Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
pkinnune
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 9:09 am |
|
Liittynyt: Ke Loka 10, 2007 9:40 am Viestit: 573 Paikkakunta: juankoski
|
|
Kyllä veivin painolla on merkitystä,jos nyt ihan oikein tällä kokemuksela olen tajunnu,esim top fuel ja top alcohol motit ei enää teräs tai titaani veiveillä toimi,näissä koneissa alu veivit on ikäänkuin "sulakkeena" ja sen lisäksi kevyitä,ja suht halpoja,veivejä tupataan vaihtaa lähtöjenkin väleillä,ihan vaan varmistukseksi,jos esim. jotain muuta häikkää on matkan varrella ollu.alu veivi hajotessaan jättää taatusti pienemmän jäljen,kun mitä teräsveivi tekisi hajotessaan,ja jos taas oikein muistan "bob weight" painoa muutamalla saivat jotain ominaisuutta,olikohan veivin alapään laakerin littaantumista "pienennettyä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 11:15 am |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
Männän keskinopeus, n. 25m/s ulkomuistista, on käsitteenä erittäin mielenkiintoinen  . Jos haluaa mopostaan tehoa ulos tulee eteen kaikkia hauskoja juttuja, kuten kuinka paljon/cyl. Miettikää vaikka kuinka paljon menee värinöissä hukkaan l. väärään osoitteeseen. Keskustelussa ei ole vieläkään riittävästi tietoa alkuperäisen järjestelyn mukaisesti aiheutuneesta ajoituksen muutoksesta. Koneesta voidaan ottaa vaikka yksi muki pois käytöstä, mutta koneen luonne ja ajokäyrät muuttuvat aika radikaalisti...  . Värinämittauksetkin tuolla puolella ovat olleet aika alkeellisella tasolla, mutta joitain tuloksia on käytössä. Eipä tosin vaadi ihmeellisiä kykyjä, kun tuntee tehokkaan moottorin yhden sylinterin sytytyksen alkuhetken. Sen jopa näkee, kun kone päästäpäin katsottuna "taipuu" ja elää omaa elämäänsä  .
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 2:30 pm |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 16756
|
|
Se miksi kone sanoo sulle riks raks poks on monesta kiinni: Massoista, paineista, välyksistä, värähtelystä ja lämpötiloista.
Oikeasti vakioautoon moottoritehtaat eivät tutki asiaa saadakseen parhaan moottorin vaan halvalla riittävän hyvän. Hyvässä olisi diagnostiikkaa kertomaan miten kone jaksaa. Vaikkapa öljyjen analyysin kautta tai värähtelyn mittausen tms.
_________________ Only you need is a battlefield - Marie Magdelene Dietrich von Losch Taakkanaan olla vieläkin parempi vaikkei kakkoseksi ollut ketään.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
pkinnune
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 3:47 pm |
|
Liittynyt: Ke Loka 10, 2007 9:40 am Viestit: 573 Paikkakunta: juankoski
|
tietää kirjoitti: Se miksi kone sanoo sulle riks raks poks on monesta kiinni: Massoista, paineista, välyksistä, värähtelystä ja lämpötiloista.
Oikeasti vakioautoon moottoritehtaat eivät tutki asiaa saadakseen parhaan moottorin vaan halvalla riittävän hyvän. Hyvässä olisi diagnostiikkaa kertomaan miten kone jaksaa. Vaikkapa öljyjen analyysin kautta tai värähtelyn mittausen tms. Nuo "murretut" veivin alapäät on jänniä,varmaan halvempi lyödä hallitusti poikki,kun alkaa koneistamaan. Tuota vikalistaa "riks raks poks" tekis mieli jatkaa:ne mutut ja pultit jotka jäi löysälle,tai oli ylimomentissa...nim.merk ainakin yhden huolellisen täystuhon tehnyt....niitä sattuu,ja huutonaurut päälle?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 4:21 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
pkinnune kirjoitti: Kyllä veivin painolla on merkitystä,jos nyt ihan oikein tällä kokemuksela olen tajunnu,esim top fuel ja top alcohol motit ei enää teräs tai titaani veiveillä toimi,näissä koneissa alu veivit on ikäänkuin "sulakkeena" ja sen lisäksi kevyitä,ja suht halpoja,veivejä tupataan vaihtaa lähtöjenkin väleillä,ihan vaan varmistukseksi,jos esim. jotain muuta häikkää on matkan varrella ollu.alu veivi hajotessaan jättää taatusti pienemmän jäljen,kun mitä teräsveivi tekisi hajotessaan,ja jos taas oikein muistan "bob weight" painoa muutamalla saivat jotain ominaisuutta,olikohan veivin alapään laakerin littaantumista "pienennettyä. Painolla tosiaan on merkitystä, viimeistään siinä vaiheessa, kun veivin aineen lujuus ei kestä menossa mukana  . Alapään laakerit taas mitoitetaan lähinnä sen mukaan mitä tehoja sylinterissä on eli kun kaasut painavat mäntää ja veiviä liikkeelle. Sylinterin huippupaineita seuraamalla ja laskeskelemalla saisi lukuarvotkin selville minkälaisia pintapaineita siellä laakereissa on. Tarkemmin kun katsoo laakeriliuskoja, niistä näkee hyvin, miten ne kuluvat. Kisakoneissa haetaan taas erilaisia ominaisuuksia ja tuo sulakevertaus oli mielestäni hyvin tilannetta kuvaava  .
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Teekkari
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 5:02 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 27, 2008 1:54 pm Viestit: 2245
|
Jägermeister kirjoitti: Kuten varmaan tiedät, puristussuhde on puristustilavuus/iskutilavuus. Minä en ainakaan tiennyt tätä. Luulen nimittäin yhä, että se on kuitenkin (puristustilavuus+iskutilavuus)/puristurilavuus. Mitä itse kysymykseen tulee, niin ainoastaan puristussuhteella on merkitystä. Kanki saa olla millainen tahansa. Optimaalinen puristussuhde tietysti asettaa omat rajansa. Edit: Noh ei nyt sentäs aivan millainen vaan, mutta prosessin kannalta merkityksetön
_________________ Everything you know, is about to change.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Jägermeister
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 6:27 pm |
|
Liittynyt: Ke Huhti 23, 2008 11:10 am Viestit: 878 Paikkakunta: Itä-Suomi
|
Teekkari kirjoitti: Jägermeister kirjoitti: Kuten varmaan tiedät, puristussuhde on puristustilavuus/iskutilavuus. Minä en ainakaan tiennyt tätä. Luulen nimittäin yhä, että se on kuitenkin (puristustilavuus+iskutilavuus)/puristurilavuus. Mitä itse kysymykseen tulee, niin ainoastaan puristussuhteella on merkitystä. Kanki saa olla millainen tahansa. Optimaalinen puristussuhde tietysti asettaa omat rajansa. Edit: Noh ei nyt sentäs aivan millainen vaan, mutta prosessin kannalta merkityksetön Teekkari ei ole suotta teekkari. Lieneekö vielä konepuolelta? Itse olen ajatellut ihan muita asioita tuota kirjoittaessani. No, itse asiaa se ei todellakaan muuta: Lainaus: " Tarkoitin että kaikki on samaa, paitsi kiertokangen pituus. Eli myös puristussuhde on vakio." Tuohan siis ei voi totetua.
_________________ ---
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Diam
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 6:28 pm |
|
Liittynyt: To Syys 14, 2006 10:32 am Viestit: 743 Paikkakunta: Helsinki
|
Te ette ole ajaneet mopoilla viime aikoina. Muuten tietäisitte,että eniten rasittuu männäntapin laakerointi. Lyhytiskuisessa on isompi mäntä ja mäntä vaihtaessaan liikesuuntaa repii aika lujaa. http://www.pv-foorumi.org/viewtopic.php ... df015b54c2Jos moottorin männän keskinopeus ylittää 20 m/s, putoaa männän- sekä kiertokangen laakereiden kestoikä jyrkästi. Jos männän keskinopeus on alle 17,5 m/s, moottori saa pyöriä kymmeniä tunteja samalla männällä. Siksi suurimman tehon kierrosluku suositellaan pitämään ilmajäähymoottoreissa korkeintaan 18 m/s, ja nestejäähyissä 19 m/s http://www.motot.net/galleria/k40689
_________________ Mies kysyi kaiulta: Ostanko Nuhvin vai Majorin? ja kaiku vastasi: VAI MAJORIN!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
No-one
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 6:47 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 2:45 pm Viestit: 425
|
Diam kirjoitti: Te ette ole ajaneet mopoilla viime aikoina... Tuo laittamasi teksti löytyy lähes identtisenä Tiittasen Sepon kirjasta. Kirja tosin on jo -80 luvulta ja nykymateriaaleilla lukemat ei enää pidä aivan paikkansa, mutta voinee kuitenkin edelleenkin pitää jonkinlaisena alkuarvona, mikäli näiden nykyisten materiaalien murtolujuuksia ei tunneta. Noh, joka tapauksessa. Tuosta Tiittasen kirjasta (Motocross mekaanikon käsikirja) voi silti edelleenkin lukea kiertokankisuhteesta, jota tämän topicin ensimmäinen viesti käsittelee. Ei iskunpituuden vaikutuksesta mäntänopeuteen.
_________________ "... En ikinä uskonut, että muut voisivat ottaa teoriani niin paljon vakavemmin, kuin minä itse..." Albert Einstein
Viimeksi muokannut No-one päivämäärä Ti Helmi 09, 2010 6:49 pm, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Denzil Dexter
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 6:49 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 07, 2007 8:00 pm Viestit: 4160
|
No-one kirjoitti: Diam kirjoitti: Te ette ole ajaneet mopoilla viime aikoina... Tuo laittamasi teksti löytyy lähes identtisenä Tiittasen Sepon kirjasta. Kirja tosin on jo -80 luvulta ja nykymateriaaleilla lukemat ei enää pidä aivan paikkansa, mutta voinee kuitenkin edelleenkin pitää jonkinlaisena alkuarvona, mikäli näiden nykyisten materiaalien murtolujuuksia ei tunneta. Noh, joka tapauksessa. Tuosta Tiittasen kirjasta (Motocross mekaanikon käsikirja) voi silti edelleenkin lukea kiertokankisuhteesta, jota tämän topicin ensimmäinen viesti käsittelee. Taitaa nykyisten mopojen ongelmat alkaa jossain 22-23 m/s kieppeillä. 25 m/s hajoaa melko varmasti kaikki.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Diam
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 7:46 pm |
|
Liittynyt: To Syys 14, 2006 10:32 am Viestit: 743 Paikkakunta: Helsinki
|
Moottorisahan männän nopeus on keskimäärin n. 14 m/ s, mikä on aika paljon.. Titaani on tunnettu aika pitkään ja takoteräs on sitä samaa. http://www.alibaba.com/product-gs/27268 ... insaw.htmlMajoriin voi huoletta laittaa isommankin mäntäkompuran kuutamoporaan. Mikä lie kriittinen kierrosluku.
_________________ Mies kysyi kaiulta: Ostanko Nuhvin vai Majorin? ja kaiku vastasi: VAI MAJORIN!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Teekkari
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ti Helmi 09, 2010 7:53 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 27, 2008 1:54 pm Viestit: 2245
|
Jägermeister kirjoitti: Teekkari ei ole suotta teekkari. Lieneekö vielä konepuolelta? Itse olen ajatellut ihan muita asioita tuota kirjoittaessani. Olen energia-/ympäristöpuolelta. Männät on tulleet tutuksi lähinnä erään yamaha tzr:n huoltotoimenpiteiden yhteydessä  Ei tahtonut kestää haluamiani kierroksia...
_________________ Everything you know, is about to change.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Kiertokangen pituuden merkitys Lähetetty: Ke Helmi 10, 2010 5:22 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
Denzil Dexter kirjoitti: Taitaa nykyisten mopojen ongelmat alkaa jossain 22-23 m/s kieppeillä. 25 m/s hajoaa melko varmasti kaikki.
Ei välttämättä... "In the mid and late 90's I worked for one of the 2 Japanese engine suppliers in CART. During the off season we were able to solve our valve train reliability issues to where we could run the engines @ 15,000rpm for 200 miles. The maximum piston velocity was around 38m/s.This was 200 miles of WOT track testing on a super speedway. As we approached the 250 mile distance (we had a 300 mile race coming up at Motegi in Japan in less than 6wks) when we discovered that the pistons were now the weak link. The center of the piston was cracking (due to inertial forces of the mass of the material in between the 4 valve reliefs in the center of the piston) and causing catastrophic failures. We spent ~$250k as a band aid fix to this problem since we didn’t have enough time to have new forging dies designed, built and new pistons tested. I still have one of the band-aid pistons as a paperweight. It showed signs of cracking @ 250 miles, but it lived 350 miles before a pencil sized hole burnt through the crown." Tietysti herää kysymys, mitä ne nykyiset mopot on  ?
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: psbot [Picsearch] ja 28 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|