Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
borri317
|
Viestin otsikko: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 4:17 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 27, 2005 3:57 pm Viestit: 2121 Paikkakunta: Tikkakoski
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Petu
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 4:22 pm |
|
Liittynyt: To Maalis 17, 2005 5:29 pm Viestit: 2264
|
|
Jonny Deppin - Viimeinen vapaamielinen. Mies heitti roolinsa vakuuttavasti ja sanomakin oli mielestäni hyvä. Teet mitä teet ,mutta ole sen takana ja kanna vastuu .
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 4:28 pm |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17217
|
Rakkausteeman ykkönen: There's something about Mary 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tietää
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 4:38 pm |
|
Liittynyt: La Touko 20, 2006 7:01 pm Viestit: 17217
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sakarias
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 4:43 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 21, 2007 10:38 pm Viestit: 4842
|
borri317 kirjoitti:Lainaa: Mikä elokuva on hyvä? Kauhua, jännitystä:Cube, Devil's Backbone, Ring 1 (japanilainen versio), Hellraiser 1, Society, The Devils Draamaa:Kummisetä-trilogia, Mafiaveljet, Casino, The Departed, American Gangster, Rocky 1 ja 6, City of God, Gilbert Grape Komediaa:Borat, Kingpin, Mies ja Alaston ase-trilogia, Nuija ja Tosinuija, Rocky 4 (erinomaisen tahatonta huumoria, reaganilaista propagandaa parhaimmillaan), Galaxy Quest Toimintaa, scifiä:Alien-trilogia (ei neljäs osa), Starship Troopers, Total Recall, Bladerunner, Predator, Terminator 1&2 (kolmonenkin menee kerran), True Lies Fantasiaa:Lord of the Rings - extended edition trilogia, Conan Barbaari, Pan's Labyrinth, Henkien Kätkemä, Naapurini Totoro, Sin City Herkistelyä:Lost in Translation, Backdoor Sluts 7 EDIT1: Ja tietysti Futuraman neljä toistaiseksi ainokaista tuotantokautta.
_________________ "Kukaan ei ole täydellinen, patsi minä."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aweb
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:07 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:03 am Viestit: 33221
|
|
Mun mielestä Little Nicky oli hyvä.
Elokuva, jonka lopussa pahikset tungetaan Hitlerin perseeseen ei voi olla huono.
_________________ Teuvo: "Aweb on tosi tyhmä eikä Hänen tyhmempää ole kuin Phony, asdf, Mummo"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Homo Superior
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:10 pm |
|
Liittynyt: Su Maalis 09, 2008 5:29 pm Viestit: 308 Paikkakunta: Suomen Ateena
|
|
TOP10
Fight Club Terminator 2 - Judgment Day Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain Zoolander Godfather 2 Walk Hard - Dewey Cox Story Blade Runner Kurenai No Buta (Porco Rosso) Sin City Freddy Got Fingered
_________________ "Monimutkaisen elämän evoluutio ja jopa sen olemassaolo fysikaalisia lakeja noudattavassa maailmankaikkeudessa on ihmeellisen yllättävää - tai niin olisi ellei yllätys olisi tunne, joka on olemassa vain aivoissa, jotka ovat juuri tämän prosessin tuotos"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aweb
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:17 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:03 am Viestit: 33221
|
|
Miksi Sin City muka on niin erinomainen elokuva? Parasta siinä on se, mikä on peräisin alkuperäisestä sarjakuvasta. Itse elokuvalla ei ole oikeastaan mitään (uutta) annettavaa. Lisäksi kaikki mikä sarjiksissa tuntui rankalta, on tuossa leffassa aika naiivia.
Olen minä sen muutamaan kertaan nähnyt ja omistan sen itsekin, mutta en minä sitä todellakaan mihinkään top kymppiin olisi laittamassa.
Hauskaa muuten, että kun näitä listoja kerätään, niin melkein aina niihin tulee eri leffat kuin edelliseen, minkä on laatinut. Kai se on sen hetkisestä fiiliksestä (ja muistista) kiinni.
_________________ Teuvo: "Aweb on tosi tyhmä eikä Hänen tyhmempää ole kuin Phony, asdf, Mummo"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aweb
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:26 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:03 am Viestit: 33221
|
|
Nämä tuntuvat juuri tällä hetkellä hyviltä:
Mullholland Drive, David Lynch (ostin juuri itselleni) Inland Empire, David Lynch (himoan sitä itselleni) George A. Romeron zombie-trilogia (ei enää se neljäs) Sam Peckinpahin Hurja joukko Hyvät, pahat ja rumat, Sergio Leone Rumat, likaiset ja ilkeät, Ettore Scola Amarcord, Federico Fellini Sodoman 120 päivää, Pier Paolo Pasolini Pulp Fiction, Tarantino Kill Bill I ja II, Tarantino
Jahas. Siinä oli kymmenen kokonaisuutta. Olisin saattanut keksiä vielä muutakin, eli tuskinpa nuo ovat kymmenen suosikkiani. Mutta kärkipäästä kumminkin.
Pakko lisätä vielä:
Kulta-aika, Louis Bunuel
Tuo vaikutti minuun aikanaan suuresti.
_________________ Teuvo: "Aweb on tosi tyhmä eikä Hänen tyhmempää ole kuin Phony, asdf, Mummo"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Homo Superior
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:46 pm |
|
Liittynyt: Su Maalis 09, 2008 5:29 pm Viestit: 308 Paikkakunta: Suomen Ateena
|
Kyllä tuo mun listani on ainakin ankaran harkinnan tulos, joka on pysynyt jo pitkään ennallaan. Pääsin vaan julkistamaan sen tässä ensimmäistä kertaa. Uusin lisäys on Walk Hard joka pääsi heti ensikatsomalta suoraan listalle. Tutustuin itse Frank Millerin sarjakuviin ensimmäistä kertaa poikasena, ja olen kyllä sitä mieltä että Sin City on elokuvana paras mahdollinen tulkinta sarjakuvan visuaaliselle maailmalle ja noir-henkiselle tunnelmalle. Ne aukot joita sarjakuva rajoitetumpana taidemuotona on jättänyt elokuvalle paikattavaksi, on täytetty nekin sillä ainoalla tavalla joihin aito Miller-fani voi yhtyä. Esimerkkinä Fluken Absurd-kappaleen käyttö strippibaarikohtauksessa. Vaikka Sin City onkin vasta nuori klassikko, se oli sitä jo syntyessään. Ja se on arvostettava saavutus. Ei ole tuo sunkaan listasi huono. Makuasioistahan tässä kuitenkin keskustellaan, eikä elokuvalle taidemuotona tee oikeutta listata vaivaiset kymmenen suosikkielokuvaa johonkin yksittäiseen listaan. Internet Movie Databasen TOP250 on kuitenkin ehkä yksi parhaimmista jos kerran listoja on pakko tehdä.
_________________ "Monimutkaisen elämän evoluutio ja jopa sen olemassaolo fysikaalisia lakeja noudattavassa maailmankaikkeudessa on ihmeellisen yllättävää - tai niin olisi ellei yllätys olisi tunne, joka on olemassa vain aivoissa, jotka ovat juuri tämän prosessin tuotos"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
borri317
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:52 pm |
|
Liittynyt: Ke Heinä 27, 2005 3:57 pm Viestit: 2121 Paikkakunta: Tikkakoski
|
|
Internet Movie Databasen TOP250 on huono. Siellä on enemmä huonoja ku hyviä elokuvia.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aweb
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:54 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:03 am Viestit: 33221
|
Homo Superior kirjoitti: Tutustuin itse Frank Millerin sarjakuviin ensimmäistä kertaa poikasena, ja olen kyllä sitä mieltä että Sin City on elokuvana paras mahdollinen tulkinta sarjakuvan visuaaliselle maailmalle ja noir-henkiselle tunnelmalle. Ne aukot joita sarjakuva rajoitetumpana taidemuotona on jättänyt elokuvalle paikattavaksi, on täytetty nekin sillä ainoalla tavalla joihin aito Miller-fani voi yhtyä. Esimerkkinä Fluken Absurd-kappaleen käyttö strippibaarikohtauksessa. Vaikka Sin City onkin vasta nuori klassikko, se oli sitä jo syntyessään. Ja se on arvostettava saavutus.
Minua häiritsee se, että ko. elokuva on vain sarjakuva liikkuvassa muodossa. Mielestäni sarjakuvien ja elokuvien filmatisointien pitäisi tarjota uusi taiteellinen näkökulma ollakseen todella kiinnostavia. Tässähän oli se paha koetinkivi, ettei Frank Miller ollut halukas sarjakuvansa filmatisointiin ollenkaan, koska pelkäsi ilmeen muuttuvan liikaa. Rodriguez joutui kuvaamaan elokuvan introna nähtävän kohtauksen malliksi saadakseen Millerin vakuutettua siitä, ettei mitään hänen näkemyksestään poikkeavaa lisätä leffaan. Asiassa on toki puolensa, sen ansiosta syntyi elokuva, joka näyttää täysin erilaiselta kuin kaikki muut, mutta valitettavasti sillä on myös latistava vaikutuksensa; Millerin sarjakuvat kun ovat yksinkertaisesti huomattavasti taidokkaampia ja parempia. Mielestäni onnistuneena sarjakuvafilmatisointina voi pitää Burtonin Batman-leffoja (Miller niissäkin mukana), mutta en minä niitäkään top kymppiin listaisi.
_________________ Teuvo: "Aweb on tosi tyhmä eikä Hänen tyhmempää ole kuin Phony, asdf, Mummo"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Aweb
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 5:58 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 11:03 am Viestit: 33221
|
borri317 kirjoitti: Internet Movie Databasen TOP250 on huono. Siellä on enemmä huonoja ku hyviä elokuvia. Aika populaarilta kieltämättä vaikuttaa. Ilmestyskirja Nyt (alkuperäinen versio) näköjään unohtui listaltani. Se on kova. Charlie dont surf.
_________________ Teuvo: "Aweb on tosi tyhmä eikä Hänen tyhmempää ole kuin Phony, asdf, Mummo"
|
|
| Ylös |
|
 |
|
tiäremiäs
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 6:44 pm |
|
Liittynyt: Su Huhti 03, 2005 1:18 pm Viestit: 12300
|
Uusi Indiana Jones on hyvä, siinä Indy tepastelee 50-luvulla. Natseja ei sitten taidakkaan olla uudessa indyssä, höh. 
_________________ http://twitter.com/aimo666
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Syd
|
Viestin otsikko: Re: elokuva Lähetetty: La Touko 17, 2008 7:23 pm |
|
Liittynyt: Ke Marras 14, 2007 10:41 am Viestit: 705
|
tiäremiäs kirjoitti: Uusi Indiana Jones on hyvä, siinä Indy tepastelee 50-luvulla. Natseja ei sitten taidakkaan olla uudessa indyssä, höh.  Ei niin, koska ne olivat siihen aikaan KUUSSA. Ja kohta ne palaavat... http://www.ironsky.net/site/
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|