
Mies nauraa toisen miehen vitseille äänen korkeuden mukaan.
Huumorintajun tiedetään olevan tärkeä kriteeri parinvalinnassa. Nyt tutkijat selvittivät, vaikuttaako kertojan äänen korkeus vitsin hauskuuteen.
Brittitutkijat soittivat koehenkilöille nauhalta niin sanottuja one-linereita eli lyhyitä sutkautuksia. He huomasivat, että naiset nauroivat riippumatta äänen korkeudesta, mutta miehillä huvittuneisuus riippui vitsailijan äänestä.
Raamikkaat ja dominoivat miehet nauroivat enemmän jutuille, joiden kertojalla oli matala ääni. Korkeaäänisemmät taas pitivät korkeaäänisempien vitsejä hauskempina.
Jatkotutkimuksessa huomattiin, että itsensä dominoiviksi määritelleet miehet myös valitsivat matalaäänisiä vitsinkertojia todennäköisemmin kavereikseen. Tavallisia ääninauhoja kuunnellessaan miehet eivät tehneet äänen korkeuteen perustuvaa kaverivalintaa, vain vitsailulla oli tämä vaikutus.
Tutkijat päättelevät, että huumori on saattanut kehittyä helpottamaan miesten välistä yhteistyötä esimerkiksi metsästyksessä.
Tutkimuksen julkaisi Evolution & Human Behavior.
Tää on minusta kommentoinin arvoinen juttu. Eri vitselle siis nauraa kastruoidut sopraano eunukit ja seksikkäät matalaääniset panomiehet.
Niin tai siis ymmärsin tuon niin että vitsi voi olla, mutta kertojan äänen korkeus vaikuttaa siihen miten vitsi koetaan.
Onhan se hauskempaa olla kaltaistensa seurassa, ja kyllä se ääni ja puhetyyli usein myös kertoo jotakin persoonasta.