Purduen yliopiston Reynaldo Barretolla on hyviä uutisia niille, joita arveluttaa bensiinin uusin lisäaine metyylitertiääributyylieetteri, MTBE. Amerikan kemian seuran vuosikokouksessa esitelmöinyt kemisti on kehittänyt menetelmän, joka poistaa herkästi...

Purduen yliopiston Reynaldo Barretolla on hyviä uutisia niille, joita arveluttaa bensiinin uusin lisäaine metyylitertiääributyylieetteri, MTBE. Amerikan kemian seuran vuosikokouksessa esitelmöinyt kemisti on kehittänyt menetelmän, joka poistaa herkästi ympäristöön leviävän yhdisteen pohjavesistä. Yhtä hyviin tuloksiin ole pystytty millään perinnäisellä tekniikalla. Barreton menetelmässä saastunut vesi altistetaan voimakkaalle ultraviolettisäteilylle, joka muuttaa MTBE:n hiilidioksidiksi. Markkinoille yltäessään uusi tekniikka iskisi kultasuoneen, sillä ilmaan haihtuva ja polttoainesäiliöistä maaperään karkaava MTBE on iso riesa kaikkialla. Lyijyn syrjäyttäneen yhdisteen terveyshaittoja ei tunneta vielä tarkkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla