Tiede-lehti jakoi 100 stipendiä lukiolaisille.
Onnittelut palkituille!
Lisää Tiedettä sähköisenä!
Tiede-lehden iPad-versio on ladattavissa ja ostettavissa irtonumeroina App Storessa.
|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
ArKos itse
|
Viestin otsikko: SAS eroaa, ELÄKÖÖN, LIPUT TANKOON! Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 9:36 am |
|
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 10:31 am Viestit: 4287 Paikkakunta: Tervola
|
|
Tämän aamun uutinen, henkilö SAS eli Suvi-Anne Siimes UHKAA erota Vaselistien Johtajan paikalta. Ja viime terveisinään hän ilmoittaa ajavansa sovittelua ( VASTAKKAINASETTELUN AIKA ON OHI), Euroopan integraatiota, kuten erityisesti myös TYÖVÄENPUOLUE kokoomus ja
TYÖVÄEN PRESIDENTTIehdokas Sauli Niinistö, ja pyrkimystä hallitustyöhön, tuohon suurporvaristo hyvin palvelevaan hallitukseen, johon pääsy ei olisi kokoomuksellekaan vastenmielistä.
Tässä alkoi olla talvea ja valkoista maata kestettyään jo turtuneen pysähtymisen tilassa. Nyt kevään lähestyessä aurinko ja aamu ainakin sarastaa. Mitään noin hyvää kuin eroaminen emme ole kuulleet SASltä pitkään aikaan. Kannatamme täydestä sydämestä toveritar Siimestä hänen eroamisensaa aikeessaan. Se ei ole uhka meille, vaan mitä iloisin asia. ELÄKÖÖN, LIPUT TANKOON. En omista kyllä lippua, mutta nostakaatten te, joilla on. Minä nostan vain minimitoimeentulon mukaisen vanhuuseläkkeeni. On mitä iloisin asia, jos maailmaltaan kypäräpääpappipuolueeseen kuuluva vasemmistolaiseksi väitetyn puolueen johtaja ymmärtää lopultakin erota. Ja siirtyä niihin toimiin, joita nimenomaan kokoomuskypäräpääpapittaret tekevät.
Vielä kerran, me aidoiksi vasemistolaisiksi itsemme kokevat kannatamme
toveritar Siimestä hänen aikeessaan, pitkästä aikaa erittäin järkevässä aikeessaan.
Ajattelin, että voisitte auttaa henkilö SASaa myös ilmoittaen mielipiteenen, mihin työhön tai toimeen hän puoluepolitiikan jätettyään olisi sopivin, johonkin, joita puolueettomina esiintyvät mutta kokoomuslaisesti ajattlevat niaset tekevät. Äänestykseen laitan vaihtoehtoja, mutta voitte esittää myös omanne.
_________________ Kaikki on liikkeenään ilmenevän aineen suhteita ynnä aistivain havaitsijain suhdetta niihin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ArKos itse
|
Viestin otsikko: SAS eroaa jo huomenna, mutta kenen oikeistolaisen hyväksi? Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 4:31 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 10:31 am Viestit: 4287 Paikkakunta: Tervola
|
|
Tapahtumien vauhti on kiihtynyt, F=ma. Äsken näkemäni TV1n uutislähetyksen mukaan SAS eroaa jo huomenna.
Sen sijaan SASn perusteluissa vilkkuu nyt hävytön pilkku. Hän sanoo, että ei halua edistää taistolaisten valitsemista eduskuntaan. Tämä on hävytöntä asioiden sotkemista. Minä olen palstalla sattuneen vuoksi
päätynyt sanomaan, että ÄÄRIVASEMMISTOLAISIIN, ÄÄVEELÄISIIN, JA NIIDEN PUOLUEESEEN UUS-SKPHEN PITÄÄ VETÄÄ SELVÄ JYRKKÄ RAJA.
Niiden kanssa ei voida eikä saa olla missään tekemisissä. Koskee tietysti vaselistienkin taistolaisia, jos he ovat SKPn/ ääveiden kanssa yhteistyössä. Mutta jos eivät ole, minä en näe mitään perusteita heidän erotteluunsa. SAS viime valtansa hetkillä on rasisti. Jos hän julistelee tuota
" isoilla kirjaimilla", en halua edistää hänen tulevaa epäpuoluepoliittista uraansa.
Henkilö SAS itse ei olekaan vetänyt ihan jyrkkää rajaa
ääveeläisiin/trotskilaisiin/SKPhen. Hänen läsnäollessaan on kaikunut lähes trotskilainen laulu " Nuoriso valmis on taistelemaan". Nähty TVstä.
Jos me olisimme joskus yhdessä, en toivoisi koskaan kuulevani
" Uus yhteiskunta, ja työväenvalta, ja koko maailman työläisten".
Jos vaselistien kunnon eli "oikeat" työläiset keskittyisivät vain näihin Suomen asioihin, ynnä suhteisiinsa köyhiin ja ihan kurjiinkin työläisveljiinsä. Jättäisivät kansainväliset asiat asiantuntijoille, vaikka minulle, tai edes Tarja-tädin esikunnalle.
_________________ Kaikki on liikkeenään ilmenevän aineen suhteita ynnä aistivain havaitsijain suhdetta niihin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Crash
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 4:35 pm |
|
Liittynyt: La Elo 13, 2005 4:09 pm Viestit: 3310
|
|
Harmi. Kuka nyt tulppaa kommunisteja Vassareiden sisällä...jotka enimmälti lienevät demokraatisia sosialisteja eli sinänsä demarikelpoisia.
Erotellaanko nyt marxilaiset leninisteistä?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ArKos itse
|
Viestin otsikko: Onko Suomen vasemmistossa ollenkaan omaatuntoa? Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 4:40 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 10:31 am Viestit: 4287 Paikkakunta: Tervola
|
|
Ja sitten kummallisuus. Vasemmistolaiset nääs tälläkin palstalla, eivät halua ottaa mitään kantaa nyt tähän esillä olevaan tärkeään asiaan.
Nyt ei edes Lierikki Riikonen. Olette vissiin nyt Yrjöpuskassa. Ja huolimatta väikkyvästä ilosanomasta, on mahdollista, että teidän lähes kaikkien kanssa sukset voivat mennä ihan sovittamattomasti ristiin.
Jos kohta Stalinin rangaistuksen aste puhdistuksissa oli korkea eli julma. olen yhä enemän sitä mieltä, että oikeasta aiheesta eli syystä käsittely kyllä tuli. Nämäkin suomalaiset kultaa rikastuakseen kaivamaan lähteneet.
_________________ Kaikki on liikkeenään ilmenevän aineen suhteita ynnä aistivain havaitsijain suhdetta niihin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ArKos itse
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 4:46 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 10:31 am Viestit: 4287 Paikkakunta: Tervola
|
Crash kirjoitti: Harmi. Kuka nyt tulppaa kommunisteja Vassareiden sisällä...jotka enimmälti lienevät demokraatisia sosialisteja eli sinänsä demarikelpoisia.
Erotellaanko nyt marxilaiset leninisteistä?
Nuo demokraattiset, sosialisteja ehkä vaan ei poliitikkoja. Minä annan sosialismille pienen ja politiiikalle ison painotuksen eli merkityksen.
Minun ei tarvitse enää nojata marxismiin tai leninismiin, koska olen jo kehittänyt oman teoriani, vrt. Andrei Stolz Gonts^arovin romaanissa Oblomov. Vaan asiahan voi olla ongelma Vasemmistoliitossa rp.
_________________ Kaikki on liikkeenään ilmenevän aineen suhteita ynnä aistivain havaitsijain suhdetta niihin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Nuutti
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 4:47 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 01, 2005 11:33 pm Viestit: 228
|
|
Siimeksen ratkaisu oli mielestäni ihan fiksu, koska olihan hän lähes ainoita osapuilleen täysipäisiä henkilöitä vasemmistoliitossa.
Nyt vasemmistoliitto voi rauhassa näivettyä pois, kun viimeisistä jääristä aikajättää.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Toinen totuus totuudesta
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 4:57 pm |
|
Liittynyt: Ma Maalis 21, 2005 5:05 pm Viestit: 769 Paikkakunta: oulu
|
|
Olenkin jo kauan toivonut että Siimes eroaisi, sillä hänestä ei sitten millään saa vasemmistolaista veturia. Johtoon tarvitaan kaveri jolla on oikeasti omia ajatuksia eikä mitään piilodemaria.
Miten olisi se Oululainen puheenjohtajaksi? (se = nyk. 1. varapuheenjohtaja)
_________________ Tee työtä, jolla on tarkoitus
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Viirupöllö
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 5:14 pm |
|
Liittynyt: Pe Maalis 18, 2005 7:37 pm Viestit: 163
|
|
SAS eroaa, liittyy demareihin ja syrjäyttää Heinäluoman. Kuuden vuoden päästä hänestä tulee Suomeen uusi naispresidentti.
Voisit tämän mitä ilmeisimmän vaihtoehdon lisätätä äänestysnappeihin niin minäkin käyn äänestämässä heti ja tietenkin uudelleen n. kuuden vuoden päästä.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Dresden
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 5:31 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 7:49 pm Viestit: 1086 Paikkakunta: Uppsala
|
|
Siimes tosiaan eroaa! Olipa mainio uutinen. Kerrassaan. Jos vielä Matti Korhonen valittaisiin tilalle, olisi puolueella pitkästä aikaa mahdollisuus tulla normaaliksi puolueeksi. Nyt vasemmistoliitossa saa rankaisematta tehdä muutakin kuin ihailla Siimestä, ehkä jopa ajatella.
_________________ Die Lust zur Zerstörung ist eine schaffende Lust. - Jules Elysard
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Sepi
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 5:47 pm |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:38 pm Viestit: 2096
|
|
Vasemmistoliitossa on paljon viisaita ja kokeneita ihmisiä. Siimeksen veto alkoi hiipua ministerin tehtävien loppumisen myötä. Hän oli parhaimmillaan juuri puheenjohtaja-ministerinä; säkenöivää energiaa ja iloista kommentointia riitti duracell-tyyliin vaikka mihin.
Arkinen aherrus vääjäämättä(?) kutistuvan puolueen johdossa ei enää jaksanut sytyttää. Turhautuminen purkautui yltyvään resuamiseen omien kanssa. Vasemmistoliiton kannalta on hyvä, että hän jättää tehtävänsä heti; nyt jää puolueelle riittävästi aikaa putsata pöytä ja valmistautua ensi kevään eduskuntavaaleihin.
Arkos, olet haukkunut viesteissäsi puoluekentän toimijat laidasta laitaan. Onko suomalaisissa poliitikoissa ketään, jolle antaisit kehuja?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
qaz
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 6:26 pm |
|
Liittynyt: Ti Touko 10, 2005 10:13 am Viestit: 3177
|
Lainaa: Kuuden vuoden päästä hänestä tulee Suomeen uusi naispresidentti.
Saa tulla.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Vladimir Ilyich Lenin
|
Viestin otsikko: Lähetetty: Ke Maalis 01, 2006 10:38 pm |
|
Liittynyt: La Tammi 28, 2006 8:48 pm Viestit: 171
|
Sepi kirjoitti: Arkos, olet haukkunut viesteissäsi puoluekentän toimijat laidasta laitaan. Onko suomalaisissa poliitikoissa ketään, jolle antaisit kehuja?
Se on tämä Tervolan mies sellainen yleis räksyttäjä joka vastustaa
lähes kaikkea ja kaikkia. Tai vastaavasti iloitsee toisten
vastoinkäymisistä. Nytkin iloitsee täällä vasemmistoliiton
puheenjohtajan eroa.
Mutta älkää hänestä välittäkö, vanhasta
jarrusta. Sensijaan iloitkaamme hyvistä asioista.
Tänään oli presidentti Tarja Halosen virkaanastujais päivä.
Se on myös liputus päivä. Halonen puuttui heti eriarvoistumisen
lisääntymiseen maassamme.
"Puheessaan Halonen korosti sosiaalisen oikeudenmukaisuuden ja yhteisvastuun merkitystä. Hän muistutti, että tuloerot ovat kasvaneet ja Suomeen on syntynyt uusköyhyyttä. Presidentti korosti puheessaan myös tasa-arvon merkitystä."
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... /03/428313

_________________ Suomessakin Isonveljen valvontakoneisto on voimissaan. Virkaväkivalta on saatu mukaan. (ArKos itse, R.I.P)
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ArKos itse
|
Viestin otsikko: Lähetetty: To Maalis 02, 2006 10:12 am |
|
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 10:31 am Viestit: 4287 Paikkakunta: Tervola
|
|
Tekstit sekaisin
_________________ Kaikki on liikkeenään ilmenevän aineen suhteita ynnä aistivain havaitsijain suhdetta niihin.
Viimeksi muokannut ArKos itse päivämäärä To Maalis 02, 2006 10:17 am, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ArKos itse
|
Viestin otsikko: Se on tämä Tapio Siirilä? Lähetetty: To Maalis 02, 2006 10:31 am |
|
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 10:31 am Viestit: 4287 Paikkakunta: Tervola
|
Vladimir Ilyich Lenin kirjoitti: Sepi kirjoitti: Arkos, olet haukkunut viesteissäsi puoluekentän toimijat laidasta laitaan. Onko suomalaisissa poliitikoissa ketään, jolle antaisit kehuja? Se on tämä Tervolan mies sellainen yleis räksyttäjä joka vastustaa lähes kaikkea ja kaikkia. Tai vastaavasti iloitsee toisten vastoinkäymisistä. Nytkin iloitsee täällä vasemmistoliiton puheenjohtajan eroa. Mutta älkää hänestä välittäkö, vanhasta jarrusta. Sensijaan iloitkaamme hyvistä asioista. Tänään oli presidentti Tarja Halosen virkaanastujais päivä. Se on myös liputus päivä. Halonen puuttui heti eriarvoistumisen lisääntymiseen maassamme. "Puheessaan Halonen korosti sosiaalisen oikeudenmukaisuuden ja yhteisvastuun merkitystä. Hän muistutti, että tuloerot ovat kasvaneet ja Suomeen on syntynyt uusköyhyyttä. Presidentti korosti puheessaan myös tasa-arvon merkitystä." http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... /03/428313
Otetaanpa uudestaan. " Se on tämä" viittaa pohjoiseen murrealueeseen.
Ei ole seon tämä mies Tampereelta. Täällä päin oli aiemmin Tapio Siirilä, työturvallisuusinsinööri ja edustaja Tennilän kaveri, Sittemin ollut Helsingissä ja kuulunut uus-SKP ns. johtoon. - Näyttelijöitähän kyllä riittää maan koka kolkasta.
Minä nääs räksyttelen SKPnkin kunnioittamia oikeistopoliitikkoja ja suurporvariston palvelijoita. Tulihan se sieltä. Äärivasemmistolaisuutenne
ja kommunisminne on pelkkää hämäystä. Ja toiminimenne luovutti käyttöönne konkurssin tehnyt oikesitolaisen Arvo Aallon SKP.
Runsaat kolme vuotta sitten Paavo Lipponen matklusti valtoihin keskustelmaan Iso Poika Bushin kanssa. Sitten jo Sokea Reettakin
tiesi, että tulee sota, siis Irakin sota. Kesäkuun 18. 2003 laillisin vaalein valitun edsukunnan laillisesti hyväksymä pääministeri erotettiin erittäin likaisessa näytelmässä. Tottakai uus-SKP kannatti, vaikka ei sillä olekaan virallisia kansanedustajia.
Sekä vaselistien oikeiston että SKPN mielestä Tarja-täti on vasemmsitolaine presidentti. No, sitten ihan oikeesti myös Sauli-herra oli
TYÖVÄEN PRESIDENTTIehdokas.
Tällä kertaa matkustaa Valtoihin keskustelmaan Iso Poika Bushin kanssa
Tarja-täti. Ja jokohan kohta taas Sokea Reetta tietää, että alkaa sota, siis
Iranin sota. Ja mitähän asioita uus-SKP kannattaa seuraavissa Suomen likaisissa näytelmissä.
_________________ Kaikki on liikkeenään ilmenevän aineen suhteita ynnä aistivain havaitsijain suhdetta niihin.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
ArKos itse
|
Viestin otsikko: Vasemmistoliitto rp. ja Meidän Pressan USAn matka Lähetetty: To Maalis 02, 2006 4:42 pm |
|
Liittynyt: Pe Huhti 15, 2005 10:31 am Viestit: 4287 Paikkakunta: Tervola
|
|
Henkilö SAS on jo virallisesti luovuttanut tehtävänsä. Kuka on vt. ei kuitenkaan oel ilmoitettu.
Hallituksen, siis Vasemmistoliitto rp:n puoluehallituksen, kokous jatkuu.
Lasketellaan varmaan lipeviä työn parantamisesta ja onko puolueen tapaisessa riitaa vai eikö ole.
Osottaisimme selväöä vastausta hieman toisaalla, ensiksi. Mikä on kantanne mahdolliseen tulevaan Iso Poika Bushin Iranin sotaretkeen.
Ei vai Jaa? Mikä on kantanne Meidän Pressan, siis Teidän, USAn matkaan juuri nyt? Ei vai Jaa?Ja mikä on kantanne nopeiden joukkojen lähettämiseen Suomesta, Ei vai Jaa? Viralliset vaihjtoehdothan eduskunnassa ovat koskeneet vain sitä, kellä on suuri kunniatehtävä ne
lähettää. Paikkaamaan Iso Poika Bushin sotaretkeä.
Jos ette voi vastata selvästi noihin kysymyksiin, tuskin voitte vastata mistään muustakaan. Eläkäätten Herran huomassa ja suojeluksessa!
_________________ Kaikki on liikkeenään ilmenevän aineen suhteita ynnä aistivain havaitsijain suhdetta niihin.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|