Huimaus

Seuraa 
Viestejä45973
Liittynyt3.9.2015

Mistäköhän johtuu, että nyt on viimeiset 4 päivää ollut kokoajan sellainen sekava huimaus päällä? Tähän saattaa olla kaksikin syytä. Ensinnäkin kävin tiistaina lääkärissä, jossa lääkäri tutkaili ja puhalteli korvaani. Tarkalleen en muista, mutta saattoi olla tämä sekava olo ennen sitä. Toinen potentiaalinen syy voisi olla, että lopetin erään pitkäaikaisen lääkkeen käytön tässä juuri. Olen kuukauden päivät pikkuhiljaa vähentänyt annostusta ja tällä viikolla ollut sitten jo kokonaan ilman.

Tämä huimaus vituttaa, kun ei saa oikein mitään aikaiseksi ja huomenna pitäisi kyvetä eräisiin juhliin. Olisikohan jotain tehtävissä vai eikö auta muuta kuin odotella?

Kommentit (15)

Vierailija
Lampi1
Mistäköhän johtuu, että nyt on viimeiset 4 päivää ollut kokoajan sellainen sekava huimaus päällä? Tähän saattaa olla kaksikin syytä. Ensinnäkin kävin tiistaina lääkärissä, jossa lääkäri tutkaili ja puhalteli korvaani. Tarkalleen en muista, mutta saattoi olla tämä sekava olo ennen sitä. Toinen potentiaalinen syy voisi olla, että lopetin erään pitkäaikaisen lääkkeen käytön tässä juuri. Olen kuukauden päivät pikkuhiljaa vähentänyt annostusta ja tällä viikolla ollut sitten jo kokonaan ilman.

Tämä huimaus vituttaa, kun ei saa oikein mitään aikaiseksi ja huomenna pitäisi kyvetä eräisiin juhliin. Olisikohan jotain tehtävissä vai eikö auta muuta kuin odotella?

Jos kerrot mikä lääke oli niin joku osaa kertoa enemmän.
Huimaus voi johtua alhaisesta verenpaineesta.

Vierailija

Lääke oli sertraliini. Miksi verenpaine olisi yhtäkkiä mennyt monen päivän ajaksi alas?
Huomasin myös, että eräänä iltana kun olin syönyt aika reilusti, niin huimaus vaan paheni.

Vierailija
Lampi1
Lääke oli sertraliini. ♦♦Miksi verenpaine olisi yhtäkkiä mennyt monen päivän ajaksi alas?

Sertraliini aiheuttaa vieroitusoireina huimausta. Tiedän koska syön niitä itsekin ja jos jätän ottamatta niin tulee hirvittävät huimausoireet. Oireiden pitäisi loppua n 2-4 vko:ssa lääkkeen lopettamisen jälkeen.

Vierailija
Lampi1
Lääke oli sertraliini. Miksi verenpaine olisi yhtäkkiä mennyt monen päivän ajaksi alas?
Huomasin myös, että eräänä iltana kun olin syönyt aika reilusti, niin huimaus vaan paheni.

Erityisesti pitkäaikaisen antidepressiivisen lääkehoidon lopettamiseen on kuitenkin toistuvasti todettu liittyvän osalla potilaista kullekin lääkeryhmälle tyypillisiä, ohimeneviä oireita. Tällaisia ovat esimerkiksi tasapainohäiriöt, puutumisoireet ja lievän sähköiskun kaltaiset tuntemukset SSRI-ryhmän lääkkeiden äkillisen lopettamisen yhteydessä tai kolinergiset oireet trisyklisten masennuslääkkeiden lopettamisen yhteydessä. Oireet ovat yleensä lieviä ja lyhytaikaisia eivätkä ne ole osoitus psyykkisen riippuvuuden olemassaolosta.

http://www.terveysportti.fi/pls/kh/kh_j ... i=nak04348

Vierailija

Sertraliinin käyttökin voi aiheuttaa pyörrytystä. Mutta jos huimaus on ilmaantunut lääkkeen alasajon yhteydessä, ei syyllistä varmaan tarvitse kaukaa hakea. Taitaa olla pienen sairasloman paikka että elimistö tottuu nykytilanteeseen.

Vierailija

Reilun kuukaudenpäivät olen tosiaan tuota lopetellut ja viimeisinä viikkoina otin 25mg joka toinen päivä. Olisiko pitänyt vielä siitä "pehmentää"?
Otin äsken yhden 25mg, jos vaikka kykenisi huomenna sinne juhliin.

Vierailija

Niskat jumissa, puoli suomea kärsii siitä!

Miten on Kaneli?
Aiheuttaako isot tissit niskan puutumista?
Auttaako niiden kannattelu esim kikkiliiveillä?

Noh.... Kunkku on joka tapauksessa vapaaehtoinen tuki...

Vierailija

Koskaan ei ole ollut minulla niskat jumissa, eikä ole tuota ikääkään vielä kuin 20v, että eiköhän se sitten tuosta lääkkeestä johdu.

Mitä luulette, saisikohan oltua huomisen huimaamatta, kun otin tuon 25mg vai pitäisikö ottaa 50?

Vierailija
Lampi1
Koskaan ei ole ollut minulla niskat jumissa, eikä ole tuota ikääkään vielä kuin 20v, että eiköhän se sitten tuosta lääkkeestä johdu.

Mitä luulette, saisikohan oltua huomisen huimaamatta, kun otin tuon 25mg vai pitäisikö ottaa 50?

Katso aamulla, mikä tilanne on. Voit nostaa annosta hetkellisesti, mutta samalla vähän vesität jo tehtyä työtä.
Tarviikos sitä aina nyt niin hemmetin skarppina olla? Ei tarvi!

Kunkulle kiitokset.

Voin ottaa yhteyttä siinä vaiheessa, jos Savorin lupaama: There is no gravity at all osoittautuu paikkansa pitämättömäksi. Tällä hetkellä rintojen ja niskan suhde on OK liiveillä sekä ilman

Vierailija
Kaneli
Lampi1
Koskaan ei ole ollut minulla niskat jumissa, eikä ole tuota ikääkään vielä kuin 20v, että eiköhän se sitten tuosta lääkkeestä johdu.

Mitä luulette, saisikohan oltua huomisen huimaamatta, kun otin tuon 25mg vai pitäisikö ottaa 50?




Katso aamulla, mikä tilanne on. Voit nostaa annosta hetkellisesti, mutta samalla vähän vesität jo tehtyä työtä.
Tarviikos sitä aina nyt niin hemmetin skarppina olla? Ei tarvi!

Kunkulle kiitokset.

Voin ottaa yhteyttä siinä vaiheessa, jos Savorin lupaama: There is no gravity at all osoittautuu paikkansa pitämättömäksi. Tällä hetkellä rintojen ja niskan suhde on OK liiveillä sekä ilman


Ei kai sitä juhlissa tarvii niin skarppina olla, mutta voi olla aika rasittavaa kun on ihan pökerryksissä koko päivän ja sitten vielä jos vähän ottaa miestä väkevämpää.
Eipä tuolla menneellä niin väliä, tehty mikä tehty. Tässä vaiheessa mietityttää lähinnä, että olisiko järkeä pienentää annosta entisestään, esim puolittaa tuo 25 vielä kertaalleen vaikka ensi viikon aikana kun joutaa taas pyörtyilemään.

Vierailija
Lampi1

Ei kai sitä juhlissa tarvii niin skarppina olla, mutta voi olla aika rasittavaa kun on ihan pökerryksissä koko päivän ja sitten vielä jos vähän ottaa miestä väkevämpää.
Eipä tuolla menneellä niin väliä, tehty mikä tehty. Tässä vaiheessa mietityttää lähinnä, että olisiko järkeä pienentää annosta entisestään, esim puolittaa tuo 25 vielä kertaalleen vaikka ensi viikon aikana kun joutaa taas pyörtyilemään.

Kokeile pois vain. Siinä missä toiselle sopii äkkipysähdys, toiselle sopii pehmeä lasku.

Otat miestä väkevämpää, jottet olisi pökerryksissä koko päivää? Kuullostaa minusta ihan varmuuden maksimoinnilta

Vierailija
pointless
Itselläni ei nouse viina päähän jos jätän sertraliinin ottamatta. Mistäköhän sekin johtuu?

Itselläni kuurin aikana ei pystynyt paljoa juomaan, kun aina meni taju kankaalle liian aikaseen, kun on tottunut vetämään sen about vajaan korin kaljaa.

Yksi syy siihen miksi lopetin. Toinen syy on, että ei ole enää ollut niitä alkuperäisiä oireita.

Uusimmat

Suosituimmat