
Teetkö työtä elääksesi vai elätkö työtä tehdäksesi? Visionääri 20XO-kilpailu koululaisille 7.10.2011–29.2.2012. Haasta itsesi ja osallistu! Tsekkaa video ja kilpailuohjeet.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
hi3
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 3:17 pm |
|
Liittynyt: To Marras 06, 2008 1:14 am Viestit: 1339
|
Pseudohippi kirjoitti: Paul M kirjoitti: Jos kaikki maamme 2 miljoonaa jääkaappia olisivat tuollaisia köntsäkaappeja, niissä olisi varastointikykyä 3700 MWh. Eli niillä voitaisiin haukata yhden 500 MW ydinvoimayksikön energiantuotto 7 tunnin ajan. Ja tämä on vain yksi esimerkki. Jäähdytyksessä ja lämmityksessä on aivan valtava kapasiteetti jos vain löytyy planeetaltamme riittävän älyllistä toimintaa valjastaa mahdollisuudet käyttöön. Mielenkiintoinen esimerkki. Vaihdetaan 2 milj. jääkaappia uusiin, á 300 € (600 milj. €), ja korvataan sillä Loviisan yhden yksikön päivän tuotto. 3700 MWh:n kuluttajahinta on n. 185 000 € (616,7 jääkaappia). Kuka keksii vielä kalliimman tuulisähkön hyödyntämistavan? Ei kai se nyt sentään kertakäyttösysteemi ole  Laitteistoa ajettaisiin varmasti kymmeniä kertoja vuodessa ja kun laitteiston käyttöikä pyörii jossain 10-15v paikkeilla, niin kyllä se alkaisi olla ihan järkevää. Ottaen huomioon, että se kaappi on jokatapauksessa ihmisillä oltava.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pseudohippi
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 3:18 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 27, 2006 3:59 pm Viestit: 5406 Paikkakunta: Ulkosuomi
|
Paul M kirjoitti: Pseudohippi kirjoitti: Paul M kirjoitti: Jos kaikki maamme 2 miljoonaa jääkaappia olisivat tuollaisia köntsäkaappeja, niissä olisi varastointikykyä 3700 MWh. Eli niillä voitaisiin haukata yhden 500 MW ydinvoimayksikön energiantuotto 7 tunnin ajan. Ja tämä on vain yksi esimerkki. Jäähdytyksessä ja lämmityksessä on aivan valtava kapasiteetti jos vain löytyy planeetaltamme riittävän älyllistä toimintaa valjastaa mahdollisuudet käyttöön. Mielenkiintoinen esimerkki. Vaihdetaan 2 milj. jääkaappia uusiin, á 300 € (600 milj. €), ja korvataan sillä Loviisan yhden yksikön päivän tuotto. 3700 MWh:n kuluttajahinta on n. 185 000 € (616,7 jääkaappia). Kuka keksii vielä kalliimman tuulisähkön hyödyntämistavan? Miksi yhden päivän? Mikä ihmeen esitys tuo oikein on? No pyöristelin vähän. Olisin toki voinut laskea tarkankin arvon, joka Loviisan tapauksessa on 3700 / (488 x 0,95) = 7,97 tuntia eli jotakuinkin yhden työpäivän verran. Eli anteeksi, että kirjoituksestani unohtui sana "työ-" Ja kyse oli vain suuruusluokkatarkastelusta. Joku valveutunut saattaa nimittäin tajuta millainen on ydinvoimayksikön tehontuottokyky. Tuollaisella varaavuudella voidaan siis ottaa vastaan satunnaista energiaa yhtä paljon kuin on yhden Y-yksikön tuotto 7 tunnissa. Tässähän kinastellaan siitä että tuulen puskemaa sähköä on mahdotonta ottaa vastaan silloin kun sitä tulee ja sen jälkeen sitä ei taas ole ollenkaan. Siis varaavuudesta on kyse.[/quote] Niin. Kyllähän sitä varaavuutta saadaan jos kaikki autot vaihdetaan sähköautoiksi tai jos rakennetaan vaikka valtavia maanalaisia vauhtipyöriä. Kyse on vain siitä mitä se varaavuus maksaa. Kaikkien jääkaappien vaihtaminen jotta saadaan varattua Loviisan yhden yksikön työpäivätuotto lienee ihan siitä kalleimmasta päästä. Sähköautot tosin voisivat olla vieläkin kalliimpia mutta en jaksa lähteä sitä laskemaan. Keskimääräisen jääkaapin tilavuus on muuten ehkä 150 litraa. sitä pitäisi pienentää parikymmentä prosenttia että saadaan jäät mahtumaan. No, ihmisethän nyt muutenkin syövät ihan liikaa, pieni dieetti tekee vain hyvää.
_________________ Offmind: "Eli vaikka tarinassa todettaisiin, että Maa kiertää Aurinkoa, niin sitä ei pidä erehtyä pitämään tosiasiana."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 3:45 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
tietää kirjoitti: Tuulivoiman tuotantokäppyrän mukaan kytketään lämpöakkuja päälle niin että kulutus vastaa tuottoa 1/1. Ans olla, mikä poru tästäkin seuraaa No, vakavasti ottaen, kyllä itse säätelen lämpötilani sellaiseksi kuin haluan = eräänlainen vastapainekuorman säätötyyppihän se käytännössä olisi... 
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Jägermeister
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 3:46 pm |
|
Liittynyt: Ke Huhti 23, 2008 11:10 am Viestit: 878 Paikkakunta: Itä-Suomi
|
|
Yllättävää, minusta ainakin.
HS 30.12.2009
"Espanja tuotti ennätysmäärän tuulisähköä 30.12.2009 14:24 A A Reuters
Lontoo. Espanjan tuhannet tuulivoimalat tuottivat keskiviikkona ennätyssuuren osan maan tarvitsemasta sähköstä, maan kantaverkkoyhtiö Red Electrica kertoi.
Keskiviikkona lähes 55 prosenttia maan sähköntarpeesta tuotettiin tuulivoimalla. Tuulivoimatuotanto ylitti puolet sähköntarpeesta ensi kerran marraskuussa.
Red Electrican mukaan tuulivoimalla tuotettiin keskiviikkona yli 10 000 megawattia sähköä. Espanja on investoinut viime vuosikymmenen aikana voimakkaasti tuulivoimaan.
Suomessa tuulivoiman osuus sähkön tuotannosta on 0,3 prosenttia."
_________________ ---
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 3:54 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
Toi oli niin paha, toi maanalaisia vauhtipyöriä, että Itse en ole mitään sinnepäinkään kyhäilemässä. Varaavuudestako oli puhetta?
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Paul M
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:08 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:57 am Viestit: 6669
|
hermodynaMika kirjoitti: Toi oli niin paha, toi maanalaisia vauhtipyöriä, että Itse en ole mitään sinnepäinkään kyhäilemässä. Varaavuudestako oli puhetta? Varaavuudesta tietty. Ja esimerkki on kyseessä. Olisin voinut vetäistä tähän vaikka sähköuunin tai vedenkeittimen. Tai paineilman tuotannon eri kokoisiin säiliöihin lantasähkön saatavuudesta riippuen. Niin että sähköuunin... Talossa voisi olla rautaoksiditiiliä lämmöneristeen sisällä lähellä uunia. Ne hehkutettaisiin 600 asteen lämpötilaan ilmaisella lampaanpapanatuulisähköllä. Kun sähkö sitten maksaakin yllättäen sata euroa kWh, ottaa heppu tulpan pois rautaoksiditiilisäiliöstä ja grillaa makoisan broilerin uunissansa. Nyt tietenkin pseudoviestittäjä herää ja laskee, että ostetaanpa 5 miljoonaa rautatiilivarastouunia ja varataan ne kerran. Tulee broilerille hintaa. 3 euron broileri ja 5 miljoonaa tonnin uunia. Mutta ei välitetä siitä. Näitä juttuja ei kehitetä poliittista valtaa vaativalla tasolla kovinkaan tehokkaasti. Ja se johtuu siitä, että poliitikot ovat jokseenkin kaikki täysin outsaidereita tällaisissa energiavisioissa. Hyvä että osaavat talonsa rakennuttaa avaimet käteen ilman isompia lehtikirjoitteluita. Hyvä mittari ymmärrykselle on metsien hiilinieluhömppä. Oikein oksettaa kun korkealla tasolla ollaan noin ymmärtämättömiä.
_________________ edit: käännetty ¿ oikein päin ------------------------------------- Hiilinieluexpertti
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Paul M
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:16 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:57 am Viestit: 6669
|
hi3 kirjoitti: Pseudohippi kirjoitti: Paul M kirjoitti: Jos kaikki maamme 2 miljoonaa jääkaappia olisivat tuollaisia köntsäkaappeja, niissä olisi varastointikykyä 3700 MWh. Eli niillä voitaisiin haukata yhden 500 MW ydinvoimayksikön energiantuotto 7 tunnin ajan. Ja tämä on vain yksi esimerkki. Jäähdytyksessä ja lämmityksessä on aivan valtava kapasiteetti jos vain löytyy planeetaltamme riittävän älyllistä toimintaa valjastaa mahdollisuudet käyttöön. Mielenkiintoinen esimerkki. Vaihdetaan 2 milj. jääkaappia uusiin, á 300 € (600 milj. €), ja korvataan sillä Loviisan yhden yksikön päivän tuotto. 3700 MWh:n kuluttajahinta on n. 185 000 € (616,7 jääkaappia). Kuka keksii vielä kalliimman tuulisähkön hyödyntämistavan? Ei kai se nyt sentään kertakäyttösysteemi ole  Laitteistoa ajettaisiin varmasti kymmeniä kertoja vuodessa ja kun laitteiston käyttöikä pyörii jossain 10-15v paikkeilla, niin kyllä se alkaisi olla ihan järkevää. Ottaen huomioon, että se kaappi on jokatapauksessa ihmisillä oltava. Ei kymmeniä kertoja vuodessa vaan viikossa. Kun on varaavuutta ja kulutusta, voidaan koko ajan säätää. 20 kilon vesipaketti olisi joko vetenä tai jäänä monta kertaa vuorokaudessa ainakin pieneltä osalta ja viikon kierrossa enempi. Sulatus olisi tietenkin hiukan hidasta kun se kylmä kuluisi vain jääkaapin jäähdyttämiseen 200 W teholla. Mutta jäädytysvaiheeseen voisi olla isompi potku. Vaikka 600 W.
_________________ edit: käännetty ¿ oikein päin ------------------------------------- Hiilinieluexpertti
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pseudohippi
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:24 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 27, 2006 3:59 pm Viestit: 5406 Paikkakunta: Ulkosuomi
|
hi3 kirjoitti: Pseudohippi kirjoitti: Paul M kirjoitti: Jos kaikki maamme 2 miljoonaa jääkaappia olisivat tuollaisia köntsäkaappeja, niissä olisi varastointikykyä 3700 MWh. Eli niillä voitaisiin haukata yhden 500 MW ydinvoimayksikön energiantuotto 7 tunnin ajan. Ja tämä on vain yksi esimerkki. Jäähdytyksessä ja lämmityksessä on aivan valtava kapasiteetti jos vain löytyy planeetaltamme riittävän älyllistä toimintaa valjastaa mahdollisuudet käyttöön. Mielenkiintoinen esimerkki. Vaihdetaan 2 milj. jääkaappia uusiin, á 300 € (600 milj. €), ja korvataan sillä Loviisan yhden yksikön päivän tuotto. 3700 MWh:n kuluttajahinta on n. 185 000 € (616,7 jääkaappia). Kuka keksii vielä kalliimman tuulisähkön hyödyntämistavan? Ei kai se nyt sentään kertakäyttösysteemi ole  Laitteistoa ajettaisiin varmasti kymmeniä kertoja vuodessa ja kun laitteiston käyttöikä pyörii jossain 10-15v paikkeilla, niin kyllä se alkaisi olla ihan järkevää. Ottaen huomioon, että se kaappi on jokatapauksessa ihmisillä oltava. Siis eihän tuo säästäisi käytettävän sähkön määrässä lainkaan. Pidät järkevänä investoida 600 milj jotta voisi ottaa vastaan tuulisähköä joka on saman hintaista tai kalliimpaa kun muukin sähkö?
_________________ Offmind: "Eli vaikka tarinassa todettaisiin, että Maa kiertää Aurinkoa, niin sitä ei pidä erehtyä pitämään tosiasiana."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:26 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
Paul M kirjoitti: hermodynaMika kirjoitti: Toi oli niin paha, toi maanalaisia vauhtipyöriä, että Itse en ole mitään sinnepäinkään kyhäilemässä. Näitä juttuja ei kehitetä poliittista valtaa vaativalla tasolla kovinkaan tehokkaasti. Ja se johtuu siitä, että poliitikot ovat jokseenkin kaikki täysin outsaidereita tällaisissa energiavisioissa. Hyvä että osaavat talonsa rakennuttaa avaimet käteen ilman isompia lehtikirjoitteluita. Hyvä mittari ymmärrykselle on metsien hiilinieluhömppä. Oikein oksettaa kun korkealla tasolla ollaan noin ymmärtämättömiä. Itse en tiedä politiikasta enkä uskonnoista paljon mitään, joten joutaa miettimään muutakin. Tätäkin ajatuskuvioo tuulella lämmittämisestä en pidä ees teknisesti kovin haastavana... 
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pseudohippi
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:31 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 27, 2006 3:59 pm Viestit: 5406 Paikkakunta: Ulkosuomi
|
hermodynaMika kirjoitti: Toi oli niin paha, toi maanalaisia vauhtipyöriä, että Muistaakseni tuota on jopa kokeiltu jossain, olisko ollut Havajilla. Jostain syystä kokeilusta luovuttiin. Ehkä siellä päätettiin vaihtaa jääkaapit jääkimpalekaappeihin  .
_________________ Offmind: "Eli vaikka tarinassa todettaisiin, että Maa kiertää Aurinkoa, niin sitä ei pidä erehtyä pitämään tosiasiana."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Norppa
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:40 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 17, 2005 10:30 am Viestit: 6934
|
Paul M kirjoitti: Ei kymmeniä kertoja vuodessa vaan viikossa. Kun on varaavuutta ja kulutusta, voidaan koko ajan säätää. 20 kilon vesipaketti olisi joko vetenä tai jäänä monta kertaa vuorokaudessa ainakin pieneltä osalta ja viikon kierrossa enempi. Sulatus olisi tietenkin hiukan hidasta kun se kylmä kuluisi vain jääkaapin jäähdyttämiseen 200 W teholla. Mutta jäädytysvaiheeseen voisi olla isompi potku. Vaikka 600 W.
Jos ilmaista sähköä on tarjolla niin kannattaa rakentaa kalliovarasto. Porataan reikä kallioon ja lämmitetään kalliota ilmaisella tuulisähköllä vaikka 400 asteiseksi. Sieltä reijästä on sitten hyvä ottaa lämpöä kun pakkanen paukkuu. Kalliovaraston lämpöhäviöt ovat vuodessa vain muutamia prosentteja. Kaikki nämä energiavarastot edellyttävät hyvin edullisen sähkön olemassaoloa. Jos tuulisähkö olisi ilmaista tai hyvin edullista niin homma ratkeaisi itsestään. Jokaisella öljylämmittäjällä on varaaja ja jopa kaukolämmittäjät voivat kytkeä sähköpuhaltimet päälle kun sähkö on halpaa. Perusongelma on että tuulisähkö ei ole halpaa.
_________________ Yritä edes!
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:42 pm |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 16798
|
|
Kineettistä akkua on kokeiltu busseissakin ja taitaa berliinin kaupunki junassakin se olla nyt. Sähkön kannalta se on suorin sähköpotentiaali -> kineettinen energia -> sähköpotentiaali.
_________________ Only you need is a battlefield - Marie Magdelene Dietrich von Losch Taakkanaan olla vieläkin parempi vaikkei kakkoseksi ollut ketään.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 4:45 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
Pseudohippi kirjoitti: hermodynaMika kirjoitti: Toi oli niin paha, toi maanalaisia vauhtipyöriä, että Muistaakseni tuota on jopa kokeiltu jossain, olisko ollut Havajilla. Jostain syystä kokeilusta luovuttiin. Ehkä siellä päätettiin vaihtaa jääkaapit jääkimpalekaappeihin  . Ja kuormasta ei sitten syödä, mutta kyllä mun drinksuissa on ollu jäitäkin. 
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hermodynaMika
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 5:00 pm |
|
Liittynyt: Ti Joulu 22, 2009 7:10 pm Viestit: 111
|
Norppa kirjoitti: Jos ilmaista sähköä on tarjolla niin kannattaa rakentaa kalliovarasto. Porataan reikä kallioon ja lämmitetään kalliota ilmaisella tuulisähköllä vaikka 400 asteiseksi. Sieltä reijästä on sitten hyvä ottaa lämpöä kun pakkanen paukkuu. Kalliovaraston lämpöhäviöt ovat vuodessa vain muutamia prosentteja.
Kaikki nämä energiavarastot edellyttävät hyvin edullisen sähkön olemassaoloa. Jos tuulisähkö olisi ilmaista tai hyvin edullista niin homma ratkeaisi itsestään. Jokaisella öljylämmittäjällä on varaaja ja jopa kaukolämmittäjät voivat kytkeä sähköpuhaltimet päälle kun sähkö on halpaa.
Perusongelma on että tuulisähkö ei ole halpaa. Porataan vaan se reikä kallioon, mutta lämmitetäänkö se musa 400C:een ihan tosissaan?
_________________ "Aina löytää eskimoita, jotka ovat valmiita neuvomaan kongolaisille miten parhaiten selvitään helteellä."
Stanislaw Jercy Lec
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pseudohippi
|
Viestin otsikko: Re: Tuulivoimatodellisuutta Lähetetty: Ke Joulu 30, 2009 5:09 pm |
|
Liittynyt: Ma Marras 27, 2006 3:59 pm Viestit: 5406 Paikkakunta: Ulkosuomi
|
hermodynaMika kirjoitti: Pseudohippi kirjoitti: hermodynaMika kirjoitti: Toi oli niin paha, toi maanalaisia vauhtipyöriä, että Muistaakseni tuota on jopa kokeiltu jossain, olisko ollut Havajilla. Jostain syystä kokeilusta luovuttiin. Ehkä siellä päätettiin vaihtaa jääkaapit jääkimpalekaappeihin  . Ja kuormasta ei sitten syödä, mutta kyllä mun drinksuissa on ollu jäitäkin.  Suomeen nämä jääpalakaapit soveltuvat erityisen hyvin. Sanotaanhan kansanlaulussakin "On maamme köyhä ja siksi jää..."
_________________ Offmind: "Eli vaikka tarinassa todettaisiin, että Maa kiertää Aurinkoa, niin sitä ei pidä erehtyä pitämään tosiasiana."
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|