Tieteessä nyt

 

Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.

Onnittelut palkituille!

 

Lisää Tiedettä sähköisenä!

Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.

 

KESKUSTELU


Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.


Tänään on Ma Touko 28, 2012 8:19 am


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 1 viesti ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Kohuprofeetan uudet, upeat kuvat!
ViestiLähetetty: Ke Helmi 22, 2006 2:13 pm 
Poissa
Avatar

Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:44 am
Viestit: 1450
(MEKKA) Islamin tärkein porfeetta Muhammed julkaisi eilen Islamin Kuvatoimiston kautta suuren määrän kuvia itsestään. Syyksi profeetta totesi kuvatoimiston johtaja Juhani Ahon mukaan “täydellisen kyllästyneisyytensä” tanskalaislehden julkaisemista pilapiirroksista nousseeseen kohuun.

“Vetäkää nyt jumalauta henkeä” toteaa profeetta tiedotteessaan: “ihanko te tosissanne meinaatte, että allekirjoittanutta kiinnostaa millään tasolla, josko joku tanskalainen piirtää pommin turbaanin sisään? Vähän kunnioitusta, kiitos! Jos olen saattanut alulle yhden maailman suurimmista uskonnoista, niin melko varmasti kykenen ottamaan vastaan tämän tasoista kritiikkiä, vai mitä luulette?”

Muhammed itse on ilmoittanut, ettei kommentoi kuvakohua tämän jälkeen enää millään tavoin. Tiedotteensa hän osoitti Ahon mukaan kaikille ihmisille näiden uskontokunnasta riippumatta:

“Tässä niitä nyt on näitä kuvia! Viekää kotiinne, tapetoikaa niillä vaikka jumalauta seinät ja katsokaa kiinnostaako minua! Ei kiinnosta! Ja huomauttaisin vielä, ettei kellään teillä ammeisiinne piereskelevillä kristityillä, juutalaisilla, hinduilla tai kellään ole paljon varaa taputella itseänne selkään myöskään: aina se on sama juttu, jos ei pilkata profeettaa niin sitten pilkatan jumalaa ja joku katsoo aina asiakseen ruveta jumalan puhemieheksi ja kertoa, että mitä mieltä äijä itse on! Sovitaanko, että tästä lähtien nämä uskonasiat punnitaan vasta sitten kasvotusten kun tulette käymään tällä puolella.”

Nyt julkaistuissa kuvissa profeetta Muhammed nähdään muun muassa juomassa kahvia, ajamassa autoa ja soittamassa huuliharppua. Kaikkiaan kuvia julkaistiin muutamia kymmeniä.

Lehti
http://lehti.samizdat.info/

_________________
And now, the forecast...
Youth... Optimism... Middle-age... Disappointment... Old-age... Senility and... Death
"Yksi palstan omituisista nuorta hiukan vanhemmista äijistä." ArKos 9.4.2006


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 1 viesti ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com
phpBB SEO