Venäjä puuhaa uutta "Kuuban kriisiä"?
Venäjä puuhaa uutta "Kuuban kriisiä"?
klo 21:03 | 8.9.2008
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=1582781
Eli Venäjä ja Venezuela yhteisiin sotaharjoituksiin Karibianmerellä...
Silloin aikoinaan Kuuban kriisissä ydinsota oli lähellä, onnistuukohan nyt paremmin saada aikaan täysmittainen sota?
Venäjä vähän testaa USA:n sietokykyä ja aiheuttaa tarkoituksella sotilaallista jännitettä.
Se on oikein että jenkeille vähän näytetään että miltä se oma lääke maistuu.
Heh! Niin se onkin hyvä...jos tilanne vain pysyy hallinnassa.
Kannattaa mielestäsi rehennellä vahvemmille...
Onhan Venäjällä kova tarve saavuttaa NL:n asema, mutta toivoisin vähän realismia. Tällä hetkellä Venäjä on ex-suurvalta, jolla on potentiaalia vaikka mihin, muttei kunnon päämäärää; Taloudellinen kehitysmaa, joka perustaa valtansa raakatuotantoon, mitä sivistysvaltiot eivät koskaan tee.
Venäjä on nykyisellään banaanivaltio, viimeaikaisten tapahtumien valossa kuitenkin aika vaarallinen sellainen.
"Ruotsikin oli pirullinen maa ennen kuin tajusivat tuon monikulttuurin. Peppit ja Lindgrenit ovat niin eilispäivää." Pommit ja etnojengit? Uusi normaaliko?
"Ei ole tärkeää, kuka tai mikä hallitus tai puolue lopettaa huonon maahanmuuton Suomeen. Pääasia on se, että joku sen lopettaa."
"Minä kun tyhmänä luulin, että median moniarvoisuus olisi arvokasta, eikä valtamedian samanmielisyys?"
Tähän voisin vastata Toopen omilla sanoilla toisesta viestiketjusta:
"Käsittämätöntä paskapuhetta. "
Tähän on vain yksi asia sanottavana;pata kattilaa soimaa!
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7573686.stm