Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Touko 28, 2012 6:03 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 20 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Liukuva taulunpidike
ViestiLähetetty: Pe Tammi 20, 2012 4:47 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am
Viestit: 9669
Paikkakunta: Tellus (+/-)
Telkku kiinni seinään ja kehykset ympärille. Halpa taulu heitetään pois ja tilalle kuvataan itseä mielyttäviä teoksia, joiden kuva sitten näytölle.

Ei tarvita releitä, ei moottoreita.

_________________
Suomen Chiliyhdistys ry.
http://www.chiliyhdistys.fi


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Liukuva taulunpidike
ViestiLähetetty: Pe Tammi 20, 2012 5:28 am 
Poissa
Avatar

Liittynyt: La Huhti 30, 2005 7:29 pm
Viestit: 14898
Paikkakunta: Oulu
Mä lähtisin hyväksyttynä sähköjen miehenä lähestymään tätä asiaa viininpunaisien satiiniverhojen kautta. Ei tarttis ohjelmoida mitään saati rikkoa mikroaaltouunia.

_________________
Minulla on kymmenen miehen voimat.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Liukuva taulunpidike
ViestiLähetetty: Pe Tammi 20, 2012 5:08 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ma Helmi 01, 2010 11:09 pm
Viestit: 3987
Varsin urpo innovaatio. Minulla on jemmassa isovanhempien avaimella lukittava kaappitelevisio. Mustavalkoisena analogitöllönä joka toteutettu putkilla se voittaa tämän tauluntaustaulupiilo-tv-idean. Erinäisin vippaskonstein vielä dvd-soittimelta takkatulivideo pyörimään ruutuun mustavalkoisena. Päälle voi laittaa pitsiliinan, ruukkupurkissa olevan pelakuun ja sukulaisten kehystettyjä kuveja. .

_________________
Draconem dormientem nunquam titillandus.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Liukuva taulunpidike
ViestiLähetetty: Pe Tammi 20, 2012 5:57 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 1:34 pm
Viestit: 1835
Paikkakunta: Maapallo
sliding kirjoitti:
Tarkoituksenani olisi asentaa seinään (upotetun) television eteen taulu, joka liukuisi automaattisesti television edestä pois, kun televisioon kytketään virta ja kun television sammuttaa, liukuisi taulu takaisin peittäen television.

Alustavasti olen ajatellut upottaa television yläpuolelle kiskon, jossa olisi liikkuvaelementti, jossa taulu olisi kiinnitettynä. Elementin liikkeen voisi saada aikaan vaikka pyörivä kierretanko, joka saisi voimansa sähkömoottorilta. Kierretangon ylä- ja alapuolella olisi kiiltävä tangot, joiden varassa liikkuvaelementti kulkisi.

Sitten päästään minulle täysin tuntemattomaan aiheeseen. Sähkömoottori luonnollisesti pyörittäisi tankoa. Kuinka voimakas sen tulisi olla, jos taulun paino + muut osat olisivat esim. 4 kg (taulun alareunassa voisi olla jonkinlaiset pyörät, jotka tukisivat taulua seinään)?

Ideani olisi johtaa television kaukosäätimen signaali myös taulun liikettä ohjaavaan tekniikkaan. Miten tälläinen olisi käytännössä mahdollista? Jokin infrapunasädettä totteleva kytkin, joka antaisi komennon pyörittää moottoria niin pitkään ennen kuin taulu osuisi johonkin toiseen kytkimeen, joka käskisi moottorin sammua? Ja sama toisinpäin kun sammuttaa kaukosäätimestä television niin taas moottori osaisi nyt pyöriä, mutta toiseen suuntaan. Ja kolmas kytkin, joka pysäyttäisi nyt toisesta suunnasta tulevan taulun? Onko olemassa kytkimiä, jotka osaisivat vastaanottaa vain tässä tapauksessa television kaukosäätimen signaalia? Ettei kävisi niin, että kun huidon stereoiden kaukosäätimellä väärään kohtaan, niin tauluu liikkuu edestakaisin suotta.

Minulla ei ole tälläisesta mitään kokemusta. Olisin kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa. Tämä ei varmaan vaadi kovin monimutkaista elektroniikkaa.

Ei tämä vaadi mitään elektroniikan asiantuntemusta, kunhan osaat ruuvata johdot kiinni liittimiin. Ja väsätä sopivan välityksen nostoa/laskua varten. Mee kauppaan ja osta sieltä joku pienitehoinen karamoottori ja sen ohjain. Eikä maksa maltaita koska sun sovelluksen tarttema voima on mielestäni nk. minimi. Joten pienellä ja halvalla moottorilla pärjäät, itse olen käyttänyt Linakin moottoreita joissa on raja-anturit sisällä. Mielestäni moottorin ohjaus tv:n kauko-ohjaimen avulla kannattaa hetkeksi unohtaa ja rakentaa ensalkuun simppeli ylös/alas-painikkeiden varassa toimiva laite. Vaikein homma tässä sulle on se, että joudut ehkä tekemään eli virittämään toimivan välityksen, mutta sehän on vain mekaniikkaa... :)

_________________
"To be is to do" - Socrates
"To do is to be" - Sartre
"Do Be Do Be Do" - Sinatra
— Kurt Vonnegut


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Liukuva taulunpidike
ViestiLähetetty: La Tammi 21, 2012 8:40 am 
Poissa

Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 5:04 pm
Viestit: 492
Mulle tuli mieleen erillainen lähestymistapa taulun siirtoon. Kauppakierros verhotarvikkeiden liikkeeseen ja tutkailuja verhomoottoreista. Seinän yläosaan pieni peittävä kapparakenne missä verhokoneisto.
Taulu siimoilla roikkumaan kiskoista ja ajoasennot siten että taulu"istuu" seinälle sekä peitto että avoin asennossa. Ohjaus signaalit töllöstä siteen mahdollisuuksien mukaan.
Itse seinään ei tarvitse viritellä mitään.


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 20 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO