Putkosesta vakuutuslääkäri
Liittynyt13.11.2014
klo 18:16 | 24.11.2016
Putkosesta tulisi hyvä vakuutuslääkäri. Loppuisivat valitukset, ettei olemattomia oireita hyväksytä.
Minusta persujen tulisi saada kaikki avoinna olevat lääkärinvirat, viimeinkin kuunneltaisiin kaikkein vähäisempiäkin oireita.
Tosin mihinkään ultraääneen tai magneettikuvauslaitteeseen he tuskin ihmisiä enää päästäisivät.
Persut taistelee, maailma kärsii.
Sivut
Sairausluokituksiin pitäisi ehdottomasti lisätä persujen äänestäminen ja takinkääntö
Voisitte oikeastaan mennä vitsailemaan tuonne tuulivoimapaikkakunnille, joissa perheet ovat joutuneet jättämään kotejaan tuulivoimaloiden aiheuttamien terveyshaittojen vuoksi.
Kuviteltukin ongelma voi olla ihmiselle todellinen, se on totta. Möröt usein häipyvät kun laittaa valot päälle.
Suomen Tuulivoimayhdistys ry (STY) selvitytti vuosi sitten Taloustutkimus Oy:llä, mitä mieltä neljän kunnan asukkaat olivat kotikuntaansa valmistuneista huippumoderneista tuulivoimaloista. Tutkimuksen tulokset olivat tuolloin tuulivoiman kannalta erittäin myönteisiä. Vuoden aikana on käyty paljon kiivasta keskustelua aiheeseen liittyen, ja tutkimus päätettiinkin toistaa.
Tulokset paljastavat, että kriittisyys on lievästi kasvanut, mutta edelleen valtaosa asukkaista ei koe häiriötä tuulivoimasta eikä häiriötä kokevien määrä ole suoraan riippuvainen etäisyydestä voimaloihin. Lisäksi useimmat haluavat lisää tuulivoimaloita kotikuntaansa. Taloustutkimus Oy teki tutkimuksen puhelinhaastatteluna Iissä, Simossa, Tervolassa ja Merijärvellä.
Tutkimuksen mukaan enemmistö tuulivoimakuntien asukkaista on sitä mieltä, että voimaloista on kotikunnalle taloudellisen hyödyn lisäksi imagohyötyä. Asukkaiden näkemyksen mukaan kuntiin rakennettuihin voimaloihin on sopeuduttu hyvin. Tutkimuksen tuloksissa eniten hajontaa oli ilmastonmuutokseen suhtautumisessa ja siinä kuinka vakavana ongelmana sitä pidettiin.
Tieliikenteen ääni häiritsee eniten
Uudistetussa tutkimuksessa kysyttiin myös erilaisten äänilähteiden häiritsevyydestä yleisellä tasolla ja omassa elinpiirissä. Tulokset vahvistavat, että tieliikenteen ääntä esiintyy yleisimmin haastateltujen elinpiirissä, ja se myös koetaan häiritsevimpänä – sekä yleisesti että omassa kodissa. ”Tuulivoimaloiden aiheuttama ääni otetaan huomioon jo tuulivoimaloita suunniteltaessa ja kysely vahvistaakin, että niiden äänen häiritseväksi kokevien ihmisten määrä on vähäinen. Häiriötä kokevien määrä on hyvin pieni etenkin verrattuna esimerkiksi tieliikennemeluun, jonka ohjearvojen ylityksille altistuu jopa viidesosa suomalaisista jatkuvasti”
http://www.motiva.fi/ajankohtaista/muut_tiedotteet/2014/suomen_tuulivoimayhdistys_ry_tuulivoimamyonteiset_tulokset_lahes_ennallaan_tuulivoima_pidettya_kunnissa_joissa_sita_jo_on.6640.news
Suosittelen, että laitat ns. valot päälle ja aluksi vaikka selvität, että mikä tuo STY on.
( Suomen Tuulivoimayhdistys ry (STY) on tuulivoima-alan edunvalvontajärjestö)
STY on tilannut tutkimuksen Taloustutkimukselta, ei siis tehnyt sitä itse. Väitätkö sinä, että Taloustutkimus on tehnyt tutkimuksensa huvin vuoksi vaan, kun on jo tehnyt sellaiset päätelmät mistä tilaaja tykkää? Sala Liitto.
Osoittaa ainakin sen että tuulivoiman rakentajia kiinnostaa ihmisten mielipiteet. Ulkopuolinen toimija sitten tilauksesta tekee nuo tutkimukset. Miten teillä persuilla ? Onko Putkosen tarkoitus itse tutkia lepakoiden "räjähdykset" ?
Onhan se ikävää merenranta tontin arvolle :D
Täältä löytyi hyvin aiheeseen sopiva kommentti
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/209010-ministeri-tuulivoiman-terveysepailyksista-myos-homeongelmia-pidettiin-jopa
Jarmo Hussi
25.11.2016 10:33
"Perussuomalaisten tuulivoimaepäilykset ovat herättäneet ihmetystä, erityisesti puheet räjähtelevistä lepakoista."
Tuulivoima ja lepakot alkoivat herätyttää ihmetystä mediassa sen jälkeen kun perussuomalaiset nostivat asian esille. Sitä ennen tuulivoiman lepakoille aiheuttamista ongelmista on voinut kirjoittaa ilman kulmien kohoittelua.
Tässä näyte yleltä kolmen vuoden takaa: http://yle.fi/uutiset/3-6993036
HS:n uutinen samoihin aikoihin: http://www.hs.fi/tiede/a1384137710058
TS:n artikkeli viime vuodelta: http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/734975/Lepakot+tormailevat+tuulivoimalo...
Kalevan uutinen samoin viime vuodelta. http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/lepakot-tormailevat-tuulivoimaloihi...
Ja vielä New Scientist vuodelta 2008. Tekstissä todetaan seuraavaa: In fact, a new study shows that the moving blades cause a drop in pressure that makes the delicate lungs of bats suddenly expand, BURSTING the tissue’s blood vessels. This is known as a barotrauma, and is well-known to scuba divers. https://www.newscientist.com/article/dn14593-wind-turbines-make-bat-lung...
Osoittaa melkoista selkärangattomuutta medialta kiistää aiemman uutisointinsa todenperäisyys vain sen takia että puolue joka ei jaa median toimittajien arvomaailmaa (tutkittu) ottaa kyseisen asian esille. Tämä herättää minussa enemmän ihmetystä kuin räjähtelevät lepakot. Mikähän medialla on tässä myllerryksessä revennyt tai pettänyt ? Toimittajan etiikka ja työmoraali. Jos sitä on ollutkaan.
Sanan burst käännökset löytyvät oheisesta linkistä. https://www.google.fi/#q=burst+k%C3%A4%C3%A4nn%C3%B6s
Siinä tammukallekin vähän pohdittavaa...
No, onhan se ikävää monella tapaa, jos meinaa ennenaikaisesti kuolla omaan kotiinsa.
Onko sinusta Taloustutkimus oy oikeampi taho tutkimaan terveysvaikutuksia ihmisillä vai lepakoilla?
Lepakoille ei pysty tekemään haastetattelututkimusta: Miltä tuntuu kun parin kilometrin päässä on tuulivoimala?
Ihmisille sen sijaan pystyy ja sellainen myös tehtiin. Tässä yhteeenvetoa:
Tulokset paljastavat, että kriittisyys on lievästi kasvanut, mutta edelleen valtaosa asukkaista ei koe häiriötä tuulivoimasta eikä häiriötä kokevien määrä ole suoraan riippuvainen etäisyydestä voimaloihin. Lisäksi useimmat haluavat lisää tuulivoimaloita kotikuntaansa. Taloustutkimus Oy teki tutkimuksen puhelinhaastatteluna Iissä, Simossa, Tervolassa ja Merijärvellä.
Tutkimuksen mukaan enemmistö tuulivoimakuntien asukkaista on sitä mieltä, että voimaloista on kotikunnalle taloudellisen hyödyn lisäksi imagohyötyä. Asukkaiden näkemyksen mukaan kuntiin rakennettuihin voimaloihin on sopeuduttu hyvin.
http://www.motiva.fi/ajankohtaista/muut_tiedotteet/2014/suomen_tuulivoimayhdistys_ry_tuulivoimamyonteiset_tulokset_lahes_ennallaan_tuulivoima_pidettya_kunnissa_joissa_sita_jo_on.6640.news
Kiistätkö saadut tulokset, tutkintamenetelmät vai mitä? Onko kyseessä vääristely vai peräti Sala Liitto?
Kysymyksessä on propaganda, jonka ainoana tarkoituksena on tuulivoimarakentamisen edistäminen.
Mitä muuten pyrit osoittamaan tuolla linkittämälläsi selvityksellä? Sen, että ihmiset eivät sittenkään olisi jättäneet kotejaan tuulivoimaloiden aiheuttamien terveysongelmien vuoksi? Jos tuo selvitys olisi täysin kattava ja aukoton, niin miksi Hallitus päätti käynnistää massiiviset selvitykset tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista?
Ei se varmaan ole kattava eikä aukoton, mutta on linjassa muualla tehtyjen tutkimusten kanssa.
Se miksi hallitus (kirjoitettu pienellä) päätti käynnistää selvitykset on persujen sisäpoliittista propagoimista, tyyliin Putkonen. Kun lupaukset on sössitty ja takkia käännelty on aika suunnata katse toisaalle ja kerätä pahimmilta änkyröiltä pisteitä aloittamalla tutkimus. Kun se joskus valmistuu, on maailma jo toisenlainen ja asia voidaan haudata. Mitään uutta ei siitä ilmene.
Yksi työkalu sisäpolitiikkapakkiin. Turhaa kohinaa.
Jätit vastaamatta kysymykseen. Mitä halusitkaan tuolla selvityksellä osoittaa?
Tiesitkö muuten, että tilanne on merkittävästi pahentunut vuoden 2014 jälkeen myös selvityksessä mainituilla paikkakunnilla? Suuri osa rannikkoseudun voimaloista on rakennettu vasta tuon jälkeen, eikä monet muutkaan terveysoireet puhkea välittömästi altistuksen alkaessa.
Epäilet siis Hallituksen (väkisin isolla) ja Putkosen Sala-Liittoa? Voin vakuuttaa sinulle, etteivät ainakaan ne perheet, joiden tiedän kotinsa tuulivoimaloiden aiheuttamien terveysoireiden vuoksi jättäneen, ole millään muotoa mukana tekemässä politiikkaa tai osallisena salaliitoissa.
Onko näiden tuulivoimapakolaisten sairaudet todettu johtuvan juuri tuulivoimasta? Paljonko heitä on - 1 perhe, 10 perhettä, satoja perheitä vai jopa tuhansia perheitä?
Sivut