Mitä mausteseosta Thaimaalaiset
Mitä mausteseosta Thaimaalaiset
klo 6:04 | 4.1.2008
käyttävät friteeratessaan öljyssä isot hepokatit, torakat sun muut ötökät?
Ne maistuvat meinaan paremmalla kuin sipsit
ajattelin ensi kesänä suomessa hieman koittaa.
Miltäs ne maistuivat?
aika lailla kuin sipseilt mut paremmilt
todella hyvältä siis. sellaista rapeaa ja maukasta.
Näitkö, mitä heittivät päälle?
Ei välttämättä tarvitse kuin suolaa. Ehkä hieman chiliä.
Milläs meinaat muuten pyydystyää nuo loikkarit?
jos olisin nähnyt en kyselisi
ei se suuta polttanut.
Meinaan, että jos olisit nähnyt, niin väristä voisi jo päätellä jotain.
Mutta helppohan tuota on kokeilla. Eihän niissä varmaan mitään taikinaa päällä ollut?
Sirkat vaan öljyyn ja pois, kun väri on kohdallaan. Päälle sitten sirotellaan suolaa. Suolan voi maustaakin, vaikka hieman chiliä, sipulia, valkosipulia. Teet muutaman makusuolan ja testaat mikä toimii parhaiten.
Voiskohan nuo sirkat houkutella jotenkin ansaan?
ei ollut taikinaa, iha paljaaltee vedin.
en muista edes värejä tai muutakaan
voiko öljyä itseään suolata jne maustaa jolloin marinadi syntyy friteeratessa
toi ansa.. paha sanoo mikä niihin tehoaisi tai missä niitä eniten olisi.
ja tosiaan, ne hepokatit esim oli isompia reilusti kuin täällä heinäsirkat sellaisia oisko 4 cm pituisia tai sinnepäin
Öljyyn ei kannata suolaa/mausteita laittaa, sillä mausteet palavat. Suola taas on kätevämpää ja helpompi annostella suoraan friteeratun sirkan pinnalle.
Löytyy Suomesta isompiakin
http://edu.vantaa.fi/vasamanet/sisalto/ ... piset1.htm
Kokeile samaa rasvaa ku mitä käytetään ranskalaisten tekoon. Sitte vaan chilimaustesekotusta päälle!
Isoja torakoita vois itekki kokeilla; niitä samo joita syötetään lemmikkisiileille. Alan liikkeistä niitä kannattaa kysellä.
" sähkö (se sähkö, jota tuotetaan mm. voimalaitoksissa) ei ole energiaa "
- Vastaaja_s24fi
“Jos et ole kaksikymppisenä vihreä, sinulla ei ole sydäntä. Mutta jos et ole nelikymppisenä perussuomalainen, sinulla ei ole aivoja.”
- Cargo
en niiden kokoa enää muista niin tarkkaan, oli mekongia nuppi aika täys
Pienet voi olla parempia - vähän sama, kuin vaikakkapa silakoiden tai muikkujen kanssa.
eipä täällä taida oikein isoja löytyäkään, muistaakseni olen suomessa 2 kertaa nähnyt hepokatin ja nekin lapsena. Nytkin asun landella ja aika hiljaista on ollut.
perhosten kanssa, ja mehiläisten kanssa oli myös ihmeellistä, niitä ei paljoa näkynyt.
kärpäsen näin lentelevän vielä joulun jälkeen
Onhan noista ihan keittokirjojakin olemassa
Heinäsirkkoja voisin kyllä maistella, mutta torakat ovat elävänä niin kuvottavan näköisiä että niitä tuskin saisi alas. Ois kyllä aika hyviä napostelavia bileisiin.
torakat kuulemma maistuu aika lailla samalta kuin sirkat. itse en ole maistanut kuin sirkkoja, sian friteerattua läskiä ja suolenpätkiä, ja paljon muuta minkä alkuperästä ei ole mitään tietoa.
ja parempikin on ettei tiedä, se on kumma miten ruoka voi alkaa äklöttämään vain sen tähden kun tietää mistä se on lähtöisin, vaikkei maussa olekaan vikaa.