Uudet maailman seitsemän ihmettä
Uudet maailman seitsemän ihmettä
Lauantaina Lissabonissa pidetyssä tilaisuudessa julkistettiin uudet maailman seitsemän ihmettä. Voittajat valittiin maailmanlaajuisen internet- ja tekstariäänestyksen perusteella.
Valituiksi tulivat:
1. Chichén Itzá, mayakaupunki Meksikossa
2. Kristus-patsas Rio de Janeirossa, Brasiliassa
3. Kiinan muuri
4. Machu Picchu, inkakaupunki Perussa
5. Petra, kalliokaupunki Jordaniassa
6. Colosseum Roomassa
7. Taj Mahal, hautamuistomerkki Intiassa
http://www.new7wonders.com/index.php?id=633
Aika hyviä valintoja, vaikka Angkor Wat loistaakin poissaolollaan.
Nämä uudet ovat sentään ympäri maailmaa eivätkä vain Välimeren ympäristöstä, kuten Antipaterin antiikin aikaisessa listassa. Mutta listojahan nyt voi laatia kuka vaan. Näiden uusien valinnan organisoi sveitsiläinen New Open World Corporation -yhtiö.
Mitä mieltä olette valinnoista? Montako ihmettä on tullut nähtyä paikan päällä?
Sivut
kai ne pyramiidit siel olis voinu olla
Gizan pyramidit oli mukana vielä loppumetreillä, mutta ne diskattiin kun paljastui ettei ne olekaan ihmisen rakentamia.
eino.. koska ne ovat ainoa jäljelläoleva antiikin ihme, niitä ei otettu mukaan äänestykseen. Nehän ois tietty pessy koko muun sakin, mut joutuivat nyt tyytymään kunniajäsenyyteen ennenkuin ohjattiin kehäraakkien ovesta ulos.
http://www.new7wonders.com/index.php?id=391
Rio de Janeiron "Kristus"-patsas ???
Mikähän "ihme" tuo betonikolossi on
Tässä nähdään, mitä humppaa internet äänestykset ovat, Rion
matkailuviranomaisten palkkaama hakkeri on tehnyt ohjelman, jolla
antoi 20 miljoonaa ääntä.
Kyllä minunkin mielestäni olisi ne pyramidit saaneet ihmeenä pysyä kun otamme huomioon aikakauden jolloin ne oli tehty.
Joo, oon samaa mieltä tosta patsaasta. Mutta ei se välttämättä hakkeri ole tarvinnut olla, demokratialla saadaan usein huonoja tuloksia
Kävin kerran Kiinan muurilla.
Ei siellä voi olla, mieletön meteli.
Ne muutama sata tuhatta orjaa, jotka rakensi muurin, on haudattu muuriin.
Varsinainen "ihmiskunnan ihme", ihan kuin pyramidit. Miksei muita keskitysleirejä ole listassa ?
Oletan että rakentajat eivät saaneet palkkaa. Orjatyötähän sillä seudulla tehdään edelleen, muuallakin kuin tiilitehtaissa.
Colosseumissakin kidutettiin ihmiset kuoliaaksi. Pantiin perheenjäsenet tappamaan toisiaan, ja leijonat syömään eläviä ihmisiä. Machu Pichussa uhrattiin varmaan pieniä lapsia.
Ihanan ironinen .
miksi näitä rakennelmia pitää kutsua ihmeiksi? eihän niiden rakentamiseen mitään ihmettä tarvittu
Niin siis tuohan on vain yhden sveitsiläisen yhtiön kokoama lista, ei mikään kansainvälinen sopimus eri rakennelmien merkittävyydestä. Maailmanperintöluettelosta huolehtiva UNESCO ei ole ollut koko homman kanssa missään tekemisissä.
Nettiäänestyksessä kukin rekisteröitynyt äänestäjä sai vain yhden äänen annettuaan ensin lafkalle nipun tietoja itsestään ja saatuaan äänioikeuden s-postina. En tiedä miten helppoa/vaikeaa sitä oli hakkeroida. Tekstareilla sai ilmeisesti äänestää kuinka monta kertaa tahansa, mutta tekstarit olivat MAKSULLISIA (lahjoitus yhtiön kassaan), joten paksulla lompakolla sai enemmän demokratiaa tässä vaalissa.
Listojahan voi tehdä kuka tahansa. Omat "ihmeeni" vailla mitään perusteita:
Kulttuurihistoriallisesti arvokkaat rakennelmat:
1. Chichén Itzá, Meksiko
2. Angkor Wat, Kamputsea
3. Gizan pyramidit, Egypti
4. Kiinan muuri
5. Banauen riisipenkereet, Filippiinit
6. Taj Mahal, Intia
7. Potalan palatsi Tiibetissä
Tiede & insinööritaito:
1. Internet
2. Englannin kanaalin tunneli
3. Voyager-luotaimet
4. Ihmisen genomin kartoitus
5. Yleinen suhteellisuusteoria
6. Panaman kanava
7. GPS
Kulttuuri & taide:
1. Porno
eiku...
1. Lascauxin luolamaalaukset
2. J.S.Bachin Brandenburgilaiset
3. James Joyce: Odysseus
4. Sikstuksen kappeli
5. Stravinskin Kevätuhri
6. Murasaki Shikibu: Genjin Tarina
7. Cervantes: Don Quijote
Rankkaisin myöskin monet tekniikan saavutukset tuonne seitsemän ihmeen joukkoon. Netti tuli mieleen kärkipäässä, mutta mitenkäs olisi ihmisten saavutuksista maailman suurin siltä, Akashi-Kaikyo, Japanialandiassa. Ihan sama paljonko orjia olisi käytettävissä, ei tuosta hankkeesta olisi insinöörit selvinneet ilman tekniikan apua.
Mielestäni ihmiskunnan ihmeisiin varsinkin nykyisten kahinoiden vuoksi tulisi asettaa kekseliäisyyden, teknisten ratkaisujen ja yhteistyön suurimmat hedelmät. Eikä sen välttämättä tarvitse olla mitään suurta, aiemmin mainittu genomin kartoitus, eli puhdas tieto jostain on jo kyllin suuri ihme päästäkseen mainituksi. Turistinähtävyydet saakoot oman rankkauksensa mutta niitä ei tule sotkea todellisiin ihmeisiin.
Entäpä sitten poliittiset ihmeet. Ihme etteivät suurempien maiden päättäjät ole jo uskonnon tms. tekosyyn johdosta jyränneet koko ihmiskuntaa takaisin kivikaudelle. Taisi olla Einstein joka totesi että neljäs maailmansota käydään kivin ja kirvein (vai keihäin?)..
Konsta: ...joten jäähdytysvesi on varmasti erittäin korkeaktiivista.
Brainwashed: En tosiaankaan pidä itseäni minään asiantuntijana...
Ajattematonta. Luulisi heikentävän muurin rakennetta moinen orgaaninen jäte.
kivin ja kepein
Jos ihminen tulisi kahdentuhannen vuoden takaa tänne, niin mitä hän pitäisi "ihmeinä"?
Sähkö, avaruusmatkailu, ydinvoima, tietokoneet, Internet, televisio, lentokone ja penisilliini olisivat hänestä ehkä ihmeellisimpien joukossa.
Hmm... poliittisia "ihmeitä":
1. Ensimmäinen maailmansota
2. Toinen maailmansota
3. Neuvostoliitto
4. Ristiretket
5. Orjuus
6. "Luvattu maa" (EDIT EDIT EDIT - etten sohaise turhaan muurahaispesää: en kiistä Israelin oikeutta olemassaoloon)
7. Siirtomaavallat
Hrrrr... Koitetaas uudestaan optimistisemmin.
Poliittisia ihmeitä:
1. Mahatma Gandhi
2. Martin Luther King
3. YK (?)
4. Suffragetit
5. Nelson Mandela
6. Montrealin pöytäkirja
7. Sananvapaus
Uudet saavutuksetko katsottiin vain savutuksiksi vai eikö niiden arvioitu vielä kelpaavan mukaan, koska ei tiedetä, miten nopeasti ne haihtuvat ajan virtaan?
Sivut