Hankaussähkö ja elektroniikka
Hankaussähkö ja elektroniikka
Kysymyksenä siis voiko ihmiseen (käytännössä) muodostua niin iso sähköinen varaus,että purkautuessaan aiheuttaisi jonkinlaista vahinkoa mikropiireihin.
Ihmiseen pystyy varmasti varaamaan sähköä oikeissa olosuhteissa suuriakin määriä, mutta käytännössä se ei voi olla kovinkaan suuri? Entä voiko sellainen määrä sähköä saada oikosulussa vahinkoa aikaan.
Tää kysymys heräs kun kasattiin kavereitten kanssa tietokonetta. Se oli tietenki kaverin saalis ja se halus olla varovainen sen kanssa. Sen takia mun piti käyttää jotain rannenauhaa joka kuulosti mun mielestä naurettavalta. Onko täällä foorumilla kellään kokemusta asiasta tai muuta tietoa?
Kyllä helpostikin ihmiskehoon kehittyy staattistä sähköä useita kymmeniä kilovoltteja.
Monissa mikropiireissä on suojausdiodit, jotka kestävät 10 kV.
Antistaattisen rannenauhan käyttäminen on ihan viisasta. Sen puutteessa pitää kiinnittää huomiota vaatetukseen - ei sellaista, josta syntyisi hankaussähköä. Sitten kannattaa maadoittaa ensin itsensä ennen elektroniikkaosiin koskemista.
Ennenwanhaan hiiret kytkettiin RS232C-liittimeen. Työntekijä totesi jotta eihkei kannata irrottaa ja kiinnittää hiirtä koneen päällä ollessa. Totesin että eipä ole koskaan mitään tapahtunut. Turha lienee kertoa, että portti meni juuri tuolla kerralla pilalle. Myöhemmin onnistuin rikkomaan emolevynkin hiireen koskiessani.
Hiirimeluexpertti. Majoneesitehtailija. Luonnontieteet: Maailman suurin uskonto. Avatar on halkaistu tykin kuula
Kone aina sukoon ja puuvillaisilla vaatteilla huoltohommin, jotka aina alkavat kuoren koskettamisella.
Kuten jo todettiinkin, staattiset sähkövaraukset voivat vahingoittaa mikropiirejä. Se on elektronikkateollisuudessa iso ongelma, siellä panostetaan suuria summia antistaattisiin vaatteisiin, huonekaluihin, työkaluihin, ja silti maadoitetaan henkilökunta. Kotioloissakin on syytä olla varovainen, ja noudattaa aikaisempien kirjoittajien mainitsemia turvaohjeita aina kun käsittelee piirilevyjä tai liittimiä, joista staattinen varaus pääsee piirilevylle.
Kiitos kaikista vastauksista. Pidin tätä koko juttua urbaanilegendana ja hyvä etten lähteny pistää rahaa pottii sen puolesta.
Joskus voi olla helpointa tepastella ilman kenkiä, jottei kipinöi. Kenkien pohjamateriaali tuntuu vaikuttavan. Harkitsin joskus jopa maadoitusliuskan virittämistä sisä- ja ulkopohjan väliin.
Hiirimeluexpertti. Majoneesitehtailija. Luonnontieteet: Maailman suurin uskonto. Avatar on halkaistu tykin kuula
Reductio ad Trivium
http://www.tiede.fi/keskustelu/807/ketju/tiedevitsit_kiertoon/sivu/21/#c...
Käytännön tarina. Eräs opiskelijaryhmä oli tutustumassa laitokseen, jossa valmistettiin elektroniikkakomponentteja. Opettaja otti pöydältä käteen jonkin komponentin ja kysyi, että mikä se tämä on. Esittelijä nakkasi sen roskiin ja totesi, se oli integroitu piiri. Hauskaksi tilanteen tekee se, että opettaja oli sähkötekniikan ope. 80 -luvulla ei vielä oikein tiedetty näistä asioista yleisesti.
Siinä se taas nähtiin, kuinka vilunki rehellistä huiputtaa...