Sukulaisuussuhteet ja geenit
Liittynyt3.9.2015
klo 17:34 | 16.6.2011
Alla olevassa linkissä on asiaa sukulaisuussuhteista. Mutta ei kait nyt sentään voi olla, että sisaruksilla olisi 0% yhteisiä geenejä, jos molemmat perivät eri puoliskat vanhempien geeneistä? Silloinhan sisaret eivät olisi lainkaan sukua toisilleen???
Kyllä sisaruksilla on aina rapiat 99% samat geenit. Tuossa on vain sotkettu se, että lapsi perii 50% vanhempansa ja 25% isovanhempansa perintötekijöistä jne. ja niistä lähdetty vääntämään jotain ihme kiemuroita.
Jos sisaruksilla ja heidän vanhemmillaan on n 50% samat geenit, niin onko isoilla serkuilla sisarusten kanssa 1/8, pikkuserkuilla 1/32 ja kolmansilla serkuilla 1/128 osa samoja geenejä? Meneekö noin?
Entä jos sisaruksilla on eri isät mutta veljeksiä? Millaiset prosentit?
Hiirimeluexpertti. Majoneesitehtailija. Luonnontieteet: Maailman suurin uskonto. Avatar on halkaistu tykin kuula