Onko näin?
Liittynyt3.9.2015
klo 23:02 | 11.8.2005
Luin jostain että kun heräät yhtäkkiä unesta ja näit sellaista unta että tiput koko ajan, niin tarkoittaako se sitä että on korkeanpaikan kammo?
Ladataan...
Saat paketin viikon tiedeuutisia joka perjantai.
Kyllä tuollaisia unia näkee vaikkei akrofobiasta kärsisikään. Voit toki kokeilla kiivetä jonnekin korkealle, huomaat kyllä jos sinulla akrofobia on.
Käsittääkseni lentämis- tai putoamisunet merkitsevät epävarmuutta elämässä, eivät niinkään korkeanpaikankammoa.
Unet eivät merkitse yhtään mitään, ne ovat sekoitus päivän tapahtumia ja mielikuvitusta, unien tarkoituksena on tallentaa tarpeellisia tietoja pitkäaikaismuistiin.
Korkeanpaikankammo on lähes jokaisella ihmisellä.
Olikohan se Desmond Morris joka väitti, että putoamisen tunne ja säpsähtäminen juuri ennen nukahtamista on jäänne niiltä vanhoilta hyviltä ajoilta, kun vielä nukuimme apinoina puissa.
No siinäkin ukolla jotenkin perusteita asialle, mutta ei kovin todennäköisiä. Mikä ääliö
Itseasiassa toi teoria on nerokas