Miten lasketaan?

Seuraa 
Viestejä13176
Liittynyt3.4.2005

Ihan peruslasku, mutta mitenkä lasketaan?

Jos konjakkipullo maksaa 75.90euroa 0.7 litran pullo niin paljonko maksaa 0.5 litran pullo samaa tavaraa?`

Entäpä mitä maksaa 4 cl, eli yksi ravintola-annos.

Kommentit (3)

Guarani River Oil
Seuraa 
Viestejä467
Liittynyt19.8.2010

Laske paljonko tavara maksaa per litra, eli 75.90€/0.7=108.43€. Puol litraa maksaa sitten 108.43€*0.5 ja ravintola-annos 4/100 osaa tuosta litran hinnasta.

Edit: Toivottavasti on muuten hyvää, kun ravintola-annos maksaa yli neljä euroa. Alkostako ostit?

Saw
Seuraa 
Viestejä6251
Liittynyt20.6.2009

Ravintola-annoksen hintaan kuuluu muutakin kuin liemen hinta. Pitää kattaa portsarin, viinurin ja oksennuksensiivojan palkat. Helposti 3x liemen hinta tulee sit asiakkaalle maksettavaksi. 2x4e = 12e

Young man, there's a place you can go.
I said, young man, when you're short on your dough.
You can stay there, and I'm sure you will find
Many ways to have a good time.

It's fun to stay at the Y.M.C.A.
It's fun to stay at the Y.M.C.A.

Guarani River Oil
Seuraa 
Viestejä467
Liittynyt19.8.2010
Saw
Ravintola-annoksen hintaan kuuluu muutakin kuin liemen hinta. Pitää kattaa portsarin, viinurin ja oksennuksensiivojan palkat. Helposti 3x liemen hinta tulee sit asiakkaalle maksettavaksi. 2x4e = 12e



Näinpähän näin. Ei tuo konjakki kuitenkaan halvimmasta päästä ole, kun ainakin ravintoloiden (halpa)viskit maksavat jotain 4-6 egeä. Ravintolassa tuo konjakki maksaisi varmasti selvästi yli kymmenen euroa joo.

Edit:
Nojoo, ei tainnut Sawin viesti olla osoitettu minulle, mutta kuitenkin.

Uusimmat

Suosituimmat