Uusi teoria pimeästä aineesta
Uusi teoria pimeästä aineesta
Kävin saunassa ja siinä pukuhuoneessa yhden lonkeron voimalla tuli kehitettyä uusi teoria pimeän aineen synnystä.
Pimeä aine ei näy mutta sen gravitaatio voidaan todeta. "Viemäriteoriani" mukaan kyse on romahtaneista mustista aukoista. Mustan aukon kehittyessä ainetta kasaantuu aukkoon ja sen rakenne hajoaa mutta se on edelleen olemassa koska sen gravitaatio havaitaan. Mustan aukon kasvaessa tarpeeksi aineen määrä aiheuttaa viemärin avautumisen toisiin ulottuvuuksiin ja aine plumsahtaa viemäristä toiseen ulottuvuuteen. Aineen aiheuttama gravitaatikenttä ei voi kuitenkaan seurata perässä vaan se jää tähän ulottuvuuteen. Siinähän se olikin.
Sivut
Pitäiskö mun vaihtaa lonkeroon... Ai niin, meidän taloyhtiössä on uusi sauna!! =D Täytyy varata aika joku päivä, en ole saunonut muutamaan vuoteen.
ÄLÄ LAINAA TEKSTIÄNI, KIITOS.
Tjaa...mutta mitä merkitystä tuolla aineen plumpsahtamisella toiseen ulottuvuuteen teoriassasi on sillä siinähän gravitaatio jää tähän ulottuvuuteen, jolloin gravitaatio on sama plumpsahti tai ei?
😯😉
3³+4³+5³=6³
Gravtaatiokenttä ja sen energia jää mutta gravitaatiokentän aiheuttaja poistuu viemärin kautta.
Ideasihan on ihan hypoteesimuodin mukainen. Itse pidän perusteltuna sherlokkimenetelmää, jossa ei postuloida uutuuksia, vaan sitkeästi sovitetaan tunnetuilla ilmiöillä...
Hienorakennevakio vapausasteista: (1+2¹+3²+5³+1/2¹*3²/5³)⁻¹ = 137,036⁻¹
Nyt harmittaa, kun ei ole lonkeroa.
ÄLÄ LAINAA TEKSTIÄNI, KIITOS.
Se aine menee ajatuksessasi sinne mustaan aukkoon, josta se vaikuttaa vain painovoimallaan. Jos nyt se aine sieltä aukosta jonnekkin pumpsahtaa mutta sen painovoima jää jäljelle, niin tilannehhan on smälleen sama kuin jos se ei minnekään sieltä aukosta pumpsahtaisi.
Siispä mitä merkitystä sillä aineen muihin ulottuvuuksiin menolla on?
3³+4³+5³=6³
Siis sama kun aurinko poistettaisiin yks kaks. Planeetat karkaa piankin mutta auringon gravitaatiokentään sitoutunut energia jää jäljelle.
Selityksessä on heikkous, koska mustalla aukolla voi olla myös varaus, jolloin sähkövaraukselliset hiukkaset havaitsevat sen - joka taas ei päde pimeän aineen kanssa nykytietämyksen mukaan.
????
No miten helvetissä tämä pimeää ainetta selittää? Pimeällä aineellahan selitetään näkyvän aineen riittämätöntä gravitaatiota, mutta tässähän sitä gravitaatiota on entistä vähemmän jos kerta planeetatkin karkaa nielaistun auringon kiertoradoilta.
3³+4³+5³=6³
Kun mennään vähän pitemmälle (vaikka tuonne 10^100 vuotta jolloin suurimmatkin aukot ovat höyrystyneet pois) niin tännekö ei sitten jää muuta kuin gravitaatiokenttä? Ihan itsekseen minkään aiheuttamatta killumaan? Eli gravikenttä ja sen kaarevuus on muttei ainetta joka sen aiheuttaisi? Vai jäisikö sitten pimeä aine kuitenkin? Miksei se pimeä ainekin plumpsahda sinne saman tein. Vai plumpsahtaako? Loppuuko meidän kosmos siihen ja plumpsauspuolella syntyy uusi? Ja miksi ”toisissa ulottuvuuksissa”? Mitä ne ”toiset ulottuvuudet” on? Missä ne on? Sun päässä?
Ja miksi helvetissä tällainen vaiva? Ensin on meidän kosmos, joka plumpsahtaakin ”toiseen ulottuvuuteen”. Tuloksena plus miinus nolla.
Mistä johtuu, ettei minun pimeän massan selittelyjäni kritisoida yhtä kunnollisesti?
Hienorakennevakio vapausasteista: (1+2¹+3²+5³+1/2¹*3²/5³)⁻¹ = 137,036⁻¹
Sitä minä en ymmärrä että te ette ymmärrä selvää asiaa tästäkään aiheesta, pimeä materia.
Multiversumiajatusmuljahdus sen selittää loogisen ymärrettävästi.
Koska tämä universumi on vain yksi äärettömän monista universumeista tässä samassa ikuisessa kaikkeudessa, täytyy noiden muiden universumien olla havaittavissa täälläkin tälläkin hetkellä ja nehän on, pimeä materia on juuri se todiste.
Universumin ikä ei ole ääretön, ne syntyy laajenemaan, loistaa hetken ja sammuu, se ei katoa kuitenkaa minnekään sammuessaan, materia kokee edelleen entropian vaikutuksen, lentotaidotonta lainatakseni, se latkuuntuu.
Tuo latkuuntunut materia ei enään vuorovaikuta tämän tuoreen tavaran kanssa sähkömagneettisesti josta me olemme porsineet, keskenään pimeä materia ehkä vuorovaikuttaa myös sähkömagneettisesti mutta sen luoman gravitaation on havaittu yhä olevan vuoravaikutuksessa myös tämän tuoreen tavaran kanssa.
Minun mielestä noin.
Eikös määritelmän mukaisesti jos pystymme havaitsemaan rinnakkaisuniversumin, se onkin osa meidän universumiamme. Rinnakkainen universumi on sellainen joka on olemassa (onko, koska emme voi havaita) ja emme voi havaita sitä millään tavoin.
Jos sitä voi hävittää auringon yks kaks, niin varmaan se kenttä katoaa ihan yhtä vikkelästi.
Eikös itseasiassa voida havaintohorisonttimme ulkopuolista universumia pitää rinnakkaisuniversumina? Ja tähän kai jatkuvan inflaation idea perustuu. Eli jossain entiteetissä on useita alueita inflaation tilassa ja jossain kuplassa inflaatio hidastuu (esim. meidän universumimme) ja joka ei voi olla missään yhteydessä muihin kupliin.
Gravitaatiokentäänhän sisältää energiaa niinkiin muutkit kentät?
Aine aiheuttaa/tuottaa jotenkin gravitaatiokentän?
Jos aine poistetaan niin kentän energia jää jäljelle vaikka kenttä häviääkin valon nopeudella?
Energiaahan ei ole olemassa. Se on vain luku jonka arvo säilyy vakiona suljetussa järjestelmässä ajan kuluessa vuorovaikutusten vaikuttaessa. Mm. laajeneva tai supistuva maailmankaikkeus ei noudata energian säilymisenlakia vaan se on paikallinen. Jos kamat häviää toiseen universumiin niin kai ne vie sen numeronkin mukanaan. Ei siis ole mitään 'puhdasta energiaa' joka säilyisi.
Nimenomaan näin. Energia ei ole mikään erillinen ötökkä. Omassa laajenevassa kosmoksessamme energian säilyminen ei edes ole säilyvä suure (ei ole ”hyvin määritelty suure”).
Yksi suurimmista älymöläyksistä on ”puhdas” energia.
Joo. Energia on yks vitun iso illuusio. Todellisuudessa energia on vain fysikaalinen konstruktio. (not)
Energia on yhtä kuin muutos. Lässyttäkää ihan niin paljon kuin haluatte infitesimaaleista, enkeleistä neulansilmässä, kausaliteetin ongelmasta ja laadilaadilaa, niin siitä huolimatta meillä on jopa omat solut sitä varten. Niitä kutsutaan aivoiksi.
Sivut