Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
CE-hyväksytty
|
Viestin otsikko: Re: Radion/stereoiden äänen voimistuminen yötä kohden? Lähetetty: Pe Marras 11, 2011 3:49 pm |
|
Liittynyt: La Huhti 30, 2005 7:29 pm Viestit: 14898 Paikkakunta: Oulu
|
V.A.Littaa kirjoitti: Voisiko johtua sähköverkon ominaisuuksista, eilainen kulutus/kuorma kuin päivällä? Tuskin kai.  Tuskin kai.
_________________ Minulla on kymmenen miehen voimat.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sepi
|
Viestin otsikko: Re: Radion/stereoiden äänen voimistuminen yötä kohden? Lähetetty: Pe Marras 11, 2011 10:30 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:38 pm Viestit: 2096
|
Phony kirjoitti: Unettomina iltoina/öinä kuuntelen nykyisin radiota (telkkari hajosi, enkä ole uutta hankkinut), ja nyt tuntuu, että radion ääni voimistuu mitä myöhemmälle ilta ja yö kuluu.
Päivällä radio soi normaalisti eikä ääni millään lailla häiritse. Tämä talo on hiljainen kuin huopatossutehdas aamulla, päivällä, illalla ja yöllä. Radio vaan alkaa soida kovempaa ja sitä on illan mittaan pakko kääntää hiljaisemmalle.
Vääntävätkö ne YLEssä (kaupallisia ei pysty sen kiljumisen ja kikatuksen takia kuuntelemaan) potikoita koko ajan kaakonpaan? Vai mistäkö moinen johtuu? Pelkästä kuvittelusta ja pelosta ettei vaan häiritse naapureita? Kun korviin on koko päivän valunut valoa ovat korvan valo- ja äänisolut herkistyneet ja siksi äänet kuuluvat kovempaa? Onko asuintalosi taajaman ulkopuolella, kaukana ihmisen toiminnan aiheuttamasta taustamelusta? Asun suurehkon kaupungin keskustassa, enkä erityisesti havaitse taustamelun vaikutusta muutoin kuin siitä, että television ääntä täytyy asteittain pienentää yön lähestyessä. Joskus tuntuu uskomattomalta, että alkuillan äänenvoimakkuus 32 on puolen yön tienoilla häiritsevän äänekäs, kun lukema viidentoista vaiheilla on vähintään riittävä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Reifengas
|
Viestin otsikko: Re: Radion/stereoiden äänen voimistuminen yötä kohden? Lähetetty: Pe Marras 11, 2011 11:52 pm |
|
Liittynyt: Su Touko 30, 2010 12:45 am Viestit: 728
|
jjw kirjoitti: Reifengas kirjoitti: Kun äänentoistolaitteiden ääni voimistuu pitkän käyttöajan jälkeen, syy on yksinkertainen. Kun volyymi käännetään kaakkoon, vahvistimen teho pääsee kaiuttimille, eli sinne johtavaa virtapiiriä oikosuljetaan.
Kun nupit eivät ole kaakossa, vahvistimen teho pitää hukata jonnekin, koska sitä ei tuoteta ääneksi. Tämä teho lämmittää vahvistinpiirejä, jotka lähtevät ryömimään. Ainoa piirit säästävä suunta on se, että teho pääsee kovaäänisiin.
Eli vaikka nuppeihin ei kosketa, niin ääni hiljalleen kovenee. Ei vahvistimessa mitään vakiotehoa kuluteta, lukuunottamatta pientä lepovirtojen aiheuttamaa tehonkulutusta, suuruusluokkaa 1-2W riippuen vahvistimen maksimitehosta. Kaiuttimelle menevä teho määräytyy vahvistimen tulosignaalin suuruudesta, jota säädetään potentiometrillä. Tämä koskee siis A/B-luokan vahvistimia. A-luokan vahvistimissä hukataan tehoa jatkuvasti n. 50% maksimitehosta. Epäilen kumminkin, että Phonyllä on vanhat vehkeet, ja shuntti lämmittää reippaasti koko höskää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Piha6
|
Viestin otsikko: Re: Radion/stereoiden äänen voimistuminen yötä kohden? Lähetetty: Pe Marras 11, 2011 11:55 pm |
|
Liittynyt: Ti Elo 26, 2008 7:42 pm Viestit: 633 Paikkakunta: Etelä-Savo
|
|
Uh huh - Ko nuoriso korostaa (valtaosa) tätä googlettamista, nin googlettakaan sitten kunnolla, lukekaa erilaiset tulokset ja oppikaa - Älkää arvailko.
No - Tietysti arvaillaki saa, nykysihä saa tehä lähes mitä lystää.
Mut, milloin se alkokaan tää äänen (h*****tin) kompressointi, ni meikäläine sai just sammaa aikaa jonkinmoise raivarin.
Nää paikallis-radiot tosiaan osas jo sillo 80-90-luvulla kompressoida. Pumppasivat hiljasia kohtia reilusti isommaks ja toisaalta limitoivat huippuja pienemmäsk - Kuuntele sitä sit!
Dynamiikka äänen toistossa on sitä, et jos joku (alkuperäinen) kuluu tosi hiljaa, ni se sit kuuluu iha hiton hiljaa. Mut jos taas patarumpua lyödään tosissaan, ni kuuntelijat lentää selällee.
Alkuperäiseen kysymykseen, kuten täällä on jo moneen kertaan todettukin. Se äänien psykologinen peittoilmiö. Eli kun ympäristön äänet hiljenee, niin jonkun kuunneltavan äänen voimakkuus samalla subjektiivisesti kasvaa.
Jos ne vahvistimien (jotakuinkin stabilisoitujen) vahvistukset alkaisivat mielivaltaisesti ryömiä kuten jotkut esittävät, niin äänen lisäksi pian aistisi jotain muutakin, kuten vaikka PVC muovien käryä, jne.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pacanus Rusticanus
|
Viestin otsikko: Re: Radion/stereoiden äänen voimistuminen yötä kohden? Lähetetty: La Marras 12, 2011 11:06 am |
|
Liittynyt: Ma Helmi 01, 2010 11:09 pm Viestit: 3987
|
Lainaa: Alkuperäiseen kysymykseen, kuten täällä on jo moneen kertaan todettukin. Se äänien psykologinen peittoilmiö. Eli kun ympäristön äänet hiljenee, niin jonkun kuunneltavan äänen voimakkuus samalla subjektiivisesti kasvaa. Enemmän fysiologinen kuin psykologinen. Kumpaakin on tietysti mukana. Peruskoulukamaa.
_________________ Draconem dormientem nunquam titillandus.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|