Sata lehtistipendiä jaettu
Tiede-lehti on jakanut reaaliaineissa menestyneille lukion oppilaille sata lehtistipendiä. Valitut saavat lehden vuosikerran. Stipendiaattien nimet löytyvät täältä.


|
|
KESKUSTELU
Tiede.fi-foorumin päävalikko. Keskustelua kaikille tieteestä kiinnostuneille. Edellyttää rekisteröitymistä.
Näytä vastaamattomat viestit | Näytä aktiiviset viestiketjut
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Naakka
|
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 3:56 am |
|
Liittynyt: Su Tammi 24, 2010 2:53 pm Viestit: 11
|
|
Eli pulssi on vain 45 (lääkärin mittaamana) Verenpaine on kuitenkin korkeahko, varsinkin alapaine. (lukemat ei valitettavasti ole muistissa) Oireina on mm. valtavaa väsymystä. Mistä voisi johtua?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Fëanor
|
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 4:09 am |
|
Liittynyt: Pe Tammi 26, 2007 7:05 am Viestit: 2502
|
|
Teknisesti ajatellen vaikuttaa siltä, että joko suonet ovat ahtaat tai sydän suuri/laajentunut. Mikä moista sitten aiheuttaa, on hankalampi mennä aprikoimaan. Oletko käynyt tarkemmissa tutkimuksissa sydän- ja verisuonitautien varalta?
_________________ "With the first link the chain is forged. The first speech censored, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Volitans
|
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 4:14 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 10:59 am Viestit: 10212 Paikkakunta: Tellus (+/-)
|
|
Eikös erittäin hyväkuntoisillakin toisaalta ole matala lepopulssi.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Fëanor
|
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 4:17 am |
|
Liittynyt: Pe Tammi 26, 2007 7:05 am Viestit: 2502
|
Volitans kirjoitti: Eikös erittäin hyväkuntoisillakin toisaalta ole matala lepopulssi. Juu, mutta istuuko kuvaan samalla korkea verenpaine?
_________________ "With the first link the chain is forged. The first speech censored, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Naakka
|
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 4:32 am |
|
Liittynyt: Su Tammi 24, 2010 2:53 pm Viestit: 11
|
Fëanor kirjoitti: Teknisesti ajatellen vaikuttaa siltä, että joko suonet ovat ahtaat tai sydän suuri/laajentunut. Mikä moista sitten aiheuttaa, on hankalampi mennä aprikoimaan. Oletko käynyt tarkemmissa tutkimuksissa sydän- ja verisuonitautien varalta? Kyse on ystävästäni. Hänen sydäntään on kyllä aiemmin tutkittu mm. rytmihäiriöiden takia, mutta silloin ei ainakaan löydetty mitään hälyttävää. Rytmihäiriöt todettiin "vaarattomiksi". Pulssi on ollut silloin aiemminkin alhainen, mutta kuitenkin 55 pintaan. Nyt otettu kasa verinäyteitä ja odotellaan jos niistä selviää jotain. Kunto hänellä on parempi kuin keskiverto sohvaperunalla,(Urheilijoilla voi tosiaan pulssi olla hyvinkin alhainen) mutta ei hän kuitenkaan urheilua niin paljoa harrasta että se selittäisi tuon pulssin ja viime kuukausina on urheilu harrastus jäänyt hyvin vähälle.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
taucalm
|
Lähetetty: La Tammi 30, 2010 5:52 am |
|
Liittynyt: To Syys 03, 2009 7:58 pm Viestit: 5040 Paikkakunta: mother earth
|
|
korkeaan verenpaineeseen veikkaisin kahvia, punaista lihaa jne... matala lepopulssi kertoo hyvästä fyysisestä kunnosta, omani 50.
_________________ "Everything is backwards; everything is upside down. Doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the major media destroy information and religions destroy spirituality."
|
|
| Ylös |
|
 |
|
EOM
|
Lähetetty: Su Tammi 31, 2010 12:45 am |
|
Liittynyt: Ti Syys 22, 2009 12:21 pm Viestit: 425
|
Naakka kirjoitti: Eli pulssi on vain 45 (lääkärin mittaamana) Verenpaine on kuitenkin korkeahko, varsinkin alapaine. (lukemat ei valitettavasti ole muistissa) Oireina on mm. valtavaa väsymystä. Mistä voisi johtua? Eihän tuo ole edes matala pulssi. Minulla noin korkea lepopulssi kertoisi ylikuntotilasta. 
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Kulaushaikara
|
Lähetetty: Ma Helmi 01, 2010 2:49 pm |
|
Liittynyt: Ma Huhti 27, 2009 6:50 pm Viestit: 877
|
|
Onko kilpirauhashormonitaso tutkittu? Onko kyse naisesta vai miehestä?
D-vitamiinin lisäyskin saattaa korjata kilpirauhasen tilannetta, varsinkin jodilisän kanssa. Kannattaa ensin tutkituttaa tasot.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
hOx
|
Lähetetty: Ti Helmi 02, 2010 1:25 am |
|
Liittynyt: To Tammi 28, 2010 2:59 pm Viestit: 3310
|
taucalm kirjoitti: korkeaan verenpaineeseen veikkaisin kahvia, punaista lihaa jne... matala lepopulssi kertoo hyvästä fyysisestä kunnosta, omani 50. Ihmeellistä, että tuo urbaanimyytti "matala lepopulssi kertoo hyvästä kunnosta" se vaan jaksaa elää elämäänsä. Ensinnäkin, alkuperäinen kysyjä kertoi lääkärin mitanneen pulssin. Lepopulssi mitataan aamulla yön levon jälkeen. Viettikö koehenkilön lääkäri siis yönsä samassa sängyssä? Toisekseen, alhaiseen lepopulssiin löytyy tukku muitakin mahdollisia syitä kuin "urheilijan sydän", esim. nk. sairaan sinuksen oireyhtymä. Myös kertomuksesi "voimakkaasta väsymyksestä" viittaa siihen. Pumppu ei tee hommiaan kunnolla. Asia vaatii ehdottomasti tarkempaa selvittelyä ja mieluummin kannattaa käydä kardiologilla kuin jäädä arvauskeskuksen arvaajan armoille. Varsinkin jos on muitakin oireita kuten ongelmia jaksamisen kanssa, syke ei nouse kunnolla rasituksessa jne.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
EOM
|
Lähetetty: Ti Helmi 02, 2010 10:23 am |
|
Liittynyt: Ti Syys 22, 2009 12:21 pm Viestit: 425
|
hOx kirjoitti: Ihmeellistä, että tuo urbaanimyytti "matala lepopulssi kertoo hyvästä kunnosta" se vaan jaksaa elää elämäänsä. Mitä urbaanimyyttiä siinä on? Hyväkuntoisilla on keskimäärin alempi leposyke ja lisäksi leposyke alenee, kun parantaa kuntoaan harjoittelemalla. Se on selvä, että ei se kunto ole ainoa vaikuttava tekijä ja joissain harvinaisissa tapauksissa se matala leposyke voi kertoa sairaudestakin. Mutta kyllä aerobisen kunnon korrelaatio leposykkeeseen on ihan selvä asia.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
isokra1
|
Lähetetty: Ti Helmi 02, 2010 10:45 am |
|
Liittynyt: To Helmi 26, 2009 11:12 pm Viestit: 2
|
|
Ei se bradykardia nyt niin harvinaista ole... Onko lääkitystä? Verenpaine lääkkeenä käytetty beetasalpaaja hidastaa pulssia ja estää myös pulssin nousua. Eli rasituksessa kone ei "kierrä" tarpeeksi, olo tuntuu voimattomalta yms.
Viimeksi muokannut isokra1 päivämäärä Ti Helmi 02, 2010 10:46 am, muokattu yhteensä 1 kerran
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Teekkari
|
Lähetetty: Ti Helmi 02, 2010 10:46 am |
|
Liittynyt: Su Huhti 27, 2008 1:54 pm Viestit: 2335
|
|
Voimakkaasta väsymyksestä tulee ensimmäisenä mieleen anemia. Kysykääpäs lääkäriltä tästä - useimmiten se heiltä jää aivan taka-alalle, kun yritetään löytää kiinnostavampi selitys. Hoitoa voi kokeilla myös itse vaikka maksalaatikolla tai sitten purkkiraudalla.
Isällä oli aikoinaan puutosta - kuulemma kuin sumusta tulisi ulos, kun paranee.
_________________ Everything you know, is about to change.
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Phony
|
Lähetetty: Ti Helmi 02, 2010 10:50 am |
|
Liittynyt: Ke Maalis 16, 2005 12:16 pm Viestit: 7238
|
EOM kirjoitti: hOx kirjoitti: Ihmeellistä, että tuo urbaanimyytti "matala lepopulssi kertoo hyvästä kunnosta" se vaan jaksaa elää elämäänsä. Mitä urbaanimyyttiä siinä on? Hyväkuntoisilla on keskimäärin alempi leposyke ja lisäksi leposyke alenee, kun parantaa kuntoaan harjoittelemalla. Se on selvä, että ei se kunto ole ainoa vaikuttava tekijä ja joissain harvinaisissa tapauksissa se matala leposyke voi kertoa sairaudestakin. Mutta kyllä aerobisen kunnon korrelaatio leposykkeeseen on ihan selvä asia. Alkuperäiseen kysymykseen minulla ei ole mitään annettavaa, mutta kyllä tuo alhainen leposyke jotain kunnosta kertoo. Esimerkiksi Miguel Indurainilla oli syke noin 36. Olen itse ollut mukana testaamassa Step testillä noin parikymppisiä reippaita urheilijanuorukaisia vuosia sitten. Testi löytyi laskureineen yllätyksekseni netistä nimellä Harvard step test. The Harvard Step Test is conducted as follows:Step up on to a standard gym bench once every two seconds for five minutes (150 steps) Have someone to help you keep to the required pace One minute after finishing the test take your pulse rate (bpm)- Pulse 1 Two minutes after finishing the test take your pulse rate (bpm) - Pulse 2 Three minutes after finishing the test take your pulse rate (bpm) - Pulse 3 Use the calculator below to determine your level of fitness
Urheilijanuorukaiselta kun nuo pulssit otettiin ja ne olivat 36-38-37. Kukaan ei uskonut tulosta ja testi toistettiin heti uudelleen. Tulos oli sama. Tuolle kaverille testi oli liian helppo, se ei itse asiassa mitannut mitään, mutta voin vakuuttaa, että kaverin kunto oli täyttä rautaa (Cooper 3500m).
_________________ My My, Hey Hey (Out Of The Blue)My my, hey hey Rock and roll is here to stay It's better to burn out Than to fade away My my, hey hey.
-Neil Young-
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Jorma
|
Lähetetty: Ti Helmi 02, 2010 10:52 am |
|
Liittynyt: La Joulu 27, 2008 3:12 pm Viestit: 2183 Paikkakunta: Strängnäs
|
Naakka kirjoitti: Eli pulssi on vain 45 (lääkärin mittaamana) Verenpaine on kuitenkin korkeahko, varsinkin alapaine. (lukemat ei valitettavasti ole muistissa) Oireina on mm. valtavaa väsymystä. Mistä voisi johtua? Käytätkö verenpaineeseen lääkkeitä? Et kai vaan beetasalpaajaa?
|
|
| Ylös |
|
 |
|
Turms
|
Lähetetty: Ti Helmi 02, 2010 3:47 pm |
|
Liittynyt: Ma Tammi 04, 2010 9:23 pm Viestit: 9
|
|
Ainakin kilpirauhasen vajaatoiminta aiheuttaa väsymystä ja hidasta sykettä.
|
|
| Ylös |
|
 |
Paikallaolijat |
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia viestejäsi
|
|
|