klo 21:42 | 28.1.2014
Ison kraaterin keskeltä noin klo 2 suuntaan (1/3 kraaterin r) pohjassa golfpallon pintakuvion näköinen symmetrinen kuvio, kummallinen painauma? Mikä voi moisen tehdä?
Ison kraaterin keskeltä noin klo 2 suuntaan (1/3 kraaterin r) pohjassa golfpallon pintakuvion näköinen symmetrinen kuvio, kummallinen painauma? Mikä voi moisen tehdä?
Ladataan...
Saat paketin viikon tiedeuutisia joka perjantai.
Näyttää tuulen tekemiltä hiekkadyyneiltä. Ne ovat usein aika periodisia.
En tarkoita noita aaltomudostumia ,dyynejä, vaan niistä ,niiden päiden välissä on "keskuspiikki", hieman klo 2:n suuntaan on pieni painauma jossa tuo rasterikuvio sijaitsee, ainakin kaksi riviä täpliä (pyöreitä?) kolms rivi yläpuolella ei niin selvä, (saman tyyppisen jäljen painaa golfpallo hiekkaan) .
Kyseessä voi kuitenkin olla säännöllinen dyynirypäs joka olisi syntynyt kun tuuli sopivasti kiertää kraatterissa.
Onhan dyynit aikaisemminkin herättäneet ihmetystä. Kuten vaikka kanjoneiden "lasiputkien" tapauksessa.
“He was a dreamer, a thinker, a speculative philosopher...or, as his wife would have it, an idiot.” Douglas Adams
Ajattelin, että se voisi olla kaksi dyynikuviota ristiin tai joku vastaava. Ei minulle tule muuta mieleen. Vai meinaatko, että marsilaiset pelaavat golfia noin suurilla palloilla? Kraaterit lienevät sitten reikiä ja koko planeetta yksi suuri golfkenttä.
Ei ole kysymys mistään golf herjasta,tai golfista muutenkaan, vain pinnassa olevasta, mielestäni poikkeuksellisesta kuviosta. Siis, en tarkoita noita "palkeissa" olevia poikki viivoja tai pitkulaisia dyynejä joita paljon marssin kuvissa näkyy. Kuvio jota tarkoitan on rasterikuvio, tuossa kraatterissa se näkyy selvästi ainakin 4*2 rasterina ,kolmaskin rivi näkyy mutta sen muoto ei ole niin selvä, siis ruudukko! Ehkä se on vaikea hahmottaa kun nuo dyynit hyppii silmille. Vaikea mieltää tuon kuvion syntyneen virtauksista.
Ainakin muutama vuosi sitten ESA:n sivuilla olleeseen kuvaan on tarjottu selitykseksi pikselöitymistä kuvan muokkauksen yhteydessä.
http://www.youtube.com/watch?v=uOVbr3ZzmSM
Tuon hale-kraatterin kuvan jotkut kohdat kyllä näyttävät ihan kolmiulotteisilta rakennelmilta.
Heed not my earthly lot, for it hath little of earth in it.
- Edgar Allan Poe