
Ihmisiin on taas iskenyt uusi, tuntematon virus. Kiinan Wuhanista liikkeelle lähtenyt virus on tartuttanut jo satoja ihmisiä, tappanut muutaman ja levinnyt naapurimaihinkin. Mediassa virukseen on viitattu mysteeriviruksena.
Nykymaailmassa eivät mysteerit kauan säily. Ensimmäisistä näytteistä eristettiin virus, se sekvensoitiin ja viruksen perimä laitettiin julki internetiin. Kun näytteitä tuli lisää, sekvenssejä kertyi ja nyt on jo melko hyvä käsitys siitä mikä mysteerivirus on: vanha kunnon sars se näyttää olevan.
Tähän mennessä määritetyt virusperimät näyttävät kertovan, että mysteerivirus asettuu aiemmin tunnettujen sars-näytteiden keskelle. Se eroaa sen verran aiemmasta sars-epidemiasta, että sitä ei samoilla testeillä kuitenkaan tunnisteta. Vaihtelu virusnäytteiden perimässä on pientä, joten kaikki virukset ovat peräisin samasta alkuperästä vain muutaman kuukauden takaa.
Sars-epidemia ilmaantui marraskuussa 2002 ja velloi Itä-Aasiassa heinäkuuhun 2003. Tautiin sairastui yli 8 000 ihmistä ja kuolleisuus oli lähes 10%. Tämän jälkeen sarsia ei havaittu ihmisissä, mutta villieläimistä sitä on havaittu. Mysteeriviruksen lähimmät sukulaiset ovatkin lepakoista eristettyjä sars-viruksia.
Sars oli alun perin peräisin lepakoista, joista se oli tarttunut sivettieläimiin, joita myytiin kiinalaisella torilla. Mysteeriviruksen ensimmäiset tapaukset on samoin yhdistetty eläimiä myyvään toriin.
Mysteerivirus on siis epäilemättä vaarallinen, mutta se tuntuu olevan leviämiskyvyltään rajallinen. Kaikkein tärkeintä on se, ettei mysteerivirus ole mysteeri, se on hyvinkin tuttu taudinaiheuttaja.
Mysteerivirukseksi kutsuminen johtaa harhaan sikäli, että se antaa ymmärtää, että vastassa on tuntematon uhka. Nykyinen epidemia kuitenkin menee hyvin samalla tavoin kuin aiemmatkin. Vastassa on tunnettu vihollinen: Ensimmäiset epidemiatapaukset havaittiin 31. joulukuuta. Tartuntalähteeksi epäilty tori suljettiin seuraavana päivänä. Viruksen perimä oli kartoitettu 10. tammikuuta ja diagnostinen testi oli kehitetty 16. tammikuuta.
Kansainvälinen yhteisö on varautunut tämänkaltaiseen epidemiaan. Tilanteen vakavuuden ratkaisee nyt lähinnä paikallisten viranomaisten toiminta ja kyky tunnistaa tautitapaukset ja toisaalta taudin leviämistehokkuus. Viimeisimmissä uutisissa on kerrottu virusten leviämisestä ihmiseltä toiselle ja lääkintähenkilökunnan tartunnoista. Nämä eivät ole hyviä merkkejä.
Ihmisen uudet taudit tulevat usein muilta eläimiltä: keskimäärin kaksi uutta virusta havaitaan ihmisissä vuosittain. Tämä ei kuitenkaan ole mikään mysteerivirusten joukko, vaan melko rajallinen viruslauma. Eräs arvio on että nisäkkäissä kiertää noin 40 000 virusta, joista ehkä 10 000 voi tarttua ihmisiin. Tämä on yllättävän hyvin tunnettu joukko.
Vaikka riski uusien tautien ilmaantumiseen on olemassa, tämä ei ole ennustamaton tapahtuma. Tiedämme, miten virukset leviävät. Tiedämme suurin piirtein mitä viruksia on olemassa ja mitkä voivat tarttua ihmisille. Tiedämme, mitkä ovat suurimpia riskitekijöitä eläimiltä ihmisiin tarttuvien tautien kannalta.
Mysteerit ratkeavat nopeasti.
Jos eläimistä ihmisiin tarttuvat taudit kiinnostavat, olen mukana keskustelemassa Helsingin yliopiston Tiedekulman Zoonoosi-illassa keskiviikkona 29.1. klo 17 alkaen. Mukana on myös aiheen oikea asiantuntija, zoonoosivirologian professori Olli Vapalahti. Meidän lisäksi mukana on myös immunologian professori Seppo Meri ja zoonoottisen antibioottiresistenssin apulaisprofessori Annamari Heikinheimo.
Niih, lähi-idästähän tuo parasiitti on alkujaan lähtöisin.
Kiitos kiitos kiitos
Hetki sitten ilmestynyt tutkimus vahvistaa Aivelon havainnot.
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.22.914952v1.full.pdf
96% sekvenssi-identiteetti lepakon koronaviruksen kanssa.
7 konservotuneen replikaasin aminohapposekvenssit 95% samat kuin SARS viruksella.
Käyttää samaa ACE2 solureseptoria soluuntunkeutumiseen kuin SARS virus.
I just got to this amazing site not long ago. https://www.ishagarg.in/ I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such a wonderful blog page!
your post is too good for us. thanks for the information. your all post is very interesting.
Thanks for providing such information and it is helpful for us. http://www.goaescortsmood.in/
Much obliged for setting aside the effort to examine this, I feel firmly about it and love learning more on this subject. In the event that conceivable, as you acquire ability, would you mind refreshing your blog with additional data? It is very useful for me.
https://www.antarvasnastory.org/
A debt of Gratitude is in order for the blog stacked with such a lot of data. Halting by your blog Assisted me with getting what I was searching for.
Great blog !! You should start many more. I love all the info provided. I will stay tuned.
I like to taste some diffrent dishes considering the way that am foodaholic.
http://www.escortservicemumbai.co.in
http://www.escortsinmumbai.co.in/
http://www.modelinmumbai.net/
would you have the choice to share some more recipes with the objective that you have more names?
http://taini.in
http://www.anurawal.net.in/
http://www.diya-dixit.net.in/
I everything considered love your condition and I kept up it skilled as anyone would ought to be possible.
http://ayna.in/
http://escortsmumbai.net.in
http://mumbaidreamgirls.co.in
in the wake of seeing your blog am realy hurt contemplating how this is diffrent then others.
http://www.enjoymumbailife.com/
I really thank you for the valuable info on this great subject and look forward to more great posts. Thanks a lot for enjoying this beauty article with me. I am appreciating it very much! Looking forward to another great article. Good luck to the author! All the best!
http://www.softwares-reviews.com/what-is-surfshark-vpn.html
This is absolutely the best information I have looking forward to get, and I must say that that you are doing a very nice job here in this fantastic blog. just keep it on, you are good.