Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Einheri
|
Viestin otsikko: Re: Kaivinkoneen juoksevat kustannukset Lähetetty: To Syys 09, 2010 8:27 am |
|
Liittynyt: To Maalis 04, 2010 2:16 pm Viestit: 422 Paikkakunta: Regensburg
|
|
Ei kai kivitöissä mitään kuoppia täytellä. Siitähän tämä lähti.
Oma käsitykseni kaivurin tarpeelle on: raavitaan maata ja tehdään mahdollisesti kaato. Päälle levitetään hiekkaa. Kauhaa mahdollisesti käytetään myös kivien siirtämiseen paikasta toiseen. Tämä ei kai ole erityisen haastavaa koneelle?
Hänen oman ammattinsa keskeinen ammattitaito liittyy lähinnä kivien ladontaan ja pohjien tekoon siten, etteivät ne siitä seuraavina kymmenvuosina mihinkään liiku
Ja niistä renkaista: teloista varmaan on metsässä hyötyä mutta kivityömaat ovat useammin asutulla alueella.
_________________ The Wise One has spoken words in the hall, Needful for men to know, Unneedful for trolls to know. - Havamál
|
|
| Ylös |
|
 |
|
sinnipirtti
|
Viestin otsikko: Re: Kaivinkoneen juoksevat kustannukset Lähetetty: To Syys 09, 2010 2:53 pm |
|
Liittynyt: Su Heinä 01, 2007 5:25 pm Viestit: 4565
|
|
Yhtä haastavaa kuin kuskille. Ei suuremmin mitään ammattitaitoa vaativaa toimintaa. pintamaata kuka tahansa poistaa verrattavissa montun tekoon ja ei se kaatojen teko ole niin huimaa osaamista saati kivien "asettelu".
Ymmärrätkö mitä ammattitaito tarkoittaa? Se ei käsitä yhden asian osaamista vaan se tarkoittaa ammttikunnan useiden eri osa-alueiden hyvän tuntemuken sekä omaa hyvän toteuttamistaidon ja expertti omaa erinomaisen tuntemuksen sekä touteuttamistaidon. Tuota ammattitaitoa hepulla ei ole koska hän ei istu siellä hytissä koko aikaa. Tällainen yksityiskohta kertoo aika paljon.
_________________ Tietosanakirja uusiutuvasta energiasta
Tule keskustelemaan uusiutuvasta energiasta irkkiin IRCnet serverille ja kanava on #tuulivoima tai http://www.munirkki.com/ircnet.php lisää vain nimim. ja klikkaa irkkiin!.
toisen polven pilkkuvirhe
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pacanus Rusticanus
|
Viestin otsikko: Re: Kaivinkoneen juoksevat kustannukset Lähetetty: To Syys 09, 2010 9:05 pm |
|
Liittynyt: Ma Helmi 01, 2010 11:09 pm Viestit: 3987
|
|
Pohjien teossa tarttis olla telakone/pyöräkone puskulevyllä, kauhassa rotaattori ja kallistus, sekä ainakin 3 erilaista kauhaa, piikki, koukku, rulla ja koura.
Tosin on niitä hommia tehty traktorikaivurillakin pelkällä muotokauhalla.
_________________ Draconem dormientem nunquam titillandus.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Re: Kaivinkoneen juoksevat kustannukset Lähetetty: Ke Loka 06, 2010 10:16 am |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17217
|
_________________ Älä koristele kuollutta kuusta.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Goswell
|
Viestin otsikko: Re: Kaivinkoneen juoksevat kustannukset Lähetetty: Ke Loka 06, 2010 10:34 am |
|
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 1:59 pm Viestit: 2415
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Penttinen
|
Viestin otsikko: Re: Kaivinkoneen juoksevat kustannukset Lähetetty: To Loka 07, 2010 10:06 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 12, 2009 10:52 pm Viestit: 313
|
|
ei se ikä tee mitään, vaan käyttötunnit ja olosuhteet. 7.000 h ajettu kone saattaa olla todella ihan paskana, mikäli on ollut elämänsä kivilouhoksella. vastaavasti pikkukuokkiminen, pihojen teko, jne.. koneet kestää jopa 15.000 h ennen kuin joutavat harrastekäyttöön.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|