Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Touko 28, 2012 2:19 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 10 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: Ke Kesä 29, 2011 12:00 pm 
Poissa

Liittynyt: La Kesä 06, 2009 2:34 pm
Viestit: 1366
Paikkakunta: Espoo
En löytänyt pikaisella haulla ihan vastaavaa ketjua, joten loin tämän nyt sitten.

Eli ketjun tarkoitus olisi palvella yleisenä keskustelupaikkana satelliiteista niiden laajemmassa merkityksessään - pienet suurempaa kiertävät massakappaleet. Kaikki tutkimussatelliiteista avaruusromuun ja satelliittitekniikasta kiertoratojen fysiikkaan vaan tänne.

Rupesin pohtimaan tämän uutisen, joka kertoo avaruusromun uhanneen avaruusasemaa, pohjalta tuon romun vaarallisuutta.
Aina muistetaan huomauttaa, miten kiertoradalla kiitävä pölynhiukkanen voi saada pahempaa jälkeä aikaan kuin vaikkapa luoti, mutta eivätkö kaikki kutakuinkin samaa rataa kiertävät satelliitit kulje samaan suuntaan, jolloin nopeusero ei voi olla läheskään yhtä merkittävä? Tietysti kiertoradat ovat enemmän tai vähemmän elliptisiä, jolloin keskinäistä nopeuttakin toki löytyy, mutta löytyykö kuitenkaan ihan mahdottomasti? Miten pieniä kappaleita tarkkailtava avaruusromu pienimmillään on ja miten sitä (sitä pienintä sorttia) seurataan?
Entä risteävätkö yleisimmin käytetyt selvästi erityyppiset kiertoradat keskenään? Mitä jos kaksi tyystin eri suuntiin kulkevaa satelliittia kokisivat täyden nokkakolarin? Olisiko syntynyt romu vaaraksi edes satelliittien tiheimmin liikennöimillä kiertoradoilla? Meinaan, että äärellinen määrä romua harventuu nopeasti avaruuden laakeuteen ja toivon mukaan suuri osa romusta putoaa ilmakehään ratanopeuden hävittyä törmäyksessä.

Wikipedia toki tietää kertoa jonkinlaisia vastauksia kysymyksiini, mutta jos tähän saisi palstalaisten näkemyksiä ja mutua, niin saataisiin ketju hyvään vauhtiin.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: Ke Kesä 29, 2011 7:32 pm 
Poissa

Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 1:59 pm
Viestit: 2415
Oletko koskaan katsellut satelliittien liikettä öisellä taivaalla, ne ei kulje samaan suuntaan ollenkaan. Törmäyksiä on tapahtunut, romua tuli rutkasti lisää. Niitä on räjäytetty, romua on lisätty noinkin. Totta että osa romusta putoaa törmäyksen jälkeen nopeasti alas, mutta osa rojusta sinkoutuu törmäyksissä varmasti myös ylöspäin.

_________________
Minun mielestä noin.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: Ke Kesä 29, 2011 8:14 pm 
Poissa

Liittynyt: Ma Maalis 02, 2009 10:37 pm
Viestit: 489
Nopeudet kiertoradoilla n. 8000m/s. Paljonko tarvitaan nopeuseroa jotta iskeytyminen (kolari) on huomattava? 100-200km/h = 36-72m/s. Kiertonopeuksiin nähden melko mitätön. Paljon sateliitteja, ja niiden liitännäisiä, kiertää napojen kautta. Kohtausnopeudet silloin ovat huomattavia. Niiden nopeuserojen aiheuttamat liike-energiat taitavat olla suurempia kuin vastaavamassaiset räjähtävät ammukset?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: Ke Kesä 29, 2011 9:39 pm 
Poissa

Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 1:59 pm
Viestit: 2415
Esimerkki.

http://www.ursa.fi/blogit/ta/index.php? ... &tb=1&pb=1

_________________
Minun mielestä noin.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: To Kesä 30, 2011 1:46 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: La Elo 21, 2010 3:06 am
Viestit: 189
100-200km/h = ~28-56m/s
Oli pakko korjata :D

_________________
Matka jatkuu...
Älkää kysykö miten, kysykää MIKSI


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: To Kesä 30, 2011 11:14 am 
Poissa

Liittynyt: La Kesä 06, 2009 2:34 pm
Viestit: 1366
Paikkakunta: Espoo
jeremia2 kirjoitti:
Paljon sateliitteja, ja niiden liitännäisiä, kiertää napojen kautta. Kohtausnopeudet silloin ovat huomattavia.

Vaan ovatko noiden kohtaamiset ylipäänsä edes etäisesti mahdollisia?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: To Kesä 30, 2011 11:24 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 12:51 am
Viestit: 3464
Lainaa:
Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
Ei siellä kierrä mitään mikä teitä kiinnostaa. Olkaa hiljaa :evil:

_________________
The stupidest last words ever spoken when looking down the barrel of a gun is “You don’t have the guts..."


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: Pe Heinä 01, 2011 4:59 pm 
Poissa

Liittynyt: Ma Maalis 02, 2009 10:37 pm
Viestit: 489
Midian kirjoitti:
100-200km/h = ~28-56m/s
Oli pakko korjata :D

Oikeus voittakoon, olin väärässä, vetäisin sen arvon epätieteellisesti harvasta muististani : :( .
Mutta satsen vauhdissa tulee nastaa kovaa tuulilasiin kun edelläajavan renkaasta se on noussut törmäyskurssille


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: La Heinä 02, 2011 2:39 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Tammi 01, 2010 2:14 pm
Viestit: 648
jeremia2 kirjoitti:
Nopeudet kiertoradoilla n. 8000m/s. Paljonko tarvitaan nopeuseroa jotta iskeytyminen (kolari) on huomattava?

Matalan ympyräradan kiertonopeus on tosiaan luokkaa 7,9 km/s, mutta on muistettava, että esim. tietoliikennesatelliitteja laukaistaessa, kantoraketin viimeinen vaihe jää hyvin elliptiselle (tyypillisesti 400 x 40000 km) GTO radalle ja perigeumissa vaiheen nopeus on lähellä pakonopeutta (11,2 km/s). Siten matalan radan satelliitin (esim. ISS) ja GTO rakettivaiheen nopeusero voi olla jopa 3 km/s, vaikka ratojen inklinaatio olisi sama.

Lähetysalustan maantieteellinen leveys määrittää matalien ratojen osalta pienimmän mahdollisen inklinaation (ja siten suurimman hyötykuorman), joten Kourou on parhaimmassa asemassa (mahdollistaa yli 5° inklinaatiot), Cape Canaveral yli 28,5°, Baikonur yli 46° inklinaatiot ja Plesetsk itärajan takana yli 63° inklinaatioille.

Käytännössä ei ole paljoa järkeä lähettää satelliitteja vastapäivään, koska tällöin menetetään maapallon pyörimisestä johtuva etu ja hyötykuorma jää pieneksi. Käytännössä suurin käytetty inklinaatio on 100 astetta, jota käytetään sääsatelliittien aurinkosynkronisilla radoilla, eli satelliitti ylittää saman paikan samaan aikaan joka päivä (valaistusolosuhteet identtiset päivittäin).

Jos matalan radan sääsatelliitti ja Kourousta lähetetty 10° ympyräradan satelliitti törmäisivät, olisi kohtauskulma pahimmillaan 90° ja olettaen kummankin ratanopeudeksi 7,9 km/s saadaan eronopeudeksi Pytagoran teoreeman mukaan 11,2 km/s.

Jos satelliitti lähettetään Cape Canaveralista minimi-inklinaatiolla 28,5° matalalle radalle 7,9 km/s nopeudella, se ylittää päiväntasaajan 3770 m/s pohjois/eteläsuunnan nopeuskomponentilla.

Jos toinen satelliitti lähetetään asteen suuremmalla inklinaatiolla (29,5°) samankorkuiselle radalle, on nopeuskomponentti 3890 m/s, on nopeusero 120 m/s eli 0,12 km/s (435 km/h), jonka suuruista kolarinopeutta ei saisi aikaiseksi edes Saksan autobahnilla :-).


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Satelliitit - Mitä kaikkea roskaa siellä taivaalla kiertää?
ViestiLähetetty: Su Syys 04, 2011 12:41 pm 
Poissa

Liittynyt: Pe Syys 10, 2010 3:11 pm
Viestit: 290
Avaruusromusta on syntymässä katastrofi

"Yhdysvaltalainen tiedekomitea varoittaa, että avaruusromun ongelma on karkaamassa käsistä. Nyt on jo ohitettu piste, jossa ongelma pahenee koko ajan itsestään. Tiedossa on lisää satelliittien ja avaruusromun kolareita, jotka vauhdittavat kierrettä edelleen. Jos toimiin ei ryhdytä pian, lopputulos voi olla synkkä."

http://www.tietokone.fi/uutiset/avaruus ... mpaign=rss

_________________
Hannu Tanskanen kirjoitti:
Jos minä saan kirjoittaa ilman uhkaa, minä laulan suohon kyllä kenet hyvänsä teistä yksin tai ryhmänä koko kolhoosinne..


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 10 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO