Seuraa 
Viestejä15

Oletetaan että Suomeen tulisi kaksivaluuttajärjestelmä: Markkoja ja Euroja käytetäisiin rinnakkain seuraavin periaattein.

1) Euroa hallinnoi EKP ja se on yleiseurooppalainen valuutta. Markkaa hallinnoi Suomen pankki

2) Euro on Saksan tukemana vakaa valuutta, Markka devalvoidaan vientiyritysten painostuksen vuoksi noin 10v välein

3) edellisestä ja riskitasoita johtuen Euron korkotaso on muutama prosentti, Markalla se on noin 10%

4) kaksivaluuttajärjestelmään siirryttäessä jokaisen pitää valita haluaako palkkansa ja laskunsa euromääräisinä vai markkamääräisinä

Kysymys: kumman valitsisit, Euron vai Markan?

///

Minä valitsisin Euron; se on palkansaajan paras turva; Markka hyödyttäisi lähinnä isoja vientiyrityksiä

Kommentit (7)

Eusa
Seuraa 
Viestejä16180

Järkevää olisi, että julkisen alan palkat/eläkkeet maksettaisiin markoilla, yksityisen euroilla. Verot kerättäisiin markkoina, laskut firmoilta tulisivat euromääräisinä.

Perustulo (äitiysavustus, lapsilisät, työkyvyttömyyseläkkeet, asumistuet, sosiaaliset tulonsiirrot, terveyden/liikunnan/urheilun porkkanarahat, toimeentulotuki,...) maksettaisiin kansalaisille markka/euromääräisillä palvelu- ja peruselintarvikeseteleillä - tilitysvaluutta sen mukaan onko palvelu/elintarvike hankittu yksityiseltä vai julkiselta tuottajalta, mutta tässä voisi mennä toisinpäin: yksityisille tilitettäisiin markkoja, julkisille laitoksille euroja.

Perusteluja voitte jäädä pohtimaan...

Hienorakennevakio vapausasteista: (1+2¹+3²+5³+1/2¹*3²/5³)⁻¹ = 137,036⁻¹

Paul M
Seuraa 
Viestejä8643

En tajunnu tuosta mitään, mutta valkoista ulkoöljymaalia kun ostin kolme litraa pitkästä aikaa tuntui kummalliselta maksaa siitä 56 euroa. Siis 300 vanhaa markkaa. 

 

Öljymaalin hinta hipoo sellaisia lukemia, että kohta pitää ryhtyä keittelemään omia liemiä. Titaanivalkoinen tuskin kauheita maksaa. Rapsiöljyä saa litran eurolla Lidlistä. Tai puolitoista litraa. Tärpätti ja kerosiini ei kauheita maksa. Mikä öljymaalissa maksaa?

Hiirimeluexpertti. Majoneesitehtailija. Luonnontieteet: Maailman suurin uskonto. Avatar on halkaistu tykin kuula

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
optimistx
Seuraa 
Viestejä852

Näkyi netissä ulkoöljymaalia alle 10 e/l noin 10 litran erissä.

Kun pieniä eriä myydään, niin hinta per yksikkö nousee älyttömän nopeasti, vaikka kauppiaan hankkima aine olisi likimain ilmaista. Tavaran siirtely ja hyllyssä pitäminen on palkkakustannuksista riippuvaista. Kun palkat ovat nousseet viime vuosikymmeninä niille, joilla on palkkatyö, niin markka-aikaan verrattuna on nousua hurjasti

Kannatta ostaa Kiinasta. Kiinalainen lähettää tavaran sinulle kotiin monesti suomalaisen postituksen hinnalla. (kummallista, että se kannattaa kiinalaisille, vaikka suomalainen postinkantaja ja postilaitos kuljettelee pakettia ympäriinsä ja soittaa viimein ovikelloakin, samaan kiinalaisen postimerkin hintaan.)

Esim. veden hinta. Vettää saanee parilla eurolla 1000 litraa kraanasta. Puoli litraa siis noin 0.1 senttiä. Paljonko on vesipullon hinta kaupassa? 1 e? 2 e? (sisältää mielikuvia...)

Toinen esimerkki: kahvikupillinen. Kotona kahvia keittää kupillisen noin 7 sentin hintaisesta kahvijauheesta. Kahvilassa 40-kertainen hinta.

Jos K-kauppias myisi kaupassansa pussitettua ilmaa, hän joutuisi ottamaan 2 euroa /pussi, vaikka asiakas toisi oman pussin. Riippumatta, onko pussi 1 litran vai 50 litraa.

Vaikka pussi olisi näin ilmainen, se ei olisi ilmainen ;)

---

Ai nin, Tiken aiheesta. Oikein hyvin muotoiltu kysymys. Voisi leikkiä myös ajatuksella, miten maksaisimme tuttaville Ruotsin kruunuina tai palveluringin kuponkeina.

Samaa mieltä euroista Tiken kanssa.

1. Päätä, mikä (tutkimus-)tulos TUNTUISI mukavalta
2. Etsi tulosta tukevia todisteita, hylkää kaikki muut todisteet
3. Pysy kannallasi lopun elämää ja toista sitä kaikille herkeämättä.
4. Valmis!

http://www.tiede.fi/keskustelu/66231/ei_yliopistollinen_tutkimus_taikako...

jussipussi
Seuraa 
Viestejä44718
optimistx

Jos K-kauppias myisi kaupassansa pussitettua ilmaa, hän joutuisi ottamaan 2 euroa /pussi, vaikka asiakas toisi oman pussin. Riippumatta, onko pussi 1 litran vai 50 litraa.

Vaikka pussi olisi näin ilmainen, se ei olisi ilmainen ;)

 

Siksi kaupasta ei kannata ostaa.

optimistx
Seuraa 
Viestejä852
jussipussi
optimistx

Jos K-kauppias myisi kaupassansa pussitettua ilmaa, hän joutuisi ottamaan 2 euroa /pussi, vaikka asiakas toisi oman pussin. Riippumatta, onko pussi 1 litran vai 50 litraa.

Vaikka pussi olisi näin ilmainen, se ei olisi ilmainen ;)

 

Siksi kaupasta ei kannata ostaa.

Olin lisätä ennusteen, että ihmiset ovat niin outoja, että KOHTA he ryhtyvät ostamaan ilmaa kaupasta, kun sitä niin kauniilla vetoavilla sanoilla mainostetaan siellä.

Mutta sitten muistin lukeneeni, että noin on jo jossain päin maailmaa tehty, eli myydän ilmaa pussissa. Joten enpä ennusta menneisyyttä.

 

 

1. Päätä, mikä (tutkimus-)tulos TUNTUISI mukavalta
2. Etsi tulosta tukevia todisteita, hylkää kaikki muut todisteet
3. Pysy kannallasi lopun elämää ja toista sitä kaikille herkeämättä.
4. Valmis!

http://www.tiede.fi/keskustelu/66231/ei_yliopistollinen_tutkimus_taikako...

Ertsu
Seuraa 
Viestejä6912

Jos minulta kysyttäisiin, niin valitsisin markan. Euroja käytettäisiin vain siirtymävaiheen aikana vähän aikaa, kuten silloin, kun siirryttiin markasta euroon.

jussipussi
Seuraa 
Viestejä44718
optimistx

Olin lisätä ennusteen, että ihmiset ovat niin outoja, että KOHTA he ryhtyvät ostamaan ilmaa kaupasta, kun sitä niin kauniilla vetoavilla sanoilla mainostetaan siellä.

Mutta sitten muistin lukeneeni, että noin on jo jossain päin maailmaa tehty, eli myydän ilmaa pussissa. Joten enpä ennusta menneisyyttä.

 

Tuli tässä samalla mieleen että jos meille pyöritettäisiin nopetutettuna "filminä" vaikkapa vuoden puuhat, siinä näkisi kuinka paljon teemme toistavia ei tehokkaita juttuja jotka voisi optimoida ja minimoida. Kaupassa käynnit..jne.

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Uusimmat

Suosituimmat