Onnittelut palkituille ja kaikille opintonsa päättäville!

”Aatulla on hyvä yleissivistys, ja hän on osoittanut koko yläkoulun ajan uteliaisuutta maailman asioita kohtaan. Kiinnostus on kattanut niin inhimillisen kulttuurin ilmiöt kuin luonnontieteetkin. Hänellä on myös vahvoja omia näkemyksiä asioista, mutta hän ei sorru jankkaamiseen, vaan pyrkii perustelemaan ajatuksensa faktoilla.”

Näin luonnehti Tiirismaan peruskoulun äidinkielen opettaja Anne Kuusela oppilastaan Aatu Parkkista. Tiede-lehden raati vakuuttui ja päätti myöntää Aatulle stipendin tunnustuksena menestyksekkäästä opiskelusta.

Stipendi on Tiede-lehden vuosikerta, joka myönnetään opettajien ehdotuksesta. Pelkkä arvosana ei ratkaise. Stipendin perusteena voi olla myös hyvä kehitys, jokin yksittäinen oivallus tai vaikkapa sinnikkyys opinnoissa.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Kaikkiaan sata yläkoululaista ja lukiolaista sai stipendin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Stipendit toimitetaan stipendin saajien opettajille viikolla 21.

 

Stipendin saajat oppilaitoksittain:

Askolan lukio
Katja Korsström

Espoo International School  
Kaius Kulmala

Espoo International School
Oliver Stubb

Espoon aikuislukio
Olivia Koskela  

Etelä-Tapiolan lukio
Patrik Järventausta

Etu-Töölön lukio
Lotta Liesmala 

Euran lukio
Lasse Kylä-Kause

Haapajärven lukio
Artturi  Isomaa

Haukilahden lukio
Saku Korhonen

Hausjärven lukio
Niilo Timlin

Helsingin matematiikkalukio
Elsa Hartikainen

Helsingin medialukio
Esther Grönstrand

Helsingin ranskalais-suomalainen koulu
Oskar Riikonen      

Hyvinkään Sveitsin lukio
Vivica Kivi

Itä-Suomen yliopiston harjoittelukoulu, Tulliportin normaalikoulu
Niko Kinnunen 

Juhannuskylän koulu
Samppa Fried

Kaarisillan yhtenäiskoulu
Kiia Lehtinen    

Kainuun ammattiopisto ja Kajaanin lukio
Fanni Heikkinen

Kajaanin lukio
Miro Karsikas

Kallaveden lukio
Henry Kataja

Kangasalan lukio
Liisasisko Luukkonen

Kannaksen lukio
Veeti Alhasto

Karjaan Lukio
Mandi Malmström                    

Kartanonkosken peruskoulu
Annika Heinonen                       

Kaurialan lukio / Koulutuskuntayhtymä Tavastia
Lumikki Lehti   

Kempeleen lukio
Oskari Yliraasakka

Kiuruveden lukio
Tuomas Tikkanen                      

Kuhmoisten yhtenäiskoulun lukio
Alisa Puolamäki

Kuopion klassillinen lukio
Olli Litmanen

Käpylän peruskoulu
Arno Muttilainen

Laanilan koulu
Otto Passoja

Laanilan yläaste
Roosa Nissi

Lahden lyseo
Suvi Alanen

Lahden yhteiskoulu
Laura Savolainen

Laitilan lukio
Tuomas  Pullinen

Lappeenrannan Lyseon lukio
Eetu Pakkanen

Laukaan lukio
Eemil Elomaa   

Lauttasaaren yhteiskoulu
Erika Myller

Liedon lukio
Miska Mäkelä  

Linnajoen koulu
Rebecca Halonen                       

Lucina Hagmanin koulu
Ukko Klapuri

Madetojan musiikkilukio
Onni Leskelä

Maunulan yhteiskoulu ja Helsingin matematiikkalukio
Ada Kauniskangas

Metsokankaan koulu
Aleksi Rauhala 

Mikkelin lukio
Joona Tenhunen

Muhoksen lukio
Aki Kauppi       

Mäntsälän lukio
Reetta Leinonen

Mäntyharjun Yhtenäiskoulu
Abbe Honkonen

Napapiirin yläaste
Taneli Pekkala  

Nilsiän lukio
Matias Savolainen

Nivalan lukio
Aleksi Kaarlela 

Nurmon lukio
Eveliina Lähdesmäki

Olarin koulu
Sara Nyström

Oriveden lukio
Ville Uotila

Otalammen koulu
Hilma Koivisto 

Otaniemen lukio
Suvi Laitinen

Otavia / Otavan opisto
Shakila Niazi

Oulun Lyseon lukio
Noora Kainulainen                    

Paanan koulu
Juuso Hakamäki

Paimion lukio
Jaakko Ekqvist 

Palokan yhtenäiskoulu
Hilma Suominen                        

Parkanon lukio
Arttu Yli-Kujala

Pattasten koulu
Janina Äijälä

Pielaveden lukio
Indrek Soome  

Pruukin yhtenäiskoulu
Aada Flankkumäki

Puolankajärven koulu
Iivari Marttanen

Putaan koulu
Samuel Södervall

Puumalan yhtenäiskoulu
Jussi Kaarre

Pyhäjärven lukio
Venla Tölli

Rantasalmen lukio
Sanni Leppänen

Ritaharjun koulu
Venla Aalto

Ritaharjun koulu
Noora Piirainen

Ruukinkankaan koulu
Atte Seppänen

Ruusuvuoren koulu
Eino Pulliainen

Saimaanharjun yhtenäiskoulu
Lumi-Tuulia Kaijansinkko

Salon lukio
Viivi Mäkinen

Salon lukio
Henry Vaga      

Saunalahden koulu
Lenni Harsu      

Sipoonjoen koulu
Eerik Alaterä    

Taivallahden peruskoulu
Telma Pettilä

Takahuhdin koulu
Sara Pietilä

Talvisalon koulu
Anni Saarinen  

Tampereen teknillinen lukio
Moyan Zhang

Tiirismaan peruskoulu
Aatu Parkkinen

Tikkakosken yhtenäiskoulu
Alma Aho

Tikkurilan lukio
Suvi-Maria Jämsä

Turengin yhteiskoulu
Eino Ahonen

Turun Suomalaisen Yhteiskoulun lukio
Gaius Eriksson 

Tuupalan yläkoulu
Jaakko Pääkkönen

Töölön yhteiskoulu
Siiri Keso

Uudenkaupungin yhtenäiskoulu
Julia Toivonen 

Vaajakosken yhtenäiskoulu
Eeli Vikki

Valkeakosken Tietotien lukio
Juuso Pääkkö

Valkealan lukio
Inka Hatara

Vieremän lukio
Helmi-Elisa Hukkanen

Vihdin yhteiskoulu
Niilo  Nevalainen

Virkby gymnasium
Oskar Grönroos

Vistan koulu
Alexa Kokkonen

Vuosaaren lukio
Tommi Korhonen                       

Ylöjärven lukio
Iida Leppiniemi

Sisältö jatkuu mainoksen alla