Ajan synty ja loppu?
Liittynyt12.5.2016
klo 9:38 | 14.6.2017
Aijan on täytynyt syntyä maailmankaikkeuteen ennen ainetta ja energiaa, koska molemmat muodostuvat värähtelystä, yksikkönään 1/t (1/aikayksikkö). Mutta oliko aikaa ennen alkuräjähdystä? Ja entäpä, jos aika alkaa hidastua ja pysähtyy lopullisesti? Aine ja energia menettää voimansa ja kaikki katoaa "ajattomuuteen". Jos, sitä vastoin, aika jatkaa olemassaoloaan - eikö silloin maailmankaikkeuden tule sitä seurata, vai voiko aikaa olla ilman kyseisiä "seurannaisia"?
MIelestäni aika on liikkeestä synytyvä "illuusio". Maailmankaikkeus on ikuinen ja ääretö, joten se on ollut olemassa jo ennen oletettua tapahtumaa, jota kutsutaan alkuräjähdykseksi.
Ei aika hidastu, vaan kiihtyy niillä mittareilla millä me sitä mittaamme. Maailmankaikkeuskin laajenee koko ajan nopeammin.
Darwinismi on kuollut
Ei kai värähtelyn mittaaminen sekuntteja tarvitse? Jos kaksi värähtelee lähekkäin niin eikö voida mitata toisin?
Lähellä toisiaan 1, kaukana toisistaan 0. Käyttää pelkkiä numeroita ja ei välitä värähtelyn tasaisuudesta tai epätasaisuudesta tai aikaväleistä.
En tiedä, mutta mihin oikein aikaa tarvitaan, jos vain mitataan kappaleiden asemaa suhteessa toisiinsa? Tms.
Aika seuraa perässä eikä päinvastoin?
Aika, ihmeellistä juttua.
Rikkaalla riittävästi, köyhä haluaa lisää.
Tietenkin voi keijo hyvä pohtia myös toisinpäin. Kun etäisyydet kasvavat niin sekuntiviisarin lyömä matka pitenee.
Darwinismi on kuollut