klo 9:31 | 8.6.2008
Eilen uutisissa näin pätkän Dimitri Medvedevin puheesta. Hänen mukaansa USA:n vaikutus maailman talouteen on kohtuuttoman suuri, suurempi kuin mitä sen todellisuudessa pitäisi olla. Hän syytti USA:ta maailman talousvaikeuksista, ja lisäsi vielä perään että nou hätä, Venäjällä on kyllä tarpeeksi ruokaa, energiaa ja luonnonvaroja Koko Maailman Pelastamiseksi. (fanfaari)
Mitenkäs pitäisi nyt reagoida?
Medvedev haluaa Venäjälle keskeisen roolin maailmantaloudessa
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=1541234
Medvedev: Tuntien vastuumme maapallon kohtalosta, me haluamme olla mukana luomassa uusia pelisääntöjä, hän sanoi lisäten, ettei pyrkimysten taustalla ole imperialistisia tavoitteita. Hän ehdotti myös, että maailman talousjohtajat kokoontuisivat Venäjälle pohtimaan kansainvälistä ruokakriisiä, mahdollisesti jo tänä vuonna.
Koska USA ottaa vastuun omista teoistaan?
Venäjä kitkee korruptiota nykytekniikan avulla
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200806 ... 2_ul.shtml
Medvedev peruisi sananvapautta rajoittavan lakimuutoksen
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200806 ... 6_ul.shtml
Medvedev huolissaan Venäjän ja lännen suhteista
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200806 ... 9_ul.shtml
En näe mitään syytä paniikkiin.
Eräs isosiskoni kaverin oppinut isoveli ennusti v. 2005, että usaan talous tulee romahtamaan 10 vuoden sisällä ja ennustus näyttää toteutuvan. Eilenkin sai lukea, että usaassa työttömyys on noussut uuteen ennätykseen 5,5%.