Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Touko 28, 2012 2:46 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 3 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Voiko komeetta kerätä ioneja ohilennollaan?
ViestiLähetetty: Su Loka 16, 2011 12:05 pm 
Poissa

Liittynyt: Ma Kesä 29, 2009 9:28 am
Viestit: 41
Aikanaan kun Hale Bopp kometta 1997 ohitti auingon huomattiin sillä kolmas pyrstö eli Natrium ioni pyrstö. Kun Googletin löysin jutun, joka liittyi aurinkoon ja tulikuumaan Natriumiin sen kaasukehässä.

Mietin voiko komeetat ohilennollaan; sen käsityksen mukaan, että ne vain luovuttavat ainetta (pölyä), lisäksi myös kerätä sitä (ionisoitunutta, erittäin kuumaa ainetta)? Ja mikä olisi se tapa millä ne imuroivat itseensä tuota kaasua? Jos ne siihen pystyisivät.

Mistä löytyisi tietoa komeettojen tarkoista alkuaine ja yhdiste pitoisuuksista? Googlettamalla ei löytynyt. Onko mitään tietoa siitä muuttuuko yhdistepitoisuudet lyhytjaksoisten komeettojen ajan myötä? Eli rikastuuko joku tietty yhdistepitoisuus?

Kuinka läheltä Jupiteria komeetat lentävät? Voivatko ne imuroida ainetta myös Jupterin kaasukehästä, jos ylipäänsä voivat mistään? Vai onko se mahdollista vain erittäin kuuman aineen suhteen?


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Voiko komeetta kerätä ioneja ohilennollaan?
ViestiLähetetty: Su Loka 16, 2011 12:45 pm 
Poissa

Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm
Viestit: 17217
Ylellä on dokkari jossa on saturnuksen vesijää kuista jotka sekä keräävät ainesta että luovuttavat sitä, josista myös komeettojakin syntyy.

_________________
Älä koristele kuollutta kuusta.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Voiko komeetta kerätä ioneja ohilennollaan?
ViestiLähetetty: Su Loka 16, 2011 1:19 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 11:29 am
Viestit: 5333
omar kirjoitti:
Mistä löytyisi tietoa komeettojen tarkoista alkuaine ja yhdiste pitoisuuksista?

Komeettojen ohi lentäneiden luotainten havainnoista varmaankin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_Impac ... cecraft%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_Impac ... rnal_links

http://pubs.acs.org/cen/news/84/i29/8429notw1.html
A Comet's Chemical Composition
Space-based IR telescope reveals assortment of substances in Tempel 1

http://en.wikipedia.org/wiki/Stardust_%28spacecraft%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Stardust_% ... rnal_links

Lainaa:
Googlettamalla ei löytynyt. Onko mitään tietoa siitä muuttuuko yhdistepitoisuudet lyhytjaksoisten komeettojen ajan myötä? Eli rikastuuko joku tietty yhdistepitoisuus?

Kuinka läheltä Jupiteria komeetat lentävät? Voivatko ne imuroida ainetta myös Jupterin kaasukehästä, jos ylipäänsä voivat mistään? Vai onko se mahdollista vain erittäin kuuman aineen suhteen?

Jos komeetta osuu niin lähelle Jupiteria että se on tekemisissä sen kaasukehän kanssa, niin komeetan elo loppuu siihen. Hieman kauempaakin tapahtuva ohitus voi jo olla kohtalokas, kuten kävi Shoemaker-Levy 9:lle
http://www2.jpl.nasa.gov/sl9/

_________________
“He was a dreamer, a thinker, a speculative philosopher...or, as his wife would have it, an idiot.” Douglas Adams


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 3 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: HaukiOlli ja 7 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO