Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Touko 28, 2012 4:39 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Japetus
ViestiLähetetty: Ke Elo 31, 2011 9:26 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:35 am
Viestit: 370
Paikkakunta: Irken Empire
Lueskelin tuossa teorioita siitä, miten tuo kuun keskellä oleva harjanne on muodostunut. Mielestäni tuo näyttää ihan siltä, kuin kuu olisi törmännyt saturnuksen renkaaseen. Jos kuu on syntynyt alunperin samoilla kulmilla kuin muutkin, törmäys renkaaseen olisi tapahtunut juuri siten, että rengas olisi ollut kohtisuorassa kuun pintaan nähden. Kuvista vielä näyttää aivan siltä, kuin japetuksen pinnan "luonnollinen" väri olisi ollut valkoinen, jonka päälle on kertynyt ruskeaa materiaa, ja juuri tämän ruskean keskellä on tämä harjanne. Mielestäni tämä viittaa siihen, että harjanne on ulkosyntyinen.

Löytämäni teoriat jättävät mielestäni kysymyksiä. Jos harjanne olisi muodostunut pinnan alta pursuavasta materiaalista, miksi se on niin suora? Ja jos syypää on jokin toinen protokuu joka on pikkuhiljaa hajotessaan satanut pinnalle, miksi harjanne ei kulje kuun ympäri?

Kuva

Kuva

Kuva

Onko palstalaisilla ajatuksia? Mikä on harjanteen syy?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Japetus
ViestiLähetetty: Ke Elo 31, 2011 10:58 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Elo 30, 2011 5:37 pm
Viestit: 1029
Paikkakunta: absoluuttinen nollapiste
Kuva niinpä .nukkuvatko palstan tähtitieteilijät vielä,kun ei ole kilpailevia teorioita ilmaantunut? herätys!

_________________
Kuuluuko täältä älämölöä?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Japetus
ViestiLähetetty: Ke Elo 31, 2011 11:04 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 12:51 am
Viestit: 3464
Lol...onkos täällä muka tähtitieteilijöitäkin :lol:

Ensimmäisen kirjoittajan teoria on aukoton. Ei siihen voi kukaan tieteilijä mitään lisätä tai sitä epäillä! Oikeasti.

_________________
The stupidest last words ever spoken when looking down the barrel of a gun is “You don’t have the guts..."


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Japetus
ViestiLähetetty: Ke Elo 31, 2011 11:31 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Elo 30, 2011 5:37 pm
Viestit: 1029
Paikkakunta: absoluuttinen nollapiste
KBolt kirjoitti:
Lol...onkos täällä muka tähtitieteilijöitäkin :lol:

Ensimmäisen kirjoittajan teoria on aukoton. Ei siihen voi kukaan tieteilijä mitään lisätä tai sitä epäillä! Oikeasti.
tekniikka& talous Tuomas Kangasniemi, 20.12.2010:
Näin suurikokoisen ja säännöllisen muodostelman synnyn selitykseksi ei ole keksitty yhtäkään yksiselitteisesti hyvää teoriaa. Yhden vaihtoehdon mukaan vuoristo olisi muinainen rengas, joka olisi myöhemmin satanut alas Japetuksen pinnalle. Toisaalta päiväntasaajan harjanteen saattaisi selittää se, että Japetus pyöri aurinkokunnan syntyaikoihin nopeammin kuin nykyisin, ja oli tuolloin osittain sula.

Nyt amerikkalaisten tähtitieteilijöiden ryhmä William McKinnonin ja Andrew Dombardin johtamina ehdottaa uutta selitystä tälle jättimäiselle vuoristolle.

Heidän teoriansa mukailee alas tippuneen renkaan mallia. Parannus kuitenkin paikkaa rengas-teorian pahimman puutteen: visuaalisten havaintojen perusteella Japetuksen vuoristo vaikuttaa rakenteellisesti kiinteältä ja yhtenäiseltä.

[i]Saturnuksen renkaiden kappaleet ovat kuitenkin pieniä
– maksimissaan kymmenien metrien kokoisia. Siten renkaiden jäljiltä syntynyt harjanne olisi ennemminkin jäälohkareiden harju kuin jäisen kallion muodostama vuoristo. [/i] :?: :?: jepjep vanhaa tietoa, aukoton teoria siis kesitty aloittajan toimesta. McKinnon ja Dombard sijoittavatkin renkaiden sijaan Japetuksen muinaiselle kiertoradalle kuuta kiertävän kuun, jonka rata hiipui ajan saatossa liian lähelle emokuutaan. Lopulta vuorovesivoimat kasvoivat niin suuriksi, että kuu repeytyi palasiksi vuorovesivoimien väännössä.

Koska valtavat kuunkappaleet olisivat iskeytyneet Japetuksen päiväntasaajalle useita satoja metrejä sekunnissa, ne olisivat sulautuneet yhtenäiseksi vuoristoksi. Kappaleiden suuremman koon vuoksi niistä olisi kuitenkin voinut muodostua jääkallioita.

Tutkijat esittivät teoriansa keskiviikkona Yhdysvaltain geofysikaalisen liiton (AGU) vuosikokouksessa San Franciscossa. Heidän ajatuksistaan kertoi Washington-yliopiston (St. Louis) tiedote. McKinnon ja Dombard kuitenkin työskentelevät Illinoisin yliopiston Chicagon kampuksella (UIC).
ainakin nämä tutkijat tuntuvat kannatavan tota "kuu-teoriaa"

_________________
Kuuluuko täältä älämölöä?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Japetus
ViestiLähetetty: Ke Elo 31, 2011 12:06 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Pe Huhti 29, 2011 8:20 pm
Viestit: 1953
Paikkakunta: Olemassaolon keskipiste
Mutta mitä tähän sanoo Japetus? :shock:

_________________
*Enää et ole Se, mikä alkoi lukea tätä virkettä.
.....................enkä minäkään ole oikeasti Mouho.

Typeryyden edessä minäkin olen voimaton.


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 5 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO