Seuraa 
Viestejä7
Liittynyt19.9.2017

Tässä vielä pari todarin tehtävää lisää.
1. tehtävä

Kommentit (11)

Spanish Inquisitor Jr
Seuraa 
Viestejä2271
Liittynyt24.1.2014

Mistä kirjasta tai kurssista on kysymys? Tavallaan voisit itse esittää oman ratkaisuyritelmäsi ensin, koska ei me nyt sentään sun kaikkia kotitehtäviä ruveta tekemään. 

Vanha nimimerkki Spanish Inquisitor uudelleensyntyneenä.

PPo
Seuraa 
Viestejä13363
Liittynyt10.12.2008

Spanish Inquisitor Jr kirjoitti:
Mistä kirjasta tai kurssista on kysymys? Tavallaan voisit itse esittää oman ratkaisuyritelmäsi ensin, koska ei me nyt sentään sun kaikkia kotitehtäviä ruveta tekemään. 
Aioin jo vastata mutta huomasin ylläolevan joten päätin odotella.

PPo
Seuraa 
Viestejä13363
Liittynyt10.12.2008

Ettei tehtävät unohdu.

a) P("n") tn, että on lukenut n kirjaa n=0,1,2,3+

P("0")=P("0" ja(H tai M tai L))=P("0" ja H)+P("0" ja M)+ P("0" ja L)=

0,05*0,2+0,15*0,3+0,6*0,5=0,355

P(L⎟"0")=P(L ja "0")/P("0")=0,6*0,5/0,355=0,845

b) P("2" ja H)=0,3*0,2=0,06

P("2" ja M)=0,4*0,3=0,12 

P("3" jaL=0,15*0,5=0,075

PPo
Seuraa 
Viestejä13363
Liittynyt10.12.2008

PPo kirjoitti:
Ettei tehtävät unohdu.

a) P("n") tn, että on lukenut n kirjaa n=0,1,2,3+

P("0")=P("0" ja(H tai M tai L))=P("0" ja H)+P("0" ja M)+ P("0" ja L)=

0,05*0,2+0,15*0,3+0,6*0,5=0,355

P(L⎟"0")=P(L ja "0")/P("0")=0,6*0,5/0,355=0,845

b) P("2" ja H)=0,3*0,2=0,06

P("2" ja M)=0,4*0,3=0,12 

P("3" jaL=0,15*0,5=0,075

Tuota b)-kohtaa voisi vielä avata.

Jos kirjakerhon asiakkaita on 1000N kpl, niin 2 kirjaa lukeneista kuuluu ryhmään

H  0,06*1000N=60N kpl

M 0,12*1000N=120N kpl

L 0,075*1000N=75N kpl—>∑=255N

Kun valitaan kaksi kirjaa lukeneista yksi, niin

P(H)=60N/255N=24%

P(M)=120N/255N=47%

P(L)=75N/255N=29%

MH74
Seuraa 
Viestejä7
Liittynyt19.9.2017

Lentotehtävä on vielä kesken mutta laitan ratkaisuyritelmää kun olen päässyt vähän pidemmällä.
Kyseessä on teknillisen yliopiston todennäköisyyslaskennan kurssi.

Kiitos avustanne :)

käyttäjä-7929
Seuraa 
Viestejä356
Liittynyt22.3.2015

AR23 kirjoitti:
Lentotehtävä on vielä kesken mutta laitan ratkaisuyritelmää kun olen päässyt vähän pidemmällä.
Kyseessä on teknillisen yliopiston todennäköisyyslaskennan kurssi.

Kiitos avustanne :)

P(D) = 0,83 ja P(A) = 0,80.P(A & D) = 0,78. P(~A) = 1 - P(A) ja P(~D ) = 1 - P(D)

A = (A&D) U (A& ~D) joten P(A& ~D) =  P(A) - P(A&D)

D = (D&A) U (D & ~A) joten P(D& ~A ) = P(D) - P(D&A)

P(A & D) = P(D & A)

a) P(~D l A) = P(~D & A) / P(A)

b) P(A l ~D) = P(A & ~D) / P(~D)

c) P(~A& ~D) = P(~(A U D)) = 1 - P(A U D) = 1 - P(A) - P(D) + P(A & D)

d) P(A) * P(D) =/ P(A & D) joten A ja D eivät ole riippumattomat.

PPo
Seuraa 
Viestejä13363
Liittynyt10.12.2008

käyttäjä-7929 kirjoitti:
AR23 kirjoitti:
Lentotehtävä on vielä kesken mutta laitan ratkaisuyritelmää kun olen päässyt vähän pidemmällä.
Kyseessä on teknillisen yliopiston todennäköisyyslaskennan kurssi.

Kiitos avustanne :)

P(D) = 0,83 ja P(A) = 0,80.P(A & D) = 0,78. P(~A) = 1 - P(A) ja P(~D ) = 1 - P(D)

A = (A&D) U (A& ~D) joten P(A& ~D) =  P(A) - P(A&D)

D = (D&A) U (D & ~A) joten P(D& ~A ) = P(D) - P(D&A)

P(A & D) = P(D & A)

a) P(~D l A) = P(~D & A) / P(A)

b) P(A l ~D) = P(A & ~D) / P(~D)

c) P(~A& ~D) = P(~(A U D)) = 1 - P(A U D) = 1 - P(A) - P(D) + P(A & D)

d) P(A) * P(D) =/ P(A & D) joten A ja D eivät ole riippumattomat.

Eikö c) ole P(-A⎟-D)?

käyttäjä-7929
Seuraa 
Viestejä356
Liittynyt22.3.2015

PPo kirjoitti:
käyttäjä-7929 kirjoitti:
AR23 kirjoitti:
Lentotehtävä on vielä kesken mutta laitan ratkaisuyritelmää kun olen päässyt vähän pidemmällä.
Kyseessä on teknillisen yliopiston todennäköisyyslaskennan kurssi.

Kiitos avustanne :)

P(D) = 0,83 ja P(A) = 0,80.P(A & D) = 0,78. P(~A) = 1 - P(A) ja P(~D ) = 1 - P(D)

A = (A&D) U (A& ~D) joten P(A& ~D) =  P(A) - P(A&D)

D = (D&A) U (D & ~A) joten P(D& ~A ) = P(D) - P(D&A)

P(A & D) = P(D & A)

a) P(~D l A) = P(~D & A) / P(A)

b) P(A l ~D) = P(A & ~D) / P(~D)

c) P(~A& ~D) = P(~(A U D)) = 1 - P(A U D) = 1 - P(A) - P(D) + P(A & D)

d) P(A) * P(D) =/ P(A & D) joten A ja D eivät ole riippumattomat.

Eikö c) ole P(-A⎟-D)?

Minusta siinä todetaan, että lento ei lähde eikä saavu aikataulun mukaan ja kysytään tämän todennäköisyyttä.

käyttäjä-7929
Seuraa 
Viestejä356
Liittynyt22.3.2015

käyttäjä-7929 kirjoitti:
PPo kirjoitti:
käyttäjä-7929 kirjoitti:
AR23 kirjoitti:
Lentotehtävä on vielä kesken mutta laitan ratkaisuyritelmää kun olen päässyt vähän pidemmällä.
Kyseessä on teknillisen yliopiston todennäköisyyslaskennan kurssi.

Kiitos avustanne :)

P(D) = 0,83 ja P(A) = 0,80.P(A & D) = 0,78. P(~A) = 1 - P(A) ja P(~D ) = 1 - P(D)

A = (A&D) U (A& ~D) joten P(A& ~D) =  P(A) - P(A&D)

D = (D&A) U (D & ~A) joten P(D& ~A ) = P(D) - P(D&A)

P(A & D) = P(D & A)

a) P(~D l A) = P(~D & A) / P(A)

b) P(A l ~D) = P(A & ~D) / P(~D)

c) P(~A& ~D) = P(~(A U D)) = 1 - P(A U D) = 1 - P(A) - P(D) + P(A & D)

d) P(A) * P(D) =/ P(A & D) joten A ja D eivät ole riippumattomat.

Eikö c) ole P(-A⎟-D)?

Minusta siinä todetaan, että lento ei lähde eikä saavu aikataulun mukaan ja kysytään tämän todennäköisyyttä.

Mietitytti  tuo minuakin, jahkasin muutamaan kertaan, ja nyt kun vielä kerran mietin niin kyllä se sittenkin on P(~A l ~D),sillä ei siinä tosiaankaan kysytä tuota mitä sanoin vaan sitä, että kone ei saaavu ajoissa kun tiedetään ettei se lähtenyt ajoissa.

P(~A l ~D) = p(~A & ~D) /P(~D) ja noiden laskutavan olen jo osoittanut.

PPo
Seuraa 
Viestejä13363
Liittynyt10.12.2008

käyttäjä-7929 kirjoitti:
AR23 kirjoitti:
Lentotehtävä on vielä kesken mutta laitan ratkaisuyritelmää kun olen päässyt vähän pidemmällä.
Kyseessä on teknillisen yliopiston todennäköisyyslaskennan kurssi.

Kiitos avustanne :)

P(D) = 0,83 ja P(A) = 0,80.P(A & D) = 0,78. P(~A) = 1 - P(A) ja P(~D ) = 1 - P(D)

A = (A&D) U (A& ~D) joten P(A& ~D) =  P(A) - P(A&D)

D = (D&A) U (D & ~A) joten P(D& ~A ) = P(D) - P(D&A)

P(A & D) = P(D & A)

a) P(~D l A) = P(~D & A) / P(A)

b) P(A l ~D) = P(A & ~D) / P(~D)

c) P(~A& ~D) = P(~(A U D)) = 1 - P(A U D) = 1 - P(A) - P(D) + P(A & D)

d) P(A) * P(D) =/ P(A & D) joten A ja D eivät ole riippumattomat.

Boldattu on tn sille, että myöhässä lähtenyt kone myöhästyy.

Näiden tn-tehtävien kanssa pitää olla tarkkana. Ei riitä kahden käden sormet ilmaisemaan päättelyvirheiden, joihin olen sortunut tn- tehtäviä pohtiessani, määrää.

Suosituimmat

Uusimmat

Uusimmat

Suosituimmat