Rehellinen vasemmistolainen ja punavihreä vaihtoehto.

Seuraa 
Viestejä45973
Liittynyt3.9.2015

[size=150:1kuqwd5s]SKP osallistuu eduskuntavaaleihin 2007
koko maassa omilla listoilla. [/size:1kuqwd5s]

SKP tuo vaaleihin selkeän ja rehellisen vasemmistolaisen ja
punavihreän vaihtoehdon, joka eduskunnasta nyt puuttuu.

Tähän mennessä (13.1.) SKP:n listoille on asetettu alla vaalipiireittäin luetellut ehdokkaat. Osa ehdokkaista on sitoutumattomia, kuten Helsingin asukaslistan ehdokkaat. Mukana on myös Vasemmistoliitossa toimineita. SKP:n piirijärjestöt täydentävät vielä ehdokaslistoja.

SKP esitti Vasemmistoliitolle vaaliliittoa vahvan vasemmistolaisen ja punavihreän opposition muodostamiseksi seuraavaan eduskuntaan, mutta Vasemmistoliitto torjui vaaliyhteistyön SKP:n kanssa.

Helsinki

SKP:n ehdokkaat:
Grönroos Irene, opiskelija, Kontula, irenegronroos@yahoo.com, http://www.irenegronroos.net
Hakanen Yrjö, SKP:n puheenjohtaja, Pirkkola, yrjo.hakanen@skp.fi, http://www.skp.fi/hakanen
Hongisto Sanna, receptionisti, Töölö, muhainen@gmail.com
Korhonen Pirjo, kirjastonhoitaja, Pitäjänmäki, pirjo.korhonen@helsinki.fi
Kotilainen Tytti, toimittaja, Pikku Huopalahti, tyttikotilainen@yahoo.co.uk
Lappi Jussi-Petteri, posteljooni-talonmies, Pitäjänmäki, jussi-petteri.lappi@pp.inet.fi, http://www.punaiset.net/jussi-petterilappi
Lindström Kari, taidegraafikko, Kumpula
Salava Hannele, erityislastentarhanopettaja, Itä-Pasila, hannele.salava@gmail.com, http://www.elisanet.fi/hannelesalava
Sandberg Tiina, Asukasliiton järjestösihteeri, Malminkartano, torrakko@yahoo.com
Siirilä Tapio, työsuojeluinsinööri, Viikinmäki, tapio.siirilä@luukku.com
Tulkki Esa, lääkäri, Kruununhaka, esa.tulkki@hdl.fi
Väisänen Juha-Pekka, käsitetaiteilija, yksityisyrittäjä, Merihaka, juha-pekka.vaisanen@manifesti.fi,
http://www.manifesti.fi
Wallgren Linda, opiskelija, Ruskeasuo, linda.wallgren@luukku.com
Åsnabrygg Jarmo, palveluvastaava, Arabianranta

Asukaslistan sitoutumattomat ehdokkaat:

Lampela Seppo (Steen1),steen1@monsp.com, http://www.steen1.com
Lehtinen Rafael, toiminnanohjaaja, Kivikko, unikko-rafael.lehtinen@pp.inet.fi, http://www.punaiset.net/rafaellehtinen
Takkinen Heikki,tuottaja, Käpylä, heikki.takkinen@luukku.com

Uusimaa

Aho Rauni (sitoutumaton), Espoo, Kuusamo2005@Suomi24.fi
Björklöf Peter, Billnäs, peter.bjorklof@dnainternet.net
Hautala Irma, Vantaa
Huldén Lena, Vantaa, lena.hulden@helsinki.fi
Juutilainen Pirjo (sitoutumaton), Vantaa, pirjo.juutilainen@kolumbus.fi
Kopiloff Igor Tuusula, igor.kopiloff@teliasonera.com
Kovanen Juha, Vantaa, juha.t.kovanen@netti.fi
Kurtti Kaarlo, Järvenpää
Leskinen Ville, Hyvinkää, ville.leskinen@netti.fi
Lievemaa Tommi, Espoo, tommi.lievemaa@pp.inet.fi
Manner Hannele (sitoutumaton), eläkeläinen, Espoo
Mukkala Jarmo, Järvenpää, jarmo.mukkala@netti.fi
Nurminen Eeva (sitoutumaton), Vantaa, eevak.nurminen@kolumbus.fi
Nurminen Pentti, Vantaa, penttij.nurminen@kolumbus.fi
Pelttari Tanja, Vantaa, tanja.pelttari@suomi24.fi
Rossi Matti, Espoo
Saarinen Seppo, Sipoo, sepposaarinen@kolumbus.fi
Salo Annika, Hyvinkää, ansku.pan@gmail.com
Savela Olli, Hyvinkää, olli.savela@luukku.com
Storm Eira, Järvenpää,storm.p-e@kolumbus.fi
Suonperä Arjo, Espoo, arjo.suonpera@juridique.inet.fi
Tossavainen Reijo, Espoo, reijo.tossavainen@pp.inet.fi
Viitaniemi Arto, Järvenpää,arto.viitaniemi@kolumbus.fi, http://www.elisanet.fi/arto.viitaniemi
Welin Anja, Vantaa, anja.welin@pp.inet.fi
Zaki Soran, Vantaa, soran.zaki@yahoo.com
Zhang Jian (sitoutumaton), Vantaa, jennetzhang@hotmail.com

Varsinais-Suomi

Haverinen Pertti, Uusikaupunki, pehaver@uusikaupunki.fi
Hongisto Markku, Mellilä, markku.hongisto@gmail.com
Kantola Camilla, Turku, cmkant@utu.fi
Kemppainen Esa (sitoutumaton), Parainen, kemppesa@yahoo.com
Kiessling Kaija, Turku, kaija@kiess.pp.fi
Laine Joonas, Turku, jjonas@nic.fi
Leppänen Martti, Turku, skpturku@saunalahti.fi
Lundgren Pekka, Raisio
Lähteinen Sari (sitoutumaton), sin_cig@yahoo.com
Oja Tatu, Kaarina, skpturku@saunalahti.fi
Rantomaa Joni, Loimaa, Rantomaajoni@Suomi24.fi
Rytkö Arja, ompelija, Raisio

Satakunta

Juhala Simo, Pomarkku
Mäkelä Miia-Madeleine , opiskelija, Pori, miia.madeleine@suomi24.fi
Rasikko Vesa, Pori, veskutherockstar@hotmail.com
Tanner-Virtanen Tanja, Rauma, svoboda91@hotmail.com
Toivanen Aapo, Lapijoki, aapo.toivanen@suomi24.fi http://www.aapotoivanen.net
Virolainen Ensio, Pori
Virtanen Rami, Pori, sukkaboy@suomi24.fi
Vuorenpää Matti, Pori, vuoma@dnainternet.net
Vuorio Jouko, Rauma, jouko.vuorio@dnainternet.net
Östervik Mauri (sitoutumaton), Pori, ostervik@mbnet.fi, koti.mbnet.fi/ostervik/

Häme

Haukka Juha, Lahti, juha.haukka@jippii.fi
Kahari Tero, Lammi
Korppi Siiri, Lahti, radamsa@hotmail.com
Leander Esther, Riihimäki, enzungwa@hotmail.com
Pitkä Tero, Heinola, tero.pitka@luukku.com
Puranen Markus, Lahti
Ranki Pasi, Hämeenlinna, pasiranki@jippii.fi
Rautiainen Jesse-Pekka, Hollola, jesse_rautiainen@hotmail.com
Salminen Hannu, Lahti
Sorvali Ritva, Lahti, ritva.sorvali@netti.fi
Sutinen Reijo, Riihimäki, reijo.sutinen@pp.sak.fi
Tulander Markku, Leppäkoski, markkutulander@hotmail.com

Pirkanmaa

Brander Juhani, Tampere, branju@suomi24.fi
Fagerström Mika, Tampere, mika.fagerstrom@gmail.com
Halonen Riitta, Ylöjärvi, riittairmelihalonen@luukku.com
Heinonen Jari, Tampere, jheinone@yfi.jyu.fi, http://www.jariheinonen.tk
Hollo Taina, Kihniö, ruma.elsa@ippnet.fi
Järviluoma Laura (sitoutumaton), Tampere, kreetta.aliisa@hotmail.com
Koivunen Jouko, Ylöjärvi, jouko.ekoivunen@pp.inet.fi
Kopra Vappu, Hämeenkyrö, sotakoira@hotmail.com
Lintunen Taavi, Tampere, taavi.lintunen@dnainternet.net
Moilanen Jani (sitoutumaton), Tampere
Muhonen Jarmo, Tampere, jomuhonen@netti.fi
Packalén Petra, Tampere, petra.packalen@gmail.com
Palomäki Tuula, Nokia, tuula.palomaki@sisudiesel.com
Peitsamo Kari (sitoutumaton), Tampere, http://www.karipeitsamo.com, http://www.karipeitsamo.com
Pesonen Jouko, Valkeakoski
Suhonen Vesa, Lempäälä, v.suhonen@hotmail.com
Tossavainen Mirva, Tampere, mirva.tossavainen@uta.fi
Wallenius Waldemar, Valkeakoski

Kymi

Kaipainen Rose, Imatra
Niemi Mikko, Kotka, niemi77@luukku.com
Puumalainen Rauno, Lappeenranta
Räsänen Matti, Lappeenranta
Simonsson Jari, Kotka

Etelä-Savo

Hannikainen Seppo (sitoutumaton), Savonlinna
Poimala Jani (sitoutumaton, MTL), Mikkeli, http://www.poimala.fi/jani
Väisänen Ano, Mäntyharju

Pohjois-Savo

Heikkinen Viljo, Lapinlahti
Ikonen Arsi, Iisalmi, arsi@cc.joensuu.fi
Julkunen Asko, Sonkajärvi, asko.julkunen@sunpoint.net
Kaukonen Taisto, Varkaus, taisto.kaukonen@jippii.fi
Mustonen Eeva, Iisalmi, eeva.mustonen@jippii.fi
Ruuskanen Anne, Kuopio
Svenn Paavo, Kuopio, paavo.svenn@voimatel.fi
Taskinen Teuvo, Kuuslahti, teuvo.taskinen@dnainternet.net

Pohjois-Karjala

Heikkilä Arto, Joensuu, artoheikkila@luukku.com
Kaukonen Toni, Kiihtelysvaara, weteran@gmail.com
Kilpeläinen Teuvo, Juuka
Lavikainen Timo, Joensuu, timo.lavikainen@edu.ncp.fi
Ruttonen Raimo, Joensuu, raimo.ruttonen@pkssk.fi
Saarelainen Veijo, Joensuu
Vaskonen Martti, Joensuu, martti.vaskonen@hotmail.com

Keski-Suomi

Jukarainen Mauri, Jyväskylä, mareyuca@jippii.fi
Kainulainen Aino, Jyväskylä, aino.kainulainen@Suomi24.fi
Klinga Ilmari, Jyväskylä
Kortelainen Satu, Jyväskylä, skortelainen@hotmail.com
Koskiranta Tuula, Äänekoski
Kuoppala Seppo (sitoutumaton), Jyväskylä
Kurko Antti, Jyväskylä, ajkurko@cc.jyu.fi
Lankinen Vesa, Jyväskylä, v.lankinen@luukku.com
Sillman Aino, Jyväskylä, aino.sillman@elisanet.fi
Sänkiaho Tapio, Jyväskylä
Toikkanen Petri, Jyväskylä, petri.toikkanen@komnl.fi
Tynjä Riitta, Jyväskylä, riitta.tynja@pp.inet.fi
Viljami Vaskonen, Jyväskylä, vevivask@cc.jyu.fi
Welling Reino, Jämsänkoski, reino.welling@pp.inet.fi

Vaasa

Hakala Tapio, Vaasa
Kolmonen Reino, Vaasa, r.kolmonen@netikka.fi
Korvela Marko , Helsinki, majkorv@utu.fi
Ruotsala Kalle, Vaasa

Oulu

Marjetta Matti, Haukipudas
Mizaras Dimitris (sitoutumaton, MTL), Oulu, dimitris.mizaras@pp.inet.fi
Nousiainen Veikko, Oulu, veikko.nousiainen@pp.inet.fi
Nurmela Kalevi, Kokkola
Pesola Terho, Kajaani, terho.pesola@kajaani.net
Rasinkangas Lasse (sitoutumaton), Kempele,lasse.rasinkangas@suomi24.fi
Suominen Vesa (sitoutumaton), Oulu

Lappi

Ahlakorpi Arto, Utsjoki, arto.ahlakorpi@plappi.fi
Kulppi Marja-Leena, Rovaniemi
Pistokoski-Tikkala Kaarina, Kemi
Stålnacke Aarre, Kemi
Tuomala Kerstin, Simo, kerstin.tuomala@kemi.fi
Tuomi Emmi, Rovaniemi, emmi.tuomi@pp1.inet.fi

Sivut

Kommentit (17)

Vierailija

Tuollahan on uudeltamaalta ehdolla Matti Rossi Espoosta.
Eikö se ollu se Unkarilaisten kavaltaja?

Älkää vaan helvetissä kukaan sitä äänestäkö vaikka kuinka
olisitte köyhällistöä. Muutenkin olisi syytä ajatella mitä
ideologiaa SKP edustaa.

taksikuski
Seuraa 
Viestejä246
Liittynyt10.7.2006

Toivotan vaalionnea kommunisteille ! Itse varmaankin äänestän tosin hiukkasen oikeammalla olevia vaihtoehtoja.

[size=200:2dxhx3r1]Sosialismi tai kuolema ! [/size:2dxhx3r1]

Vierailija

Rehelliset mitkä?
Rehellisyys on varmaan rehabilisoitu ja liitetty taas kuviin, joista ne retusoitiin pois jossain kulttuurivallankumouksessa. Ehkä vain vaalien alla ja taas retusoimaan kun...

Vierailija
Lothar
Hinteistä tulikin mieleen, että eikö A. Stubbilla ollut jotain tekemistä jonkun
hintti-järjestön kanssa, muka vielä kokkari...

Ei Stubb, eiii....

KOMUKKA, tuollaisia valehtelet !!

KÄY heti pesemässä suusi fairylla !

Vierailija
Lothar
Hinteistä tulikin mieleen, että eikö A. Stubbilla ollut jotain tekemistä jonkun
hintti-järjestön kanssa, muka vielä kokkari...

Se stuppiha on perkele Ruottalainen. Ei ihme, jos löytyy
yhteyttä hinureihin.

Vierailija
SM
Lothar
Hinteistä tulikin mieleen, että eikö A. Stubbilla ollut jotain tekemistä jonkun
hintti-järjestön kanssa, muka vielä kokkari...



Se stuppiha on perkele Ruottalainen. Ei ihme, jos löytyy
yhteyttä hinureihin.

Internet kunnianloukkauksesta voi joutua raastupaan !

Vierailija
BUSHMAN, long time no see
SM
Lothar
Hinteistä tulikin mieleen, että eikö A. Stubbilla ollut jotain tekemistä jonkun
hintti-järjestön kanssa, muka vielä kokkari...



Se stuppiha on perkele Ruottalainen. Ei ihme, jos löytyy
yhteyttä hinureihin.



Internet kunnianloukkauksesta voi joutua raastupaan !

Kas Buskas vihjailee rosiksesta. Oletko hyväkin kamu Stupidon kanssa.

Vierailija
unski
BUSHMAN, long time no see
SM
Lothar
Hinteistä tulikin mieleen, että eikö A. Stubbilla ollut jotain tekemistä jonkun
hintti-järjestön kanssa, muka vielä kokkari...



Se stuppiha on perkele Ruottalainen. Ei ihme, jos löytyy
yhteyttä hinureihin.



Internet kunnianloukkauksesta voi joutua raastupaan !



Kas Buskas vihjailee rosiksesta. Oletko hyväkin kamu Stupidon kanssa.

En tunne muuta kuin lehtikuvista ja tiedän, että on euromeppi ja
kokoomuslainen. Muistutin rosiksesta vain tätä tyyppiä, joka itse
pitää tuota uhkalausetta viesteissään ! Mielestäni jonkun leimaami-
seen pitää olla vähän enemmän kuin "musta tuntuu" tai se, että
äidinkieli on ruotsi ( "BUSHMAN":illa suomi, joten en puolusta "omia" ).
Nimimerkkikirjoittajaa kuten "BUSHMAN" saa sanoa ihan miksi
haluaa, siihen ei kai lakikaan mitään voi ja "jos on kyökkiin men-
nyt, täytyy kestää lämpö" . "BUSHMAN" antaa kyllä verbaalisti
takaisin samalla mitalla. Oikealla nimellä herjaaminen on jo rikos-
laissa määritelty. "BUSHMAN" ei kuitenkaan kenenkään toisen puo-
lesta lähde ilmiantoja tekemään, se on "stasi"-touhua !

Vierailija

Vaalimainontaa keskustelupalstoille spämmäämällä? Jos jonkun vakavan mielenhäiriön takia edes harkitsisin punikkien äänestämistä, niin viimeistään spam muuttaisi mieleni.

Vierailija
ruupert
Rehellistä punaista ja vihreää esiintyy vain homeisessa ranskanleivässä ja SKPeesä.

Tässä on selvä maksettu mies! Kenties ArKos itsen sivunikki!?

Sivut

Uusimmat

Suosituimmat