Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
nuubi
|
Viestin otsikko: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 2:17 am |
|
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 2:47 am Viestit: 1378
|
|
Jos kuu törmää maapalloon, niin mitä tapahtuu?
_________________ "World is like a deck of cards, deterministic but random"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ronron
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 2:22 am |
|
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 12:06 am Viestit: 5416
|
|
Se on aika samantekevää koska meistä jokainen kuolee aika äkkiä.
_________________ くそっ!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
nuubi
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 2:39 am |
|
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 2:47 am Viestit: 1378
|
Ronron kirjoitti: Se on aika samantekevää koska meistä jokainen kuolee aika äkkiä. Jaa. Mitäs jos jotkut ihmisistä olis semmosessa ns "tuhoutumattomassa" metallipallossa mikä olisi jousitettu sillä viisiin että inertia ei tappaisi?
_________________ "World is like a deck of cards, deterministic but random"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Ronron
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 2:55 am |
|
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 12:06 am Viestit: 5416
|
nuubi kirjoitti: Ronron kirjoitti: Se on aika samantekevää koska meistä jokainen kuolee aika äkkiä. Jaa. Mitäs jos jotkut ihmisistä olis semmosessa ns "tuhoutumattomassa" metallipallossa mikä olisi jousitettu sillä viisiin että inertia ei tappaisi? Olen käsittänyt että kuun kokoinen kappale osuessaan maapalloon tekisi sen verran paljon tuhoa ettei käytännössä elämää tänne jäisi. Varmaan muuttuisi koko maan pintakerros sulaksi mössöksi. Meret höyrystyisivät avaruuteen.. Tuhoutumattomia metallipalloja ei ole olemassa. Jos olisi ja siellä olisi ihmisiä niin ne kuolisi nälkään ja nestehukkaan. Tai hapenpuutteeseen.
_________________ くそっ!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Fëanor
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 6:32 am |
|
Liittynyt: Pe Tammi 26, 2007 7:05 am Viestit: 2199
|
|
Avaruusaluksessa tai -asemalla voisi joku selvitä, kunnes happi tai ruoka loppuu.
Kuun törmääminen Maahan aiheuttaisi sellaisen jysäyksen, että todennäköisesti koko planeetan kuori sulaisi. Siitä tuskin kuitenkaan on huolta, sillä Kuu lottonee Maasta hissukseen.
_________________ "With the first link the chain is forged. The first speech censored, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
CE-hyväksytty
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 6:42 am |
|
Liittynyt: La Huhti 30, 2005 7:29 pm Viestit: 14898 Paikkakunta: Oulu
|
|
Mitä jos se vaan hipaisis?
_________________ Minulla on kymmenen miehen voimat.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Paul M
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 8:09 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:57 am Viestit: 6793
|
|
Etääntyminen muuten voi johtaa törmäykseen. Kun Kuu etääntyy tarpeeksi, sen rataan alkavat vaikuttaa muut planeetat. Periaatteessa se voi siirtyä yhteiseksi kiertolaiseksikin lähiplaneettojen kanssa. Esimerkiksi Venuksen ja Maan välissä melko tarkkaan puolivälissä on piste, jossa kiertokumppanin vaihto voi tapahtua.
Vertaa kuulentoihin. Alus kiertää ensin Maata riittävän etäällä. Kuun radalle mennään aivan mitättömällä radan nostolla oikeassa pisteessä. Maan ja Kuun siirtymäpiste on tietenkin melko lähellä Kuuta massaerosta johtuen.
_________________ edit: käännetty ¿ oikein päin ------------------------------------- Hiilinieluexpertti
|
|
| Ylös |
|
 |
|
sinineoni
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 10:30 pm |
|
Liittynyt: Ke Kesä 25, 2008 10:18 pm Viestit: 100
|
|
[quoteAvaruusaluksessa tai -asemalla voisi joku selvitä, kunnes happi tai ruoka loppuu. ][/quote]
Jos maan kuu törmäisi maahan, niin eiköhän siitä sen verran synny lentävää irto rompetta että ihmisen maapallon lähelle avaruuteen lähettämät raketit/sateliitit tuohoutuvat.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Starman
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: La Elo 13, 2011 11:16 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 08, 2007 12:49 am Viestit: 2755 Paikkakunta: 3rd stone from the Sun
|
|
Olen jostakin lukenut, että maapallolla olisi aikanaan ollut kaksi kuuta, joista toinen olisi lähtenyt omille teilleen, eikä onneksi törmännyt maapalloon. Onko tämä tieteelliseti totta?
_________________ Vain kopiot ovat useita.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
offmind
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: Su Elo 14, 2011 10:16 am |
|
Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 11:29 am Viestit: 5333
|
Fëanor kirjoitti: Avaruusaluksessa tai -asemalla voisi joku selvitä, kunnes happi tai ruoka loppuu.
Kuun törmääminen Maahan aiheuttaisi sellaisen jysäyksen, että todennäköisesti koko planeetan kuori sulaisi. Siitä tuskin kuitenkaan on huolta, sillä Kuu lottonee Maasta hissukseen. http://www.youtube.com/watch?v=WuYpdOJm ... re=relatedTuo animaatiossa simuloidaan sitä mitä tapahtuisi jos hyvin suuri kappale törmäisi Maapalloon suurella nopeudella. Maapallo steriloituisi ja Mars taitaisi olla lähin paikka missä voisi säilyä hengissä. Tai ehkä Kuun Maahan näkymättömällä puolella.
_________________ “He was a dreamer, a thinker, a speculative philosopher...or, as his wife would have it, an idiot.” Douglas Adams
|
|
| Ylös |
|
 |
|
offmind
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: Su Elo 14, 2011 10:26 am |
|
Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 11:29 am Viestit: 5333
|
CE-hyväksytty kirjoitti: Mitä jos se vaan hipaisis? Jos Kuu lähestyisi Maata hitaasti, niin Roche-rajalla (noin 10000-20000km etäisyydellä) vuorovesivoimat hajoittaisivat sen kappaleiksi. http://en.wikipedia.org/wiki/Roche_limit  Mutta loppujen lopuksi sekin tarkoittaisi elämän loppua Maassa.
_________________ “He was a dreamer, a thinker, a speculative philosopher...or, as his wife would have it, an idiot.” Douglas Adams
|
|
| Ylös |
|
 |
|
aliem
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: Su Elo 14, 2011 11:52 am |
|
Liittynyt: Su Elo 14, 2011 11:40 am Viestit: 2
|
|
oisin enemmän huolissani kappaleista, jotka tulee auringon takaa, eli ns. puun takaa, niit ei voi mitenkää ennakoida
jos sellanen parisataametrinen jysähtää esim tyyneenmereen, soon zoronoo...
syntyvä megatsunami hautaa allensa mantereita, kuolleita o satoja miljoonia..
|
|
| Ylös |
|
 |
|
offmind
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: Su Elo 14, 2011 12:08 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 11:29 am Viestit: 5333
|
aliem kirjoitti: oisin enemmän huolissani kappaleista, jotka tulee auringon takaa, eli ns. puun takaa, niit ei voi mitenkää ennakoida
jos sellanen parisataametrinen jysähtää esim tyyneenmereen, soon zoronoo...
syntyvä megatsunami hautaa allensa mantereita, kuolleita o satoja miljoonia.. Tuollainen pieni, "vain" parisataametrinen kivi ei olisi kovinkaan paha jytky. Hyvä jos samaan mittaluokkaan pääsisi kuin taannoiset tsunamit Intian valtamerellä ja Japanin rannikolla. Tuhot jäisivät paikallisiksi tai alueellisiksi. Osumakohdasta riippuen kuolleita olisi ehkä muutamista tuhansista muutamiin satoihin tuhansiin. Ehkä miljoonia jos se sattuisi osumaan johonkin suurimmista kaupungeista. Kilometri(e)n mittaluokassa oleva kivi voisi jo aiheuttaa globaalejakin tuhoja ja satoja miljoonia kuolemia. Kymmenen kilometrin kivi tarkoittaisikin jo sellaista ns. sukupuuttotason tapahtumaa.
_________________ “He was a dreamer, a thinker, a speculative philosopher...or, as his wife would have it, an idiot.” Douglas Adams
|
|
| Ylös |
|
 |
|
KBolt
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: Su Elo 14, 2011 12:14 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 12:51 am Viestit: 3464
|
offmind kirjoitti: aliem kirjoitti: oisin enemmän huolissani kappaleista, jotka tulee auringon takaa, eli ns. puun takaa, niit ei voi mitenkää ennakoida
jos sellanen parisataametrinen jysähtää esim tyyneenmereen, soon zoronoo...
syntyvä megatsunami hautaa allensa mantereita, kuolleita o satoja miljoonia.. Tuollainen pieni, "vain" parisataametrinen kivi ei olisi kovinkaan paha jytky. Hyvä jos samaan mittaluokkaan pääsisi kuin taannoiset tsunamit Intian valtamerellä ja Japanin rannikolla. Tuhot jäisivät paikallisiksi tai alueellisiksi. Osumakohdasta riippuen kuolleita olisi ehkä muutamista tuhansista muutamiin satoihin tuhansiin. Ehkä miljoonia jos se sattuisi osumaan johonkin suurimmista kaupungeista. Kilometri(e)n mittaluokassa oleva kivi voisi jo aiheuttaa globaalejakin tuhoja ja satoja miljoonia kuolemia. Kymmenen kilometrin kivi tarkoittaisikin jo sellaista ns. sukupuuttotason tapahtumaa. Sä tuhoudut...
_________________ The stupidest last words ever spoken when looking down the barrel of a gun is “You don’t have the guts..."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
HSTal
|
Viestin otsikko: Re: Jos kuu törmää maapalloon Lähetetty: Su Elo 14, 2011 12:49 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 10, 2009 11:05 pm Viestit: 735
|
offmind kirjoitti: CE-hyväksytty kirjoitti: Mitä jos se vaan hipaisis? Jos Kuu lähestyisi Maata hitaasti, niin Roche-rajalla (noin 10000-20000km etäisyydellä) vuorovesivoimat hajoittaisivat sen kappaleiksi. http://en.wikipedia.org/wiki/Roche_limit  Mutta loppujen lopuksi sekin tarkoittaisi elämän loppua Maassa.  Onko offmind ihan itse keksinyt tuon tarinan Kuun Roche-rajasta; ja mikäli on kopioinut asiaa minulta niin hän osoittaa oppimishalua. Käsittelin asiaa ainakin vuonna 2005 tässä foorumissa. Kuu loittonee maapallosta, NASA:n arvioHSTa: Viestin otsikko: Kuu loittonee maapallosta, NASA:n arvio Lähetetty: Su Heinä 17, 2005 4:54 pm viewtopic.php?t=1927&postdays=0&postorder=asc&start=0Kaava Wolfram Research mukaan R(roche) etäisyydelle: Vakio e=1.676554 Vakio ke= e^-3 * [asinh(e)*(3+2*e^2) / sqrt(1+e^2) + 3*e] Ekvivalentti massa Mx = ke * [r(earth) / r(moon)] * [m(moon) / 2] R(roche) = 2.423 * [Mx / M(moon)] * r(moon) R(roche) = 1.758 *10^7 m = 17580 km = 10926 miles Kaava löytyy (löytyi vuonna 2005) täältä: http://scienceworld.wolfram.com/physics/RocheLimit.htmlLaskettu tulos on R(roche) = 11000 miles Maapallolle; mainittu teoksessa josta offmind väittää että tässä foorumissa ei saa keskustella.Seuraava kaava wikipediasta oli hieman erilainen kuin Wolfram Research kaava:  Kos kävin tarkasti läpi koko Wolframin kaavan johtoa, niin vika saattaa olla Wikipedian kaavassa! Ja seuraavassa lisää asiaan liittyviä laskujani: in length about forty-seven days. and compare to recent web-data and other connected material. Comments are welcome!        [/quote] Tarkistakaa! 14.8.2011
Viimeksi muokannut HSTal päivämäärä Su Elo 14, 2011 12:53 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|

|
|