Tuli vaan vastaan ja särähti silmässä:
Pikkulasten pneumokokkirokotukset aloitetaan keskiviikkona, vaikka osa rokotteen tehoa koskevasta tutkimuksesta on vielä kesken.
Tiistain Aamulehden mukaan Suomessa ei ole ainakaan toistaiseksi saatu rokotteen tehosta vanhuksiin samaa tulosta kuin Yhdysvalloissa.
THL:n mukaan rokotteesta on kuitenkin huomattavaa hyötyä varsinkin, jos sen epäsuora vaikutus on yhtä hyvä kuin Yhdysvalloissa. Rokotteen ottamista kansalliseen rokotusohjelmaan perusteltiin nimenomaan sillä, että se vähentää myös aikuisten sairastumisia ja kuolemia.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?o ... a&Itemid=4
Median virhe vai ehkä lupaukset perustui "mainostutkimuksiin"...
Jotenkin kummassa mennyt luotto tuohon Terveyden ja hyvinvoinnin tuhoamislaitokseen. Mahtaakohan olla GlaxoSmithKlinen rokote kyseessä? Jostain luin tänään aiemmin, että GSK on juuri lanseerannut uuden lääkkeen narkolepsiaan. Huvittava yhteensattuma, heh.
Muoks:
Tässä linkki siihen narkolepsialääkeuutiseen.
Mielipiteeni voi muuttua, muttei se tosiasia, että olen oikeassa.
http://www.youtube.com/watch?v=1orMXD_Ijbs
Kyllä. GSK myy pneumokokkirokotteen. GSK:lla on yhteiskuntasuhteet kunnossa. Kansallisen rokoteohjelman hinta nousee yli 50% 25 miljoonaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... 08/1178434
Ding Ding linkittikin jo tämän uutisen:
Pfizer koki THL:n tehneen heille vääryyttä suosimalla kilpailijaa ja haastoi THL:n markkinaoikeuteen:
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/188661.shtml