Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
|
Sivu 1/1
|
[ 6 viestiä ] |
|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
syytinki
|
Viestin otsikko: Tiede 11/2010, pääkirjoitus Lähetetty: Su Marras 21, 2010 12:32 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 11:42 am Viestit: 4067
|
|
Tulinpahan lukeneeksi. Pääosin olen samaa mielipuolta.
Immeiset ovat saaneet tarpeekseen, mikä on ihan pohtimisen arvoista, että miksi.
90-luvun alussa oli tämä "metsät kuolee nyt justiinsa" vouhkaus. Muistutti pahasti tätä ilmastohommaa ja ihan loppusuoralla alkoi silloinen vouhkaporukka puhuskella hiljakseen ilmastonmuutoksesta. Huomasivat aiheensa happanevan ja siirtyivät joustavasti sekä ilmeisen onnistuneesti uuteen.
Tiede lehti on tavallaan osasyyllinen ilmastomuutoksen kyllästymispisteen saavuttamiseen. Lehdessä on ansiokkaasti esitelty nykyisten ja entisten huipputieteiljöiden toilauksia eli kerrottu, että eivät tieteilijät sentään enkeleitä ole. Toivottavasti linja jatkuu.
Niin metsäkuolemassa kuin ilmastohypetyksessäkin esiintyi ja esiintyy tutkijoita ja tiedemiehiäkin, joilla oletuksena on tietoa siitä, mistä antavat arvovaltaisia "lausuntoja". Valitettavasti osa tästä porukasta on pelkkiä raatohaukkoja, jotka huomaavat rahoitus- ja julkisuusreiän. Käyttävät sitä myös ja härskisti.
Osa on lisäksi puhtaita logiikan rajamailla keikkuvia idealisteja. Fanaattisuuttakin löytyy. Ekologia kun on niin monipiippuinen juttu, että luonnon käyttöperiaatteista tulee taatusti riita.
Oikeastaan tuo pääkirjoituskin sisältää esimerkin, joka herättää epäilemään. Siinä kerrotaan Greenpeacen raportoineen, että yksi kiinalainen hiilivoimala tuottaa CO2:ta kolme ja puoli kertaisesti Suomen päästöt. Käy mielessä, että taitaa olla vähän helvetinmoinen hiilivoimala
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Pacanus Rusticanus
|
Viestin otsikko: Re: Tiede 11/2010, pääkirjoitus Lähetetty: To Marras 25, 2010 12:54 am |
|
Liittynyt: Ma Helmi 01, 2010 11:09 pm Viestit: 3987
|
|
Mittasuhteet Kiinan kohdalla helposti hämärtyvät. Pelkästään Kiinan hiilikenttien palot tuottavat enemmän co.ta kuin koko maailman kumipyöräliikenne. Asiaa puitiin yhdessä BBC.n dokumentissa muutama vuosi sitten.
_________________ Draconem dormientem nunquam titillandus.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
syytinki
|
Viestin otsikko: Re: Tiede 11/2010, pääkirjoitus Lähetetty: To Marras 25, 2010 11:24 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 11:42 am Viestit: 4067
|
Pacanus Rusticanus kirjoitti: Mittasuhteet Kiinan kohdalla helposti hämärtyvät. Pelkästään Kiinan hiilikenttien palot tuottavat enemmän co.ta kuin koko maailman kumipyöräliikenne. Asiaa puitiin yhdessä BBC.n dokumentissa muutama vuosi sitten. Niin, niin, mutta yksi hiilivoimala. Käy mielessä, että täytyy olla valtava. Siis niputetaan kaikki Suomen hiilivoimalat yhdeksi ja silti jäädään vielä toiseksi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
praatika
|
Viestin otsikko: Re: Tiede 11/2010, pääkirjoitus Lähetetty: Ke Helmi 09, 2011 10:59 am |
|
Liittynyt: Ke Helmi 09, 2011 10:06 am Viestit: 2
|
|
Suomessa hiilivoimaloita (tai osaa niistä) käytetään vain pakkashuippujen aikana - siksi vuositasolla päästöt voivat jäädä pieneksi verrattuna ympärivuotisesti hehkuttaviin voimaloihin. Ehkäpä voimaloissa voi olla myös isojakin eroja siinä, kuinka paljon ne saastuttavat tuotettuun sähkötehoon nähden....
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Puuhevonen
|
Viestin otsikko: Re: Tiede 11/2010, pääkirjoitus Lähetetty: Ke Helmi 09, 2011 12:25 pm |
|
Liittynyt: Su Tammi 09, 2011 9:40 pm Viestit: 1902 Paikkakunta: Turku
|
|
Tarkemmin sanottuna hiilivoimalan tulisi päässälaskettuna olla 30-54 gigawatin tehoinen riippuen tosin kuinka suomen hiilidioksidin tuotanto lasketaan. Joten ollaanpas siellä nyt ylpeitä kun löydettiin painetusta sanasta pilkkuvirhe. Taputapu! Olet viksu, saat tikkarin.
_________________ »For me, it is far better to grasp the Universe as it really is than to persist in delusion, however satisfying and reassuring.»
|
|
| Ylös |
|
 |
|
syytinki
|
Viestin otsikko: Re: Tiede 11/2010, pääkirjoitus Lähetetty: Ke Helmi 09, 2011 2:24 pm |
|
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 11:42 am Viestit: 4067
|
Puuhevonen kirjoitti: Tarkemmin sanottuna hiilivoimalan tulisi päässälaskettuna olla 30-54 gigawatin tehoinen riippuen tosin kuinka suomen hiilidioksidin tuotanto lasketaan. Joten ollaanpas siellä nyt ylpeitä kun löydettiin painetusta sanasta pilkkuvirhe. Taputapu! Olet viksu, saat tikkarin. Jos tuo on tarkoitettu meikäläiselle, niin kiitän suosionosoituksista. Muuten, jos lihallinen Puuhevonen painaa n. 70 kg, hänessä on hiiltä 3 - 4 kiloa.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sivu 1/1
|
[ 6 viestiä ] |
|
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|