Barbaari
Lainaa:
Monissa pyhiä asioita kuvaavissa symboleissa on jälkiä tästä auringon tai kuun palvonnasta.
Kuva
Pyhimyksen halon uskotaan olevan peräisin tästä auringonpalvonnasta.
Pyhimysten sädekehähän ei ole missään nimessä peräisin auringon palvonnasta, tai kuun palvonnasta.
Yksinkertasesti tuo sädekehä on " näkijöille " näkyvä ilmiö, ja sen aiheuttaa päälaki schakran
syttyminen toimintaan. Se taasen ei tavallisilla pulliasilla toimi, mutta kovalla harjoituksella ja itsekurilla tuonkin saapi jotkut toimimaan.
Tuon päälaki schakran muodostama ilmiö on hyvin uskonnollisilla ihmisillä syvän sininen, ja haaleenee tietenki sitä mukkaa ko uskoki laimenee, vai pitäisikö sanoa harjoittelun kautta saatu tieto laimenee, tai on vielä keskeneräistä.
Tuo ihmisen aura , ei ole mitään hölynpölyä, sen saapi näkyviin teknisillakin apuvälineillä
mm, kirlian kuvauksella.
Tuosta aurasta ja sen hiuksenhienoista värieroista mm, kiinalaiset akupunktiolääkärit määrittelevät sairauksien laatua yhä tänäkin päivänä.
Pyhimyksien " pyhyyttä" ( mitä se sitte tarkoittaneeki tuo PYHÄ?) siis kuvatiin jo muinaisessa intiassa tuolla sädekehällä joka on pään ympärillä , keskuksenaan päälaki-schakra.
Mutta tietenkin on niin , että eurooppalaiset tutkimusmatkailijat tekivät omia johtopäätöksiään
nuista muinaisista kuvista, varsinkin intialaisista, ja osittain siksi on tietomme vajavaista muinaisista kulttuureista , ja hieman vääristynyttäkin, sillä eihän muukalaisille kerrottu totuutta, uskontojen syvimmistä salaisuuksista.
Ehkä päälakischakran toiminta sai Mooseksenkin kasvot loistamaan , niin että hänen täytyi
peittää kasvonsa. Itse kuitenkin uskon että tuo kasvonsa peittäny ei ollu Mooses, vaan
hyvin teknisen kojeen rakentamiseen tarvittu ammattimien, "taivaanvartioitten" joukosta.
Tuo hakaristikin kuvaa paljon muutakin kuin aurinkoa, se kuvaa mm , maan ja kaikkien avaruuden kohteitten pyörimistä, siksi ristissä on juuri haat joilla pyörimisliikettä kuvataan.
Risti itsessään on materiaksi tulleen hengen , siis tiedon , viisauden ja ideoitten vertauskuva.
Mutta saatta uskova mitä halvatta , mitäse minulle kuuluu ?