Vuosikerran saajat on valittu.

Tiede-lehti palkitsee tänäkin vuonna sata luonnontieteissä ja äidinkielessä kunnostunutta lukiolaista stipendillä, joka on lehden vuosikerta.  Stipendit toimitetaan stipendin saajien opettajille viikolla 21.

Onnittelut palkituille ja kaikille opintonsa päättäville!

Jukka Ruukki
päätoimittaja
jukka.ruukki@sanomamagazines.fi

TIEDE-stipendin saajat vuonna 2014:

Askolan lukio - Tuomas Kattainen
Cygnaeus-lukio - Milja Pekurinen
Etu-Töölön lukio - Samuel Girmay
Forssan yhteislyseo - Tuomas Kankare
Haapajärven lukio -Paulus Hyväri
Hangö gymnasium - Henrik Söderblom
Haukilahden lukio - Jaakko Pere
Haukilahden lukio - Matias Karila
Hausjärven lukio - Paavo Ahola
Helsingin luonnontiedelukio - Antti Veijalainen
Helsingin medialukio - Saku-Matti Syrjä
Helsingin medialukio - Milla Espo
Helsingin Rudolf Steiner -koulu - Robert Liias
Helsingin Rudolf Steiner -koulu - Lotta Löf
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu - Ella Tuukkanen
Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulu - Petriina Luokkala
Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulu - Petteri Kolmonen
Hyvinkään Sveitsin lukio - Kasperi Rautiainen
Imatran yhteislukio - Esa Räsänen
Itäkeskuksen lukio - Huang Wong
Joutsan lukio - Jaakko Ahvenmäki
Juankosken lukio - Anni-Maria Miettinen
Juvan lukio - Essi Purhonen
Kajaanin lukio - Juha Seppänen
Kallaveden lukio - Kalle Pesonen
Kallion lukio -  Veera Schroderus
Kallion lukio - Olivia Luukas
Karjasillan lukio - Konsta Risteelä
Kauhajoen lukio - Antti Ojala
Kaurialan lukio - Peik von Konow
Kempeleen lukio - Auli Kurvinen
Kempeleen lukio - Iida-Maria Pasanen
Kosken lukio - Topias Hakamäki
Kuopion klassillinen lukio - Erno Tiainen
Kyrönmaan lukio - Dan Tolkki
Kärsämäen lukio - Tomi Paldanius
Lahden Yhteiskoulu - Santeri Kiviniemi
Lahden yhteiskoulu - Tommi Nora
Lauttasaaren yhteiskoulu - Matias Peltonen
Leppävaaran lukio, Espoo - Teemu Kaijanen
Liedon lukio - Samuli Raikunen
Luostarivuoren lukio - Katariina Kökkö
Lyseonpuiston lukio - Kosti Hakola
Lyseonpuiston lukio - Elli Suutari
Lyseonpuiston lukion IB - Emmy Isojärvi
Martinlaakson lukio - Ilmari Oravala
Meri-Porin lukio - Juha-Ville Forssell
Mäntän lukio - Jani Jokela
Naantalin lukio - Linnea Riionheimo
Nilsiän lukio - Minttu Savolainen
Nurmon lukio - Emma Knuuttila
Olarin lukio - Joonatan Bergholm
Oriveden lukio - Väinö Suorsa
Oulaisten lukio - Jani Käpylä
Oulaisten lukio - Oona Mattila
Oulaisten lukio - Tommi Niskanen
Oulun Lyseon lukio - Kalle Petäjäaho
Paimion lukio - Sonja Salminen
Paltamon lukio - Noora Karppinen
Parkanon lukio - Mikael Juurakko
Pieksämäen lukio - Eetu Häkkinen
Pihtiputaan lukio - Vili-Oskari Körkkö
Pirkkalan yhteislukio - Leevi Törnblom
Porin suomalaisen yhteislyseon lukio - Tuomo Virtanen
Puumalan yhtenäiskoulu - Joni Kuronen
Pyhäjärven lukio - Tuuli Kuonanoja
Rantasalmen lukio - Aleksi Jurvanen
Rauman Lyseon lukio - Paavo Koukku
Rautalammin lukio - Nadja Postari
Riihimäen aikuislukio - Niko Tammelin
Salon lukio - Nuppu Korhonen
Sammon keskuslukio - Jani Latvala
Savitaipaleen lukio - Alpi Tolvanen
Sibelius-lukio - Tuuli Ahonen
Siikalatvan lukio - Juuso Kivijakola
Sonkajärven lukio - Jussi Kauppinen
Suomussalmen lukio - Jenni Elisa Juntunen
Säkylän seudun lukio - Raita Markula
Taavetin lukio - Pyry Kiviharju
Tammerkosken lukio - Jusa Pietilä
Tampereen klassillinen lukio - Sara Heininen
Tampereen Rudolf Steiner -koulu - Tahiti Kotajoki
Tampereen Rudolf Steiner -koulu - Artturi Salmela
Tikkakosken lukio - Viljami Kovanen
Turun klassillinen lukio - Katja Juusela
Turun Suomalaisen Yhteiskoulun lukio - Bang Doan
Turun Suomalaisen yhteiskoulun lukio - Joakim Kauhanen
Ulvilan lukio - Arttu Halminen
Valkealan lukio - Jani Kalenius
Vammalan lukio - Taneli Sammaljoki
Vaskivuoren lukio - Henri Mäkinen
Vesannon yhtenäiskoulun lukio - Ari Lintilä
Vieremän lukio - Valtteri Huttunen
Vihannin lukio - Antti Sandvik
Väinö Linnan lukio - Matias Hyytiäinen
Yhtenäiskoulun lukio - Otso Salo
Yhtenäiskoulun lukio - Rosa Karhusola
Ylitornion yhteiskoulun lukio - Juho Savikuja
Ylöjärven lukio - Otto Väyrynen
Äänekosken lukio - Roope Häkkinen