeäkuva, jouduttaisiin ottamaan jokaiselle lämpötilalle erikseeen.
_________________ J-P Metsävainio Astro Anarchy, kuva-arkisto: http://astroanarchy.zenfolio.com/ Astro Anarchy Blog, : http://www.astroanarchy.blogspot.com/
Viimeksi muokannut J-P M. päivämäärä Ma Maalis 01, 2010 10:09 am, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 01, 2010 10:05 am |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
Ihmebantu kirjoitti: Kyllähän valosaaste, esimerkiksi korkeapainenatriumlampuista tuleva, sisältää monia spektrin värejä, erityisesti punaista, joka lienee lähellä mainitsemaasi vedyn aallonpituutta. Avainsana kysymyksessäsi on "lähellä".  Kuvan oikeassa reunassa näkyy H-alpha filterin läpäisypiikki tummansinisenä ja vasemmalla O-III piikki mustana. Edit. Punainen on korkeapainenatriumlampun spektri. Tässä pari linkkiä, käsittelevät tosin enemmän visuaalista tarkkailua filttereiden avulla, periaate on kuitenkin sama. http://www.astrosurf.com/luxorion/repor ... rs-dso.htmhttp://www.nezumi.demon.co.uk/nonad/spectra.htmKuvauksessa h-alpha filtteri ei kirkasta mitään, se tummentaa kaikkea mutta vähemmän Vedyn emissiota. Singaali/kohina paranee ja kuva on tarkempi.
_________________ J-P Metsävainio Astro Anarchy, kuva-arkisto: http://astroanarchy.zenfolio.com/ Astro Anarchy Blog, : http://www.astroanarchy.blogspot.com/
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ihmebantu
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 01, 2010 11:28 pm |
|
Liittynyt: La Joulu 26, 2009 1:22 pm Viestit: 11
|
J-P M. kirjoitti: Kuvan oikeassa reunassa näkyy H-alpha filterin läpäisypiikki tummansinisenä ja vasemmalla O-III piikki mustana. Edit. Punainen on korkeapainenatriumlampun spektri.
Kyllähän se aika hyvin näyttää suodattavan. Oletko sitten kuvannut samalla laitteistolla myös kauempana maaseudulla, onko eroa?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 01, 2010 11:57 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
En valitettavasti ole päässyt pimeään paikkaan kuvaamaan. Yritystä on ollut, mutta kuuteen vuoteen ei, loma maalla, kirkas ilma ja oikea vuodenaika, ole mahtuneet samaan paikkaan ja aikaan. Kyllä singaalikohinasuhde on tietysti parempi pimeässä paikassa, mutta minkäs teet... Kapeakaistakuvauskaan ei ole täysin immuuni valosaasteelle, mutta sitä sentään voi menestykseekkäästi tehdä, toisin kuin laajakaistaista LRGB kuvausta. Huono puoli on, että en juurikaan voi täältä kuvata laajakaistakohteita, kuten galakseja, heijastussumuja ja pimeitä sumuja. J-P Ps. Sain juuri valmiiksi uuden ja paremman stereoversion Planetaarisesta sumusta. Käykää katsomassa täältä: http://astroanarchy.blogspot.com/2010/0 ... -pair.html
_________________ J-P Metsävainio Astro Anarchy, kuva-arkisto: http://astroanarchy.zenfolio.com/ Astro Anarchy Blog, : http://www.astroanarchy.blogspot.com/
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: To Maalis 04, 2010 11:36 am |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Seppo_Pietikainen
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: To Maalis 04, 2010 12:05 pm |
|
Liittynyt: To Loka 18, 2007 2:24 pm Viestit: 6255 Paikkakunta: Vantaa
|
J-P M. kirjoitti: Hei, <snip>  Alkuperäinen 2D-kuva kohteesta, tarkemmat tiedot löytyvät NASA:n ja Blogin linkeistä yllä. Tein myös uuden Punaviherlaseilla (Red/Cyan) katsottavan 3D-anaglyph version, se löytyy täältä: http://astroanarchy.zenfolio.com/p53225 ... #h110f3da4Mikäs tuo kellertävä pallukka tuossa kuvan vasemmassa alakulmassa on? UFOko se siinä möllöttää? 
_________________ -- Seppo P. Kreationismi perustuu tietämättömyyteen, se sikiää tietämättömyydestä ja siitä sikiää tietämättömyyttä. Tietämättömyyden levittäminen on kreationismin elinehto ja tietämättömyydessä rypeminen on kreationistin luonnollinen elämisenmuoto
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: To Maalis 04, 2010 12:21 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pekka Viherä
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: To Maalis 04, 2010 12:33 pm |
|
Liittynyt: Su Marras 04, 2007 9:51 pm Viestit: 52 Paikkakunta: Mynämäki
|
J-P M. kirjoitti: Hei Neutroni, Kaikki eivät koskaan pysty näkemään stereokuvia, harmi. Siksi teinkin animoidut versiot, katso keskustelun kakkossivulta! Löytyvät myös täältä: http://www.astroanarchy.blogspot.com/ Nistä välittyy sama 3d-informaatio ilman silmäjumppaa. Harrastin vuosia sitten stereokuvausta tavallisilla dia-positiivikuvilla. Kaksi kuvaa nopeasti peräkkäin liikuttaen kamaraa suuntaa muuttamatta muutamia kymmeniä senttimetrejä. Kuvauskohde ei saanut tietenkään liikkua tänä aikana. Tein pienen laitteen 2 kpl F=60mm D=30mm akroaattilinsseja (Edmund Scietific), johon yhteenliitetyt diat sijoitettiin 60 mm:n eätisyydelle linsseistä. Linssit suurensivat kuvat juuri sopiviksi katsella. Varsinkin vuoristossa otetut kuvat herättivät huomiota. Tämä on vähän ohi aiheen, mutta samantapaisella laitteella voi katsella mainiosti Metsävainion kuvaamia pimeän taivaan ihmeitä. Jos molemmissa silmissä on näkökykyä stereovaikutus tulee helposti näkyviin.
_________________ Soiden ojitus rehevöitti Itämeren
lue http://www.pekka.vihera.net
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: La Maalis 06, 2010 1:12 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
Kiitos kommenteista Pekalle ja sepolle! Tuollainen katselulaite olisi kyllä kätevä, mutta vaatii aikalailla näppäryyttä ja viitsesliäisyyttä itse tehdä sellainen. Uusi kohde toissa yöltä, alkuperäinen Blogipostaus löytyy täältä: http://astroanarchy.blogspot.com/2010/0 ... ebula.htmlSh2-252 & NGC 2175, Apinanpääsumu Sumu kaksiväriversiona luonnollisissa väreissä, Vedyn ja hapen emissiot, Punainen ja Sininen. NGC 2175 on avoin tähtijoukko sumun keskellä, itse sumu tunnetaan Sharpless katalogin numerolla Sh2-252. Sumu sijaitsee Orionin tähdistössä ja on n. 6350 valovuoden etäisyydellä Oulusta. Täällä pohjoisessa kohde ei nouse kovin korkealle, maksimikorkeus horisontista on n, 40 astetta, se tietysti vaikeuttaa kuvaamista. Alunperin minun piti kuvata M1 sumua, rapusumu, mutta se vaatii onnistuakseen hyvän seeingin. Heikohkon seeingin takia päätin sittenkin kuvata tämän kakkosvaihtoehdon. Matalan sijainnin ja myöhäisen ajankohdan vuoksi kohde ehti laskea alle 20 asteen korkeudelle, joten Rikin emissio jäi vielä kuvaamatta. Kuvaan sen, kun sää sallii. Sitten voin tehdä kuvan myös HST-paletissa. (Hubble Space Telescope)  Sumun lempinimi "Apinanpääsumu" eli "Monkey head nebula" on hyvin ansaittu. Tekniset tiedot: Processing work flow: Image acquisition, MaxiDL v5.07. Stacked and calibrated in CCDStack. Deconvolution with a CCDSharp, 30 iterations. Levels, curves and color combine in PS CS3. Telescope, Meade LX200 GPS 12" @ f5 Camera, QHY9 Guiding, SXV-AO @ 3Hz Image Scale, 0,75 arcseconds/pixel Exposures H-alpha 7x1200s, binned 1x1 O-III 2x1200s binned 4x4 I'll shoot the S-II channel later, when ever weather let me do so, for this target.
_________________ J-P Metsävainio Astro Anarchy, kuva-arkisto: http://astroanarchy.zenfolio.com/ Astro Anarchy Blog, : http://www.astroanarchy.blogspot.com/
Viimeksi muokannut J-P M. päivämäärä La Maalis 06, 2010 1:26 pm, muokattu yhteensä 2 kertaa
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: La Maalis 06, 2010 1:19 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
|
| Ylös |
|
 |
|
J-P M.
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 1:26 pm |
|
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2010 10:32 pm Viestit: 386 Paikkakunta: Oulu
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Taivaantallaaja
|
Viestin otsikko: Re: Astrokuvausta Suomesta Lähetetty: Ma Maalis 08, 2010 8:48 pm |
|
Liittynyt: Ma Loka 26, 2009 5:15 pm Viestit: 1514 Paikkakunta: Vaasa
|
Ei tässä voi muuta kuin kompata, mahtavaa katsottavaa vaikka koiratkin pitäisi viedä lenkille. Pystyykö noista kuvista rakentamaan 3D-malleja? Taitaa olla hölmö kysymys, mutta pälkähti mieleeni, että jos saa tuon kokonaisrakenteen ja -mallin jotenkin noiden värien avulla selville..? 
_________________ 'Älä koskaan vinoile Mustanaamiolle aamupäivällä' -Vanhahko viidakon sanonta
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 5 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|